Bugün 26 kisi bu ürünü görüntüledi

Fener-Rum Patrikhanesi'nin Ekümeniklik İddiası ve Heybeliada Ruhban Okulu Meselesi

28,00 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 35,00 ₺
Stokta Yok

395 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

Patrikhanenin ekümenikliği sadece dini bir sıfat ve Hıristiyanlık meselesi ise neden Türkiye''den bunu tanıması talep edilmektedir? Çünkü ekümenikliğin hukuki ve siyasi sonuçları vardır. Bu sonuçların gerçekleşmesi Türkiye''nin bu sıfatı hukuken tanıması koşuluna bağlıdır.
Patrikhanenin ekümenik olması, kurumun uluslararası tüzel kişilik haline gelmesi anlamına gelmektedir. Buna göre patrik ve metropolitlerin TC vatandaşı olma zorunluluğu ortadan kalkacak; yabancı din adanılan serbestçe Patrikhanede çalışabilecek ve kurum hukuk süresi olarak hak ve fiil ehliyetine sahip olacaktır. 
Türk ulusal hukukunun dışına çıkacak olan kurum Ortodoks dünyasının lideri olarak uluslararası hukuka tâbi olacaktır. 
Osmanlı döneminde hiçbir zaman evrensel yetkilerle donatılmamış olan bu kurum, Osmanlı toprakları dışındaki Ortodokslar üzerinde bir etkiye sahip olmamıştır. 19. yüzyılda Yunanistan, Sırbistan, Romanya ve Bulgaristan kiliseleri Patrikhaneye rağmen bağımsızlıklannı kazanmışlardır. Nihayetinde Patrik fiiliyatta sadece İstanbul ve Anadolu''daki Ortodokslar üzerinde etkili olmuş ve bir Rum kilisesi olarak kalmıştır.
Yeni Dünya Düzeninde Patrikhaneye biçilen rol gereği iddia edilen ekümeniklik talebi, siyasi bir taleptir ve din özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. 
TC vatandaşı olan Rum azınlığın dinlerini serbestçe yaşamaları, patriğin yabancı olması ve yabancılar tarafından seçilmesine bağlı değildir. Siyasi bir kararla kapanmayan HRO'nun yeniden açılımı ancak hukuka uygun olarak mümkündür. Patrikhane HRO'yu kendisine bağlı uluslararası teoloji okulu olarak açmak istemektedir. Dolayısıyla talep edilen statü azınlık okulu değil, yabancıların teoloji eğitimi alacağı uluslar arası üniversitedir. Böyle bir üniversite ya devlet yada vakıf üniversitesi olarak açılabilir. Ancak Patrikhane YÖK''e bağlı üniversite kavramını reddetmektedir. Bu durumda HRO Türk hukukuna aykın olarak, Patrikhanenin dayattığı şekilde mi açılmalı sorusunun sorulması gerekmektedir. Müslüman çoğunluğa ve diğer azınlığa verilmeyen bir imtiyazla HRO''nun Türk hukukuna aykırı olarak açılmasını mümkün kılan uluslararası bir düzenleme var mıdır?

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 232
  • Basım Tarihi: Eylül 2011
  • Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
  • Son Basım Tarihi: Eylül 2011

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi