https://tamadres.com/media/magefan_blog/yolculukta-okunacak-kitaplar2.jpg

Yolculukta Okunacak Kitaplar

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Eylül 19, 2022

Hayatın bir çoğunluğu, yollarda tükeniyor. Sabahları işe giderken, akşamları işten dönerken, seyahate çıkarken… Bazen uzun bazen de kısa yollar, etrafa bomboş bakınarak ya da düşüncelere dalarak akıp gidiyor. 

Bu yazımızda uzun yollarınızı kısaltacak ve kısa yollarınızı da daha verimli geçirmenizi sağlayacak kitaplara yer verdik. İşte sürükleyici ve heyecanlı hikâyeleriyle yolun nasıl bittiğini anlamayacağınız kitaplar;


Âşıklar Bayramı
Kemal Varol’un Netflix filmine uyarlanan kitabı Âşıklar Bayramı, her şeyden önce baba – oğul hesaplaşma romanı. Kızgınlığın, kırgınlığın, suçluluk duygusuyla ve hayatından çıkartma arzusunun kopamamakla boğuştuğu bir hesaplaşma… 


Âşıklar Bayramı, aynı zamanda bir yol hikâyesi… Diyarbakır’dan Kars’a uzanan bir yolculuk… Bir yandan da hafıza içinde bir yolculuğun hikâyesi… Âşıklar Bayramı kitabını okuduğunuzda yazar Kemal Varol’un daha önceki eserlerine de yolculuk yapacaksınız. Kitabın devamı olan Babamın Bağlaması kitabında da, merhaba ile hoşça kal arasındaki derin vadide yankılananlarla yine akıllardan çıkmayacak bir yolculuğa çıkacaksınız.
 XOXO

İlk aşk, Kore kültürü ve K – pop… Jenny ve Jaewoo’nun hikâyesi, severek izlenen sevimli ve neşeli Kore dizileri gibi sizi büyüleyecektir. XOXO kitabını okurken zamanın nasıl aktığını anlamayacak ve fark etmeden ineceğiniz durağa geleceksiniz.

Jenny, annesiyle birlikte Los Angeles’ta yaşayan Güney Koreli bir genç kızdır. Tek hedefiyse iyi bir müzik okulunda okumaktır. Jay amcasının barında yakışıklı ve gizemli Jaewoo ile karşılaşır ve Jaewoo, macera dolu bir gecenin ardından ortadan kaybolur. Üç ay sonra Jenny annesiyle beraber hasta büyükannesine yardım etmek için Güney Kore’ye gider ve eğitimine de bir süre burada devam etmek zorundadır. Gittiği okulda Jaewoo’nun da öğrenci olduğunu öğrenir. Ayrıca Jaewoo yalnızca bir öğrenci değil; dünyanın en büyük K – pop gruplarından birinin de üyesidir. 
Neden Yanlış Kişiyle Evleneceksiniz?

Yolculuğunuzu verimli bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız Hayat Okulu - Neden Yanlış Kişiyle Evleneceksiniz kitabını okuyabilirsiniz. Pek çok kişi doğru zaman geldiğinde yaşadığı tüm hayal kırıklıklarının, üzüntülerinin ve tatmin edilemeyen beklentilerinin acısını çıkarırcasına karşısına çıkan doğru kişiyle evleneceğinin hayalini kurar. Ancak artık hayatla yüzleşme vakti geldi. Romantik filmlerde ve aşk hikâyelerinde görülen ilişkiler, gerçek dünyada eşine rastlayamayacağımız kadar gerçek dışı.

Neden Yanlış Kişiyle Evleneceksiniz kitabı; belki de hayatta verilecek en önemli kararlardan biri noktasında yol gösterecek, beklentileri hayatın sunabildikleriyle sınırlandırmasını öneren ve bunları yaparken de dürüst bir gözle bakmak için cesaretlendiren bir rehber. Ufkunuzu açacak bu eğlenceli kitap, doğru kişi kavramını ters yüz edip ilişkilerde kalıcı ve sürdürülebilir mutluluğu yakalamak için kendinizle yüzleşmenizi sağlayacaktır.
Yolda 

Yolculukta okunacak en iyi kitaplardan biri de, yol hikâyelerinin anlatıldığı kitaplardır. Buket Uzuner, Yolda kitabında Marakeş’ten Helsinki’ye, Honolulu’dan Madrid’e, Berlin’den Hiroşima ve Montreal’e uzanan yollarda rastladığı insanların sıra dışı yol hikâyelerini anlatıyor.

Birbirinden farklı kültürler, kentler, diller, karakterler ve yemekler, İstanbullu bir yazarın imgeleminden aynı insanî ve evrensel yolculuğun birer yolcusuna dönüşüyor. İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?

