Kamu İhale Hukuku Dersleri

Kamu İhale Hukuku, mal ve hizmet alımı ile yapım işleri için kamusal kaynaklardan yapılan harcamaların tabi olduğu hukuk dalıdır. Bahsi geçen işlerin hangi idari usullerle ve nasıl...
-15%

Kamu İhale Hukuku Dersleri

ISBN:9786053003250
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 38,25 ₺ Regular Price 45,00 ₺
Stokta yok
%15 İndirim
%15 İndirim
Açıklama

Kamu İhale Hukuku, mal ve hizmet alımı ile yapım işleri için kamusal kaynaklardan yapılan harcamaların tabi olduğu hukuk dalıdır. Bahsi geçen işlerin hangi idari usullerle ve nasıl ihale edileceğini düzenler. Devlet, liberal politikaların daraltıcı etkilerine rağmen ekonominin ana aktörü olmayı sürdürmektedir. Devletçi politikaların baskın olduğu dönemlerde ihtiyaç duyduğu mal, hizmet ve yapıları kendi olanaklarıyla gidermeye yatkın olan kamu idarelerinin artık bunları piyasadan temin ediyor olması kamu kaynaklarının özel kişilerce kullanılmasının farklı ve temel bir uygulamasını doğurmuştur.

Devlet bütçesinin denetimi, hukukun temel ilgi alanlarındandır. Devlet içindeki kurumların bu iktisadi güçten pay alma yarışına, kamu ihalelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, özel hukuk kişileri de güçlü bir aktör olarak katılmıştır. Kamu ihalelerinin gayrisafi yurtiçi hasılada edindiği yer, ihalelerin iktisadi kaynakların dağıtımında önemli bir unsur olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle de Kamu İhale Hukuku son dönemlerde ön planda yer almaktadır.

Kamu İhale Hukukunun bahsedilen önemi, ilgili yasal ve idari düzenlemelerin bilinmesini hukukçular için elzem kılmıştır. “Kamu İhale Hukuku Dersleri” kitabımız bu ihtiyacı karşılamak için yazılmıştır.

Kamu İhale Hukuku dersi hukuk fakültelerinde çoğunlukla seçimlik ders olarak verilmektedir. Ayrıca bu konuya ilişkin hukuki düzenlemeler maalesef ki sıkça değişmektedir. Bu iki sınırlamanın bilincinde olarak eserimizin kapsamını belirlemeye çalıştık. Bazı konularda 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun ilgili düzenlemelerine yer verilmiş olmakla birlikte işbu Kanun ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsama dahil edilmemiştir.

Kitap on bir bölümden oluşmaktadır. Öncelikle Kamu İhale Hukukunun kaynakları, kamu ihale sürecinin temel kavramları ve Kamu İhale Hukukunun kapsamı incelenmiştir. Sonrasında Kamu

İhale Hukukuna egemen ilkeler, kamu ihale usulleri ve ihalenin ip2 Giriş tali konuları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İhale süreci böylece bitince kamu ihale sürecindeki uyuşmazlıkların çözümü, kamu ihalelerine katılma yasağı, ihaleye fesat karıştırma suçu ve kamu görevlilerinin sorumluluğu incelenerek temel konular tüketilmiştir.

Yazar
Yayınevi Adalet Yayınevi
Barkod 9786053003250
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 346
Basım Tarihi Kasım 2017
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Kasım 2017
Ebat 16 X 23,5
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi