Bugün 27 kisi bu ürünü görüntüledi

Güneş Ülkesi

3. Hamur
Kapak: Karton
42,25 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 65,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

290 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Kategori

Puanınız

Campanella’ya göre doğa “sonsuz bilgelik” üzerine yazılmış bir kitaptır. Çünkü doğa yaşayan bir organizmadır, doğada olup biten her şey iki karşıt gücün ilişkisi sonucu meydana gelir. Her varlık kendini koruma eğilimini duyularla gerçekleştirir, kendisine zarar verecek olandan bu sayede kaçar, olumlu olanı arar. Aristoteles karşıtı bu görüşleri, Dominiken manastırlarındaki yalın ve paylaşımcı yaşam anlayışıyla birleşince Campanella sürekli baskı altında tutulur; hapsedilir, işkence görür, sürgüne gönderilir.

Güneş Ülkesi yazarın özgürlük arayışınının ütopyasıdır. Kitabın kahramanı olan ve yeniyi arayışı simgeleyen Cenevizli Kaptan seyahatleri sırasında ekvatorun altındaki Taprobana adasına gelir. Burada yurttaşların bir tür komün hayatı sürdürdüğü Güneş Ülkesi’ni görür. Kendini beğenmişliğe, dolayısıyla kötülüğe yol açtığından özel mülkiyet yasaktır; bu ülkede her şey herkese aittir. Herkes sürekli eğitim görmekte, kendini geliştirmektedir. Bütün hayat, varlıktaki olumlu olanı ortaya çıkarıp geliştirmeye adanmıştır. Güneş Ülkesi, Thomas More’un Ütopya geleneğinin parlak bir örneğidir.

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Orijinal Dili: Latince
  • Sayfa Sayısı: 145
  • Basım Tarihi: Ekim 2014
  • Kaçıncı Baskı: 6.Baskı
Ütopya türünün yaratıcısı Thomas More’dan yaklaşık yüz yıl sonra eser veren İtalyan şair ve yazar Campanella, yaşadığı çağın yönetim biçimine tepki olarak Güneş Ülkesi’ni kaleme alır. Bilime ve teknolojiye son derece önem verilen Güneş Ülkesi’nde, her türlü kötülüğün kaynağı olduğu düşünülen özel mülkiyet ortadan kaldırılmıştır ve tüm yurttaşların eğitim görüp kendini geliştirdiği bir refah düzeni hakimdir. Platon’un Devlet adlı yapıtından bariz esinlenmeler bulunan Güneş Ülkesi, ütopya türünün en yetkin örneklerinden biri.

Okurlarımız Bunları da Beğendi