Hayvan Çiftliği

İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridi...
-30%

Hayvan Çiftliği

ISBN:9789750719387
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Puanlama:
100%
Özel Fiyat 7,70 ₺ Regular Price 11,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
%30 İndirim
TamAdres Yorumladı
Çağımızın en etkili yazarlarından George Orwell bu müthiş politik taşlamasında, totaliter rejimlerin halkı sömürme yöntemlerini bir bir gözler önüne serer. Kahramanları hayvanlar olan ve masal formunda yazılan Hayvan Çiftliği’nde, hayali dış düşmanları ve dini kullanarak halkı itaate zorlayan, cehaleti ve toplumsal hafızanın zayıflığını adaletsiz uygulamaları için kullanmakta sakınca görmeyen baskıcı bir rejim portresi sunulur okura. Modern klasikler arasında çok önemli bir yere sahip roman, gücünü güncelliğini asla yitirmemesinden alır.
Açıklama


İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. 

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. 

Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

Yazar
Yayınevi Can Yayınları
Barkod 9789750719387
Orijinal Adı Animal Farm
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 152
Basım Tarihi Ocak 2001
Kaçıncı Baskı 65.Baskı
Son Basım Tarihi Aralık 2020
Ebat 12,5 X 19,5
Çevirmen Celal Üster
Grafiker Utku Lomlu
Yorumlar (1)

Okurlarımız Bunları da Beğendi