https://tamadres.com/media/magefan_blog/betul-palaci-okuma-onerileri2.jpg

Yazın Okunacak Kitap Önerileri - Betül Palacı

Betül Palacı
Ekleme Tarihi: Haziran 24, 2022

Kitapseverlerin keyifle takip ettiği kişilerden biridir, Betül Palacı. Siz onu @betuldenkitapyorumlari Instagram hesabıyla tanıyor olabilirsiniz.

Sosyal medya platformları üzerinden yaptığı kitap yorumları ve önerileriyle beğeni toplayan Betül Palacı, tamadres takipçilerine özel kitap önerilerinde bulundu. Everest Açıkhava serisinden seçilen bu kitaplar, yazın size eşlik edecektir. 


İşte Betül Palacı’dan Okuma Önerileri;


AĞAÇ DİKEN ADAM – Jean Giono 


Okuru içine çekerek, umuda dair sarıp sarmalayan bir eser. Anlatıcısı aynı zamanda karakterlerden biri olarak yolculuk ve yürüyüşlere gönül vermiştir.

Günlerden bir gün keşfe çıktığı yol onu hikâyenin esas adamına götürür, gördükleri kendisini çok etkiler ve yıllar sonra yolunu tekrar o bölgeye düşürür. İşte o zaman tek bir insanın neler yapabileceğinin gücünü, umudu ve vazgeçmemenin başarısını bizlere anlatır.KANLI DÜĞÜN – Federico Garcia

1932’de kaleme alınan bu eser 20.yüzyılın tiyatro klasikleri arasında yer almaktadır ve en iyi tragedya örnekleri arasındadır. Eşini ve bir oğlunu hazin bir olay sonucu kaybeden anne, hayatını geride kalan tek oğluna adar. Bu genç vakti gelince evlenmek ister ve kitabın tüm heyecanı da burada başlar.

Geçmişin intikam hırsı, salt arzular, çelişkiler yumağı, özgürlük, ihanet, yaşam ve ölüm arasında kalan hayatları okurken, yaşama dair pek çok şeyi sorgulayacağınıza inanıyorum.

 

BİR İDAM MAHKÛMUNUN SON GÜNÜ – Victor Hugo

1829’da yayımlanan ve karakterini infaz cezasını beklerken edebiyat sahnesine çıkaran Hugo’nun bu eseri mutlaka okunması gerekenlerden. İçerisinde aynı zamanda yazarın idam karşıtlığı düşüncesini temel alırken ortaya koyduğu karakterin suçunun ne olduğunu belirtmemesi okurun tüm yargılardan uzak kalarak romanın içine girip tahlil yapması için hazırlanmış.

Son güne adım adım yaklaşırken eminim ki tüm acıyı, hesaplaşmayı ve kurtulma ümidini siz de yaşayacaksınız.

 


KÜÇÜCÜK – Orhan Kemal

Edebiyatımızın usta yazarlarından Orhan Kemal toplumcu gerçekçi kimliğini her eserinde devam ettirerek ortaya koyuyor.
Yoksulluk ve geçim derdinin acımasızlığı içinde hem dönemin Türkiye’sine tanıklık edecek hem de Erol ve Ayten’in hayat hikâyesini okuyacaksınız.

Yazarın kalemi ve olayları anlatış dili o kadar yalın ve gerçek ki tüm bunların bir roman olduğuna inanmakta güçlük çekeceksiniz.

 


SEÇME ÖYKÜLER – Sabahattin Ali


Romanlarının yanı sıra öyküleriyle de beğeni kazanan edebiyatçımıza ait bu basımda pek çok kısa öykü sizleri karşılıyor. Benim bu kitaptaki favori öyküm ‘ HASANBOĞULDU’.

Yöresel bir hikâyeye dayanan bu öykü günümüzde bağlı olduğu bölgede hala daha ziyaretçi akınına uğramaktadır.

 GİDERSEN YIKILIR BU KENT – Ahmet Telli


Toplumcu gerçekçilik akımına dahil olan, pek çok şiiri ezbere bilinen bir şairin kitabını da önermeden geçmek istemem. Seride yer alan seçme şiirlerinden kitaba ismini veren Gidersen Yıkılır Bu Kent şiirini okumanızı önerirken Çocuksun Sen şiirinin ise en beğendiklerim arasında olduğunu da eklemek isterim.Betül Palacı’nın seçtiği diğer kitaplar için
buraya tıklayabilirsiniz.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Arkeoloji Severlere 25 Kitap Önerisi Ekleme Tarihi: Ağustos 09, 2022
Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Ekleme Tarihi: Ağustos 05, 2022
Harry Potter 42 Yaşında! Ekleme Tarihi: Temmuz 30, 2022
2020 Yılında En Çok Okunan 40 Kitap Ekleme Tarihi: Temmuz 27, 2022

Etiketler: