Bugün 12 kisi bu ürünü görüntüledi

Büyük Güçlerin İran Planı

85,50 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 90,00 ₺

3 İş Günü İçinde Kargoda

395 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Kategoriler

Puanınız

Çatışmalar ve iç karışıklıkların sona ermeyeceği Ortadoğu, yeni bir silahlı çatışmaya mı hazırlanmaktadır? Suriye’de insanlık dramı yaşanırken İran ile batılı ülkeler arasında yeni bir sıcak savaş mı olacak? ABD, AB’nin de inkâr edilemez katkılarıyla İran ile uzun müzakerelerden sonra Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA)’nı imzaladı ancak yeni seçilen ABD başkanı bu anlaşmayı iptal edeceğini ilan ederek yönetime geldi ve iptal etti ve İran’a yönelik ambargolar başladı. 
Amaç İran’ın başta ekonomik ve askeri gücünü yıpratmak ve nükleer arzularından vazgeçirmek.
ABD yönetimi, başta Ortadoğu olmak üzere bölgedeki Ortaasya ve diğer enerji kaynaklarından vazgeçmediğini göstermekte, İran ile hesaplaşmanın zamanının geldiğine inanmaktadır. İran toplumunun dinamiklerini dikkate almaksızın yapılacak olan herhangi bir silahlı girişimin sonuçlarını önceden tahmin etmek pek de kolay değildir. Çatışmanın bölgesel olarak sınırlı kalması ihtimalinin de zayıf olacağı muhakkaktır. 
İran ile ABD arasındaki gerginlik dünya ekonomisini etkileyecektir. Hürmüz Boğazından petrol akışının durması, enerjisi İran petrolüne büyük ölçüde bağlı olan Hindistan ve Çin ekonomilerini etkileyeceği gibi enerji darboğazının domino etkisinin de tüm dünyada hissedileceği, petrol ve doğalgaz fiyatının tahminleri zorlayacağı düşünülmektedir. 
Dünyanın süper güçlerinin, Rusya ve Avrupa Birliğinin ABD ile ilişkileri bozma uğruna İran’ı korumalarını beklemenin hata olabileceği konusunda fikirlerimiz pekişmeye başladı. Timurlenk ile vezirinin parmak ısırması gibi kimin önce bu soğuk savaşı sıcak çatışmaya çevireceği de en büyük merak konusu olmakta…

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 422
  • Basım Tarihi: Temmuz 2019
  • Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
  • Son Basım Tarihi: Temmuz 2019
  • Ebat: 14,5 X 21,5

Okurlarımız Bunları da Beğendi