Deliliğe Övgü

Erasmus 1536 yılında Basel kentinde hayata veda ettiğinde, arkasında bıraktığı yığınla eser arasında Deliliğe Övgü kendisine sonsuzluk bahşeden en önemli eseri olur. Çünkü bu eser ...
-35%

Deliliğe Övgü

ISBN:9786051069159
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 16,25 ₺ Regular Price 25,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
%35 İndirim
TamAdres Yorumladı
Avrupa Rönesansı’nın önde gelen hümanist yazarlarından Desiderius Erasmus’un Deliliğe Övgü adlı eseri olağanüstü bir hiciv örneğidir. Üç bölümden oluşan bu çığır açıcı metinde öğretmenlerden papazlara, din adamlarından filozoflara, tüccarlardan avukatlara ve hükümdarlara kadar birçok farklı kesim alaycı bir dille eleştirilir. Lüks ve şatafat içinde yozlaşan din adamları, kişisel çıkarları uğruna ülke menfaatlerini hiçe sayan yöneticiler ve hiçbir şey bilmedikleri hâlde her şeyi bildiklerini sanan filozoflar bu eleştirilerden paylarını yoğun olarak alırlar. Deliliğe Övgü, yazılışının üzerinden beş asır geçmesine rağmen güncelliğini hâlâ yitirmeyen bir klasik.
Açıklama

Erasmus 1536 yılında Basel kentinde hayata veda ettiğinde, arkasında bıraktığı yığınla eser arasında Deliliğe Övgü kendisine sonsuzluk bahşeden en önemli eseri olur. Çünkü bu eser ölümünden sonra Fransızca, Almanca, İtalyanca başta olmak üzere pek çok dile çevrilir. Zaman zaman Erasmus’un yaptığı şakaları kaldıramayan bazı ilahiyatçılar yasaklatsa da Deliliğe Övgü yüzyıllar boyunca halk tarafından çok okunur ve sevilir.

Çünkü Erasmus’un Deliliği, yani Stultitia’sı bir tanrıçadır, hem de lütfuna ereni dipsiz kuyuların karanlığından güneş ışığına çekip çıkaran ve yaşamı zevklere boğan bir tanrıça, yani bir kadın. Giyinişi, düşüncesi, davranışı ve yaşam şekliyle Minerva’nın, yani Bilgelik tanrıçasının tam zıddıdır.

Erasmus, Stultitia ile Minerva arasında retoriksel sanatların yardımıyla öyle içinden çıkılmaz bir labirent örer ki, okuyucu deliliğin mi bilgelik, yoksa bilgeliğin mi delilik olduğunu bazen karıştırır. Erasmus deliliği önce överek yerer, sonra da yererek över. Çünkü Erasmus’un yerdiği sıradan delilik, yani insana göre deliliktir; övdüğü ise kutlu delilik, yani Tanrı katında kutsal olan deliliktir. Kutlu delilik özünde hakiki bir bilgelik içerir.

Yazar Erasmus
Yayınevi Alfa Yayınları
Barkod 9786051069159
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Orijinal Dili Latince
Sayfa Sayısı 272
Basım Tarihi Eylül 2014
Kaçıncı Baskı 10.Baskı
Son Basım Tarihi Eylül 2020
Ebat 12 X 20
Twitter https://twitter.com/alfakitap
Facebook https://www.facebook.com/alfakitap
Instagram https://instagram.com/alfakitap
Çevirmen Çiğdem Dürüşken
Editör Eyüp Çoraklı
Yayın Yönetmeni Mustafa Küpüşoğlu
Grafiker Adnan Elmasoğlu
Sayfa Tasarımı Zuhal Turan
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi