Jön Türkler ve Araplar

“İngilizlerin Araplar hakkında, Arapların da İngilizler ve Türkler hakkında neler düşündüklerini artık az çok  biliyoruz, ancak Türklerin, özellikle de İttihat ve Terakki Cemiyet...
-35%

Jön Türkler ve Araplar

ISBN:9786052953303
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 18,20 ₺ Regular Price 28,00 ₺
1 İş Günü İçinde Kargoda
%35 İndirim
Açıklama


“İngilizlerin Araplar hakkında, Arapların da İngilizler ve Türkler hakkında neler düşündüklerini artık az çok  biliyoruz, ancak Türklerin, özellikle de İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi Türklerin Araplar hakkında neler düşündükleri, halen büyük ölçüde yanıtsız kalmış bir sorudur.”
Albert Hourani (1980)
Jön Türkler ve Araplar, Hourani’nin sözünü ettiği bu boşluğu dolduran bir çalışma. İmparatorluğun Arap  vilayetlerinde Osmanlı hükümetlerinin ne tür politikalar uyguladığına, bu politikaların 20. yüzyılın başlarında, özellikle de 1908’den I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uzanan dönemde nasıl yeniden düzenlendiğine ışık tutuyor.
Dr. Hasan Kayalı, bir yandan Türk ve Arap milliyetçi akımlarının başlangıçlarına değinirken, diğer yandan  Osmanlıcılıktan İslamcılığa kadar çeşitli devlet politikalarını da ele alıyor. Kayalı, gerek Osmanlı gerekse Batı arşivlerindeki geniş bir taramaya dayanan çalışmasında, Arap vilayetlerindeki sürecin II. Abdülhamid’in saltanatından İttihat ve Terakki devrine sergilediği süreklilik ve kopuşları ortaya koyarken, ıslahat hareketlerini iktidar-muhalefet arasındaki siyasi rekabet ve Büyük Güçler’in çıkarları bağlamında irdeliyor.

Yazar Hasan Kayalı
Yayınevi İş Bankası Kültür Yayınları
Barkod 9786052953303
Orijinal Adı Arabs and Young Turks Ottomanism, Arabism, and Islamism in the Ottoman Empire, 1908-1918
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Orijinal Dili İngilizce
Sayfa Sayısı 336
Basım Tarihi Şubat 2018
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Şubat 2018
Ebat 15,5 X 23
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi