Uyumadan önce, yolculukta, boş zamanda veya trafikte iç dünyanıza tanık olan kitaplar, artık tatillerin de vazgeçilmezi. Eğer kitap okumayı çok seven biriyseniz kitabınızın her an yanınızda olmasını istersiniz. Tatillerde elinizden düşmeyecek ve bir solukta okuyarak sizi sıkmayacak 10 müthiş kitap önerimiz var.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama SanatıAmerikalı blog yazarı Mark Manson tarafından ele alınmış olan Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabı, sürekli pozitif düşünmenin insanları mutlu etmeyeceğini aktarıyor. Özellikle tatilde okuyacağınız bu kitap sayesinde, karşılaştığınız zorluklarla baş etmeyi öğrenebilirsiniz. Yazara göre, insanların hayatlarında engellerle ve sorunlarla karşılaşması oldukça normaldir. Önemli olan ise, bu zorluk ve engellerle nasıl başa çıkıldığıdır. İrili ufaklı dertleri kafasından atamayanlar için adeta bir ilaç.


Bilinmeyen Bir Kadının MektubuAz sözle çok şey anlatma konusunda usta olan Stefan Zweig’in Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı eserini, bir çırpıda okuyabilir ve keyifli tatilinize farklı bir keyif katabilirsiniz. Adıyla tüm içeriği anlatan kitabı okuduğunuz anda karakterin duygularını en derinden hissedeceksiniz. Sade ve yalın dili sayesinde tatilinizde sizi sıkmayacak nadir eserlerdendir. R.’nin hiç tanımadığı bir kadın tarafından aldığı mektupları okumasıyla başlayan kitabı, bitirmeden elinizden bırakamayacaksınız, bizden söylemesi.


Şeker PortakalıEdebiyat klasikleri arasında yer alan Şeker Portakalı’nı henüz okumadıysanız bu tatilinizde mutlaka yanınıza almalısınız. Zeze’nin yaramazlıklarına ve hayatına tanıklık edecek ve kitabın bitmesinin ardından bir süre kitabın etkisinden kurtulamayacaksınız. Şeker Portakalı ile sevginin her şeyi değiştirebileceğine, acının en derinine şahit olacaksınız. Çıktığınız tatile yaramaz Zeze’yi de dahil ederek keyifli vakitler geçirebilirsiniz.


Kumral Ada Mavi TunaOkurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız ve tatilinizde dostunuz olacak bir kitap, Kumral Ada Mavi Tuna. Sizi yürekten sarsacak aşk üçgenini okuduktan sonra bir müddet kendinize gelmekte zorlanacaksınız. Tutku ve aşkın o kadar var olduğu, o kadar canlı olduğu eserde, Mavi Tuna’nın gözünden Ada’yı hissetmemek mümkün değil. Yolculukta, tatilde en büyük dostunuz Kumral Ada ve Mavi Tuna olacak, anlatılanların tasviri ile onları yanınızda hissedeceksiniz.


AedenFi-Çi-Pi üçlemesiyle adından sıklıkla bahsettiren Azra Kohen, Aeden ile fırtınalar yarattı. Tek bir solukta okuyacağınız bu eser, tatilinizde size keyifle