John Locke'ta Mülkiyet Anlayışı

Bu kitapta, John Locke'un sözleşme kuramının, ne tür bir mülkiyet anlayışına izin verdiği gösterilmeye çalışılmaktadır. Doğal hukuk felsefecilerini birleştiren şey, hepsinin de...
-25%

John Locke'ta Mülkiyet Anlayışı

ISBN:9789756360097
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 25,50 ₺ Regular Price 34,00 ₺
3 İş Günü İçinde Kargoda
%25 İndirim
Açıklama

Bu kitapta, John Locke'un sözleşme kuramının, ne tür bir mülkiyet anlayışına izin verdiği gösterilmeye çalışılmaktadır. Doğal hukuk felsefecilerini birleştiren şey, hepsinin de, toplumun başlangıcını sorarak başlamaları ve bu soruyu yanıtlamak için doğa durumu ile toplum sözleşmesi kavramlarına başvurmalarıdır. Sözleşme kuramları, bir sıfır toplum sözleşmesi kavramlarına başvurmalarıdır. Sözleşme kuramları, bir sıfır toplum hali betimlemekle ve hedeflenen toplum biçimini yaratmak amacıyla, bu toplum durumunun ilk izlerini içinde taşıyan bir doğa durumu tanımlaması yapmaktadırlar. 
Locke'un sözleşme kuramının ne tür bir mülkiyet anlayışına izin verdiğini ortaya koyan çalışmalarda, birbirinden tümüyle zıt sonuçlara ulaşabildiği görülmektedir. ...bu sonuçlardan hangisinin daha doğru olduğunun ortaya konabilmesi, seçilecek yönteme bağlıdır... bu çalışmadaki... yöntem şudur: Doğa durumu, toplum durumunun izlerini içinde barındıran bir durum olarak düşünüldüğünden, toplum durumunu ve özelde, toplum durumundaki mülkiyet ilişkilerini anlamak için, doğa durumuna dönerek doğa durumunda ne dendiği saptanmaya çalışılmıştır. Bu saptamalar ışığında toplum durumu ve toplum durumundaki mülkiyet ilişkileri çözümlenmeye çalışılmıştır.

Yazar Fahri Bakırcı
Yayınevi Ebabil
Barkod 9789756360097
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 355
Basım Tarihi Eylül 2004
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Eylül 2004
Ebat 13,5 X 19,5
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi