-%15
Bugün 2132 kisi bu ürünü görüntüledi

İşletmecilik

1. Hamur
Kapak: Karton
107,10 ₺ 126,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

120 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

Parçası olduğumuz ekonomi de, içerisinde yaşadığımız dünya da aynı ekonomi ve aynı dünya değildir. Bir yandan teknolojinin, bilimin ve bilgi teknolojisinin yönlendirdiği, insanların sorunlarına çözüm getiren, yaşamı kolaylaştıran devasa yenilikleri yaşamaktayız. Diğer yandan da, doğal, ekonomik, siyasal felaketlerin neden olduğu trajik haberlerle birlikte yaşıyoruz. Afrika’da ve Ortadoğu’da neredeyse her gün, her saat çatışmalar, intihar saldırıları, savaşlar aracılığıyla kanıksanan katliamlar yaşanmaktadır. Dolayısıyla, üçüncü bin yılın başlangıcı felaketlerle yeniliğin diyalektiğine zemin olmuştur.

Devasa yenilikler ve teknolojik gelişmeler, ne yazık ki felaketlere galip gelememektedir. Zira doğa katledilmekte, insanlar katledilmekte, çevre kirletilmekte, tarımsal arazi sanayiye, kısa vadeli ekonomik çıkarlara feda edilmektedir. Globalleşme nedeniyle, tüm krizleri, tüm dünya insanları hissetmektedir. Kriz de günlük olgular arasına girmiştir. Böyle bir atmosfer içinde ekonomi de yenidir, içinde yaşadığımız dünya da yenidir artık.

Öyleyse, işletmeciliğin farklı olmaması düşünülebilir mi?
Elbette hayır! İnternet, web, elektronik ticaret tüm işletme sistemini kuşatmalıdır. Yeni katma değer yaratan işler ve sektörler bulunmalıdır. Girişimcilik yangınlaşmıştır. Y kuşağı yönetsel, ekonomik ve siyasal yaşama damgasını vurmaktadır. Bu durum, Gezi Parkı protestolarında da, 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarından sonra da teyit edilmiştir. Y kuşağının rasyonelliği ve akılcılığı farklı bir ekonomiyi ve işletmeciliği ortaya çıkaracaktır. Gelir dağılımı adaletsizliği ve yolsuzluk ekonominin de, siyasetin de dünyanın da baş belaları arasındadır. STK’lar, devlet ve özel sektör yanında önemli üçüncü sektör olarak ekonomik, siyasal ve demokratik yaşamda yerlerini almışlardır.

Üst yöneticilerin (CEO, COO, CIO, CHRO vb) işleri daha da zorlaşmaktadır. Çünkü birçok faktörün neden olduğu krizlerin ortaya çıkardığı şirket başarısızlıklarının faturası, üst yöneticilere öncelikle çıkarılmaktadır. Kriz yönetimi, yeni sektör ve pazarlar bulma, gerektiğinde küçülme ve elden çıkarma CEO ve yardımcılarının kafa yoracağı stratejiler olmalıdır.

“Yeni Ekonomide ve Yeni Dünyada İşletmecilik” adını verdiğimiz bu kitap, bu konularda perspektif sunma iddiasına sahiptir.

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 584
  • Basım Tarihi: Şubat 2014
  • Kaçıncı Baskı: 2.Baskı
  • Son Basım Tarihi: Şubat 2014
  • Ebat: 16,5 X 23,5

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi