İsmail Mahir Efendi

Köy Enstitülerinin kurucusu ve tanınmış eğitimci İsmail Hakkı TONGUÇ’un kitaplaştırılmasını istediği için yapıldı bu çalışma. TONGUÇ bu isteğini Mahmut MAKAL ve Mehmet BAŞARAN’a sö...
-23%

İsmail Mahir Efendi

ISBN:9786051820866
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 23,10 ₺ Regular Price 30,00 ₺
Stokta yok
%23 İndirim
%23 İndirim
Açıklama

Köy Enstitülerinin kurucusu ve tanınmış eğitimci İsmail Hakkı TONGUÇ’un kitaplaştırılmasını istediği için yapıldı bu çalışma. TONGUÇ bu isteğini Mahmut MAKAL ve Mehmet BAŞARAN’a söyledi; onlardan da bu kitabın yazarına iletildi. Çalışma, Sevgili BAŞARAN tarafından ölümüne kadar izlendi. 
Çok sayıda kaynak kitap araştırıldığı ve Meclisi Mebusan Zabıt Cerideleri sayfa sayfa incelenip konuşmalar sözcük sözcük günümüz diline çevrildiği için araştırma yıllarca sürdü.
İsmail Mahir Efendi, Mustafa Kemal ile gizli örgüt kurmuş bir düşünce ve eylem adamı. Düşüncelerini uygulamayı yeğlediği için gözü makam, mevkide olmadan eğitim alanında iş yapmış; iş ve sanat eğitimi uygulamış, denemiş, yaşama geçirmiş. Gece gündüz o okul bu okul, şu araç bu yöntem, o öksüz bu yoksul koşuşturmuş. Yetiştiği yoksul sınıftan hiç kopmamış ve onlar için söz değil, iş üretmiş. Bu çalışmaları sırasında adını belirtmeden Köy Enstitüleri düşüncesini ayrıntılarıyla gözler önüne sermiş, önermiş. Yetiştirme Yurtlarını kurmuş, iş ve sanat eğitimine ilişkin uygulamalar yapmış. 
Bu “iş” adamımızı ilgiyle okuyacaksınız. Kırk yedi yıllık ömrüne sığdırdığı başka düşünce ve uygulamalarını da kitapta bulacaksınız. 
İsmail Mahir Efendi, İsmail Hakkı TONGUÇ, Hasan Âli YÜCEL gibi kendilerini köylü ve yoksul eğitimine adamış, eğitimimizin temel taşları ve bizi biz eden eğitimcilerimize sonsuz saygılarla…

Yazar Mehmet Saydur
Yayınevi Kaynak Yayınları
Barkod 9786051820866
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 336
Basım Tarihi Şubat 2018
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Şubat 2018
Ebat 14 X 24
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi