Davranış Nörolojisi (Ciltli)

Türk Nöroloji Derneği Kognitif Nöroloji ve Demans Çalışma Grubu Üyelerinin Katkılarıyla Uzun yıllardan beri, bu kitabın bölümlerini yazan arkadaşların hayatlarında mesleki ve en...
-15%

Davranış Nörolojisi (Ciltli)

ISBN:9786053351801
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Sert Kapak
Özel Fiyat 110,50 ₺ Regular Price 130,00 ₺
Stokta yok
%15 İndirim
%15 İndirim
Açıklama

Türk Nöroloji Derneği Kognitif Nöroloji ve Demans Çalışma Grubu Üyelerinin Katkılarıyla

Uzun yıllardan beri, bu kitabın bölümlerini yazan arkadaşların hayatlarında mesleki ve entelektüel uğraş ve esin kaynağı haline gelen ayrıca benim gibilerin kendilerini bu uğraştan dolayı şanslı hissettikleri davranış nörolojisi gibi bir alanın neden yeterince ilgi çekmediğini ve gelişme göstermediğini sorar dururuz. Herkesin kendi ilgi duyduğu alana yönelik olarak başkalarıyla ilgili benzer sorular sorduğunu varsaydığımızda yönelmemiz gereken hedef de ortaya çıkar. Bu hedef kendi yaptıklarımızın ve yapmadıklarımızın irdelenmesidir. Evet, davranış nörolojisine yönelik ilginin yeterince gelişmediğinden ve yaygınlaşmadığından söz ediyorsak bu irdelemenin yapılması en doğru yaklaşım olacaktır.
Son yıllarda Türkiye'de davranış nörolojisi ve nöropsikoloji bize göre teorik, pratik ve kurumsal gelişmeler göstermiş olabilir ama yurtdışında yayınlanmış bir kitabın onbeş yıl önce yapılan çevirisi ve bu satırların yazarına ait, yirmi yılı aşkın bir süre önce basılmış bir davranış nörolojisi kitabı ve afazi ve demanslarla ilgili kitaplar dışında Türkçe yazılmış yeni bir davranış nörolojisi kitabına raslanmadığını üzülerek tespit etmek durumundayız. Kaynak eksikliği içindeyiz. Varolan gelişmeler ve bu gelişmeleri anlamamıza yardımcı olacak teorik altyapının yetersizliği arasındaki çelişki, yıllar boyunca TND bünyesindeki çalışma grubumuzun düzenli ancak yılda bir kez olan kurslarıyla giderilmeye çalışılsa da bu çelişkinin etkilerinin giderek daha güçlü hissedilmesi üzerine 2014 yılının Ulusal Nöroloji Kongresi aktiviteleri içinde yer alan Davranış Nörolojisi ve Demans Çalışma Grubu toplantısı sırasında grup üyesi arkadaşlara yıllar içinde ortaya çıkan kaynak ihtiyacının giderilmesine yönelik olarak bir davranış nörolojisi kitabı oluşturma önerisinde bulunmuştum. Bu önerimin gerekçesinde, her yıl düzenli olarak yapılan davranış nörolojisi kurslarına katılan arkadaşların, kurslar dışında bu alandaki gelişmeleri takip edebilecekleri bir kitabın beklentisi içinde olduklarını ve ayrıca gruba üye olan arkadaşların da kurs aktiviteleri dışında kalıcı özellik taşıyan bir faaliyet içinde olmalarının faydasına dikkat çekmiştim.
Grup mensubu arkadaşların büyük çoğunluğunun ve grup dışından belirli konularda üstün deneyim sahibi oldukları için bölüm yazma teklifi götürdüğüm arkadaşların desteğini alan bu önerinin hayata geçirilmesi amacıyla son bir yıldır yoğun bir hazırlık içine girdik. Amacımız kitabın 2015 yılı Ulusal Nöroloji Kongresinde okurlarıyla buluşmasıydı. Geçen süre içinde, bölüm yazma talebinde bulunan arkadaşların hepsinin olmasa da büyük çoğunluğunun titizlikle takip ettikleri yazım takviminin bir sonucu olarak ortaya çıkan kitap bu sürecin içindeki çabaların sonucudur. Katılan tüm arkadaşlara sorumluluk duygularından dolayı teşekkür ediyorum. Beyin araştırmaları çağında zamanın ruhuna uygun olarak oluşturulan bu kaynağın tüm nörologlara yararlı olmasını diliyorum.

Yazar Oğuz Tanrıdağ
Yayınevi Nobel Tıp Kitabevleri
Barkod 9786053351801
Cilt Durumu Ciltli
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Sert Kapak
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 330
Basım Tarihi Aralık 2015
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Aralık 2015
Ebat 20 X 28
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi