Kimi zaman eserlerinde okuyucuyu eski İstanbul’a götüren, kimi zaman günümüz Ortadoğu’sunun gerçeklerini tüm çıplaklığıyla okuyucunun karşısına çıkaran, kimi zamansa tüm insanlığın görüp yüzünü başka tarafa çevirdiği göç sorununu kendi yaşamından bir kesit gerçekçiliğiyle kaleme alan bir yazar; aynı zamanda senarist, yönetmen, siyasetçi; 21. yüzyılın Türkiye’de en çok takip edilen, beğenilen ismi: Zülfü Livaneli… Güçlü kalemi sayesinde pek çok başarılı edebiyat eserine imza atmış olan Livaneli’nin çıktığı andan itibaren büyük yankı uyandıran ve yıllar geçse de eskimeyen kitaplarını sizler için derledik.

Serenad


Zülfü Livaneli dendiğinde akla ilk gelen eserler arasında yer alan Serenad, 60 yıl süren bir aşkı konu alıyor. Maya Duran ile Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’in karşılaşmasıyla başlayan roman, dokunaklı bir aşk hikâyesinin yanı sıra, kişilerin kendileri ve aileleri hakkında öğrendikleri birtakım sırlarla örülü. Yahudi Soykırımı, Mavi Alay gibi bütün siyasi olaylarda harcananın insan olduğu gerçeğini gözler önüne seren roman, heyecanlı bir tempoyla okuru sarıyor. Kaynaşmış, iç içe geçmiş toplumsal ve kişisel tarihlerin kusursuz dengesinin başrolde olduğu bu olağanüstü eser, kütüphanelerin vazgeçilmezleri arasına çoktan girdi bile.Balıkçı ve OğluUsta yazar Zülfü Livaneli, toplumsal sorunlara duyarlılığıyla tanınan bir sanatçıdır. 3 yıllık heyecanlı bir bekleyişin ardından okuyucuyla buluşacak olan Balıkçı ve Oğlu romanında; Balıkçı Mustafa, Mesude ve Samir bebek üzerinden son zamanların en büyük acısı olan göçmenliği kendisine konu edinmiştir. Tüm dünyanın ortak problemine değinen bu romanın, okuru tarafından büyük bir ilgiyle beklenmekte olup çıktığı andan itibaren büyük ses getireceği öngörülüyor.


Huzursuzluk


Sevda ile acının iç içe geçtiği Huzursuzluk adlı eserinde Livaneli, IŞİD ile Mardinli Hüseyin zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı olan Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesini olanca acısıyla kaleme alıyor. “Merhamet, zulmün merhemi olamaz” sözüyle özdeşleşen kitap; konusu ve üslubu sayesinde kısa zamanda okuyucu tarafından benimsenmiş, uzun yıllar akıllarda yer edinecek ölümsüz bir eser olarak Ortadoğu gerçeğine ışık tutmuştur.Kardeşimin Hikâyesi


Serenad’ın kasıp kavuran etkisinin ardından Zülfü Livaneli’den nefes kesici bir yapıt daha geldi: Kardeşimin Hikâyesi. Her sayfasında yeni bir gerçeği keşfederek şüphe ve kesinlik arasında dolaşacağınız bu roman, adeta modern Binbir Gece Masalları’dır. Zülfü Livaneli, Kardeşimin Hikâyesi’nde aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inanan insanları bir kez daha düşünmeye davet ediyor.


Leyla’nın EviYazdığı her romanla, anlattığı her hikâyeyle ses getiren Zülfü Livaneli; Leyla’nın Evi adlı yapıtında, her biri farklı dünyalara ait insanları bir İstanbul romanında konuk ediyor. Bu kişiler roman boyunca kâh eğlenerek kâh acılar içinde birbirlerini dönüşüme uğratır, bu sırada kendileri de değişirler. Kitabın arka kapağında da söylendiği gibi, Leyla’nın Evi bir ev romanı olarak da tanımlanabilir: “Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti.”MutlulukYönetmen Theo Angelopoulos tarafından “Harika bir roman” olarak nitelendirilen Mutluluk; mutluluğu arayan Meryem, Cemal ve İrfan’ın çıktıkları çalkantılı yolculuğu anlatır.  2007 yılında Barnes & Noble Büyük Yazar Ödülü’ne layık görülen bu eserde onları nelerin beklediğini merak ediyorsanız mutlaka siz de okumalısınız.Konstantiniyye Oteli


Zülfü Livaneli Konstantiniyye Oteli ile okuyucuyu, çeşitli insan panoramalarıyla İstanbul’un derinliklerine indiriyor ve bu sırada, şehrin büyülü fakat bir o kadar da acımasız atmosferinde sıra dışı bir yolculuğa çıkarıyor. Kökü Bizans’a uzanan Konstantiniyye Oteli’nin açılışında bir araya gelen, tarih boyu İstanbul’a yolu düşmüş olanların hikâyeleri üzerinden, bu şehrin geçmişini kendi üslubuyla okuyucuya aktarıyor.

 

‘Haklı olanı güçlü kılmadığımız için güçlü olanı haklı kılıyoruz’ sözü ile hafızalara kazınan  Zülfü Livaneli, yarattığı her eser ile okurlarının beğenisini kazanmış ve edebiyat-sanat dalında ülkemizin önde gelen sanatçıları arasında yerini almıştır. Dillerden düşmeyen şarkıları gibi ellerden düşmeyen kitapları da uluslararası ödüllere layık görülmüş, başarısı birçok ödülle taçlandırılmıştır. Livaneli’nin eserleri, hayatınızdan bir parça bulabileceğiniz kesitlerle doludur. Her eseri ile fırtınalar estiren, 21. yüzyılın en önemli yazarlarından olan Livaneli’nin en beğenilen 7 eserini sizlere listeledik.