İlber Ortaylı, son kitapları arasında yer alan İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? kitabında kişinin hayattaki amacını nasıl belirleyeceğini, hedefini nasıl koyacağını, geleceğini nasıl planlayacağını ve potansiyelini nasıl ortaya çıkaracağını yüzyıllar içinde dolaşarak, tarihinin büyük düşünürlerinin binlerce yıla meydan okuyan düşüncelerini de yanına katarak anlatıyor.

İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? kitabı, yaşam tecrübelerini paylaşmayı vazife edinen İlber Ortaylı’dan okurlar için bir yol yapma, yol açma, kendini inşa etme ve toplumu ayağa kaldırma rehberidir. Farabi, Cicero, Seneca, Platon gibi bilgelerin ilhamı eşliğinde ve Yenal Bilgici’nin sorularıyla İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?, yolculukta okunacak kitaplar arasındadır.
Yılan ve Güvercin (Ciltli)

2019 Amazon Yılın En İyi Kitabı, New York Times ve Indiebound Çok Satanı Yılan ve Güvercin, yolculuğunuza eşlik edecek en heyecanlı kitaplardan biridir. Louise le Blanc bağlı olduğu cadılar meclisinden iki yıl önce kaçarak Cesarine şehrinin gölgelerini gizlenmişti. Cadıların avlanıp yakıldığı bu şehirde büyüsünü kullanmaya cesaret edemese de yetenekli bir hırsız olarak bıçak sırtında yürüyordu.

Cadı avcısı Reid Diggory’nin de tek amacı, yeryüzünden kötülüğü silmekti. Kaderin hain oyun yüzünden evlenmek zorunda kalan Lou ve Reid’in arasında karanlık sırlardan başka şeyler de filizlenmeye başlayacaktı. Yüzyıllardır süren cadı ve cadı avcısı savaşı, son kurbanını bekliyor. Romantik ve entrikalarla dolu bu kitabı okurken yolculuğun nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.
Hayal

Ayşe Kulin Hayal kitabında 1983 yılından itibaren yaşadığı renkli olaylara ve ilginç anekdotlara yer vermiştir. Yolculuğunuza devam ederken bir yandan da Ayşe Kulin’in günümüze uzanan yazarlık yolculuğuna dahil olabilirsiniz. Yazar olma hayali kuran ve bugün Türk edebiyatının en sevilen yazarları arasında ilk sırada yer alan Ayşe Kulin’in hayat hikâyesini okumak, bu yolda yürümek isteyen pek çok kişiye ilham olacaktır. 

Hayal kitabı konusu, anlatım tarzı ve kitaba özgü çizimleriyle okurları Ayşe Kulin’in hayatına götürüyor. Ayrıca kitapta Asil Nadir’den Tunca Yöndere’ye, Rahmi Koç’tan Betül Mardin’e kadar sevilen pek çok isimle de karşılaşacaksınız.
Ateşpare

Ceren Melek son kitabı Ateşpare ile yolculuğunuzda size eşlik ediyor.

Adalet peşinde koşarken kendi kimliğini kaybeden bir seri katil: Aşkın. Kan dondurucu oyunları ve üstün zekâsıyla yıllardır yakalanmayan, kimliği bilinmeyen ve tüm dünyanın aradığı bu seri katil, ona gelen her işi içindeki vahşetle başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Bir gün karşısına yeni bir kurban çıkar: Cebonayan gizli örgütünün lideri Ateş Alanguva.


Her işte başarılı olduğu gibi bu işte de başarılı olacağını düşünen Aşkın, Ateş’in peşine düşer ama bilmediği bir şey vardır; Ateş de en az onun kadar tehlikeli ve zekidir. Aşkın ve Ateş’in yolları kesiştiğinde kendilerini yırtıcı bir güç savaşının içinde bulurlar. Aralarındaki çekimle Aşkın ve Ateşpare yangına dönüşmüşlerdir ama bu yangının ne kadar büyük olduğunun farkında değillerdir.
Ormansızlaştırmaya Hayır

Dünyanın tüm coğrafyalarında tarih boyunca adaletsizlik, temel hakları gasp, sömürü düzeni ve ötekileştirme süregelmiştir. Fakat bunların yanı sıra tüm canlıların refahı için mücadele veren insanlar da vardır. Alfa Yayınları’ndan çıkan Hayır Serisi bu yolda direnen, mücadele veren, savaşan ve inandığı doğrular arasında canı pahasına duranların hikâyelerini anlatıyor.


Serinin bu kitabında ‘’ Ormansızlaştırmaya Hayır! ‘’ diyoruz. Amazon ormanlarında ekosisteme zarar veren ve yerli halkı köleleşme ile yurtsuz kalma arasında seçim yapmaya zorlayan şirketlere karşı duruyor Chico Mendes.
Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: