Dorian Gray'in Portresi (Ciltli)

Dorian Gray’in Portresi, yayımlandığı zaman hem okurları ve eleştirmenleri sarsmış hem de Oscar Wilde isminin edebiyat tarihine kazınmasını sağlamıştır. Fakat günümüzdeki baskılard...
-35%

Dorian Gray'in Portresi (Ciltli)

ISBN:9786051417639
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Sert Kapak
Özel Fiyat 51,35 ₺ Regular Price 79,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
%35 İndirim
TamAdres Yorumladı
19. yüzyıl İngiltere’sinin muhafazakâr ikliminde egemen ahlak anlayışına ve insanların ikiyüzlülüğüne karşı muazzam bir yapıtla karşı koyar Oscar Wilde. Onun başyapıtı sayılabilecek Dorian Gray’in Portresi, önce gönderildiği yayınevinin sansürüne uğramış, ardından bu sansürlü hâliyle dahi okurun büyük tepkisini çekmiştir. Ebedi güzelliği elde etmek adına ruhunu şeytana satan bir insanın öyküsünün anlatıldığı bu özgün eseri, açıklamalı ve sansürsüz hâliyle okumanın ayrıcalığını yaşamaya hazır ol!
Açıklama

Dorian Gray’in Portresi, yayımlandığı zaman hem okurları ve eleştirmenleri sarsmış hem de Oscar Wilde isminin edebiyat tarihine kazınmasını sağlamıştır. Fakat günümüzdeki baskılarda temel alınan metin, kitabın ilk olarak Lippincott’s Monthly Magazine’de çıkan ve tepki çektiği için önce dergi editörleri, ardından da bizzat Wilde tarafından sansürlenmiş halidir.

Nicholas Frankel’ın editörlüğünü yaptığı bu baskıda, Dorian Gray’in Portresi’nin 1890’da dergiye teslim edilen sansürsüz nüshası esas alındı ve eser açıklamalı notlarla zenginleştirildi. Böylece Dorian Gray’in hikâyesi, “düzelti” adı altında hoyratça yapılan budamalardan, “ahlaksızca” olduğu düşüncesiyle “yumuşatılmış” ifadelerden arındırılmış, ilk defa Wilde’ın asıl kurguladığı biçimiyle hayat bulmuş oluyor. 

Oscar Wilde, kendini romandaki Basil Hallward, dünyanınsa onu Lord Henry sandığını, oysa Dorian olmak istediğini söylemiş, “Belki başka çağlarda,” diye de eklemiştir. Yaşadığı çağda zulüm gören ve “ahlak bozukluğundan” hapse atılan Wilde’ın kendiyle böylesine özdeşleştirdiği romanı Dorian Gray’in Portresi, bugün nihayet özgün hali ve Ülker İnce’nin yetkin çevirisiyle okurlarının karşısına çıkıyor. 

Yazar
Yayınevi Everest Yayınları
Barkod 9786051417639
Cilt Durumu Ciltli
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Sert Kapak
Türü 4 renk
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 316
Basım Tarihi Eylül 2014
Kaçıncı Baskı 4.Baskı
Son Basım Tarihi Haziran 2021
Ebat 16,5 X 22
Çevirmen Ülker İnce
Editör Cem Alpan
Grafiker Beste Doğan
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi