Duyguların en yoğun yaşananı, yaşama bağlayanı; aşk. Her dönemin ve sanat dalının temel konuları arasında yer edinmiş olan aşk; gerek Türk gerekse Dünya Edebiyatında şairler tarafından sıklıkla ele alınmıştır. Aşkın imkânsız, mutlu, acılı, karşılıksız yani aşkın her hali; şiirlerin baş konuğudur. Okuduğunuz andan itibaren kalbinizin aşkla dolmasını istiyorsanız doğru adrestesiniz. Türk ve Dünya Edebiyatına ait, her mısrasında aşkı ve romantizmi en uç noktalarda hissedeceğiniz 5 şiir kitabını listeledik.

 

Gelmiş Bulundum – Edip Cansever

İkinci Yeni şairleri arasında yer alan Edip Cansever; üretkenliği, kendine has üslubu ve usta kalemiyle şiir severlerin dikkatini üzerine çekiyor. Aşk ve özlem temalı şiirlerinin toplandığı Gelmiş Bulundum adlı şiir kitabı içerisinde; “Ruhi Bey,” “Mendilimde Kan Sesleri” gibi unutulmaz ve bir o kadar da kimsenin dilinden düşmeyen şiirleri yer alıyor. Herkesin gönlünde yer edinmiş şair, anlaşılır ve sade bir dil tercih ederek okurların aşka ve özleme yakından tanıklık etmesini sağlıyor. Pek çok şiirinin toplandığı bu eserde, şüphesiz ki sevdayı en içtenlikle tanımladığı “İçimden Doğru Sevdim Seni” şiiridir.

 

İçinden doğru sevdim seni

Bakışlarından doğru sevdim de

Ağzındaki ıslaklığın buğusundan

Sesini yapan sözcüklerden sevdim bir de

Beni sevdiğin gibi sevdim seni

Kar bırakılmış karanlığından

 

Sevda Sözleri - Cemal Süreya

“Aşk demek Cemal Süreya demek” sözünü fazlasıyla hak eden şiirlerin yer aldığı Sevda Sözleri adlı şiir kitabında Cemal Süreya, insanların yüreklerine dokunuyor. Yazdığı şiirlerde kafiyeyi çok fazla kullanmamasına rağmen son derece kolay okunabilen satırlar oluşturan şair, sizi duygu gemisinin içerisinde ilerliyormuş hissine kaptırır. Her satırında farklı anlam ve ahengin yer aldığı Cemal Süreya şiirleri içerisinde küçük erotizm damlaları da yer alıyor.

 

Böylece bir kere daha boynunlayız sayılı yerlerinden

En uzun boynun bu senin dayanmaya ya da umudu kesmemeye

Laleli’den dünyaya doğru giden bir tramvaydayız

Birden nasıl oluyor sen yüreğimi elliyorsun

Ama nasıl oluyor sen yüreğimi eller ellemez

Sevişmek bir kere daha yürürlüğe giriyor

Bütün kara parçalarında

Afrika dahil

 

Monna Rosa – Sezai Karakoç

Özlem ve aşk dolu şiirlere hayat veren Sezai Karakoç, şiir kitabıyla aynı adı taşıyan şiiri “Monna Rosa” ile adını duyurmuştur. En yalın ve gerçek haliyle aşkı tanımlayan şairin şiirlerini okuduğunuzda duygusal bir yolculuğa çıkarken pek çok duyguyu aynı anda yaşayacaksınız. Hakkında pek çok rivayetin bulunduğu şiir, usta şair Sezai Karakoç’un edebiyatımıza en büyük armağanıdır. Herkes tarafından defalarca okunan ve dinlenen şiiri “Monna Rosa,” 14 kıtalık bir şiir olup kıtalarının ilk harflerinde Muazzez Akkaya’ya yazıldığı rivayet edilir. İşte efsaneleşmiş o destansı şiirden birkaç dize;

 

Monna Rosa. Siyah güller, ak güller.

Geyve’nin gülleri ve beyaz yatak.

Kanadı kırık kuş merhamet ister.

Ah senin yüzünden kana batacak.

Monna Rosa. Siyah güller, ak güller.

 

Soneler – William Shakespeare

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyun yazarları arasında yer alan William Shakespeare ile listemize devam ediyoruz. Trajedik bir aşk hikâyesi olan Romeo ve Juliet’i edebiyata kazandıran Shakespeare, zamana meydan okuyan soneleriyle her daim yüreklere dokunuyor. Soneler adlı şiir kitabında; sevgi, özlem, ihanet, hayal kırıklığı, umut gibi pek çok duygu lirik bir sesle dile getirilmiştir. Shakespeare’in sonelerini Türk Edebiyatına kazandıran Talat Sait Halman tarafından çevrilmiş “40. Sone” şiiriyle Shakespeare gözünden aşkı algılayabilirsiniz.

 

Hepsini al, sevgilim, ne sevgi varsa bende,

Çoktan senin olmayan ne sevgi sağlarsın ki?

Gerçek der misin ona eline geçirsen de

Sevdiklerimin hepsi sende değil mi sanki?

 

Seviyordum Sizi – Aleksandr Sergeyeviç Puşkin

Dostoyevski’nin “Bize gelecekten haber veren peygamberimizdir” dediği, Gogol’un “olağanüstü bir olay” diye nitelendirdiği Rus Şiirinin Güneşi: Aleksandr Sergeyeviç Puşkin. Aşkı en güzel şekilde tarif eden şaire bu listede yer vermesek olmazdı. Aşk dizeleriyle gönülleri fetheden şair, aşka bakışıyla dünyanın ilgisini üzerine çekiyor. Dünya Edebiyatı ve Rus Edebiyatı için oldukça değerli olan yazarlar – şairler arasında yer alan şairin aşk tanımını ve kadınlara karşı tutumunu merak ediyorsanız bu şiir kitabı içerisinde yer alan “Ben Sizi Sevdim” şiirini okuyabilirsiniz.

 

Ben sizi sevdim: belki bu sevda

Kalbimde sönmedi, kaldı izi;

Bu bir hüzne yol açmasın asla,

Hiçbir şeyle üzmek istemem sizi.

Sessizce, ümitsizce sevdim sizi,

Çile çekerek, kıskanç ve çekingen,

Öyle candan, öyle içtenlikli, ki

Başkası da öyle sevsin yürekten.

 

Birkaç satırdan sayfalar dolusu anlamlar çıkartan şiirler; pek çok kişi için bir tutku, bir vazgeçilmezdir. Daha fazla şiir okumak ve şair hakkında bilgi edinmek, şairin kullandığı kelimelerin altında yatan derinliklere inmenize yardımcı olur. Şiirin, tüm duyguların en etkili tercümesi olduğunu düşünen okurlar için hazırladığımız listenin sonuna geldik. Listeye Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli Kanık, Attila İlhan gibi eşsiz aşk şiirlerine sahip olan şairleri de ekleyebiliriz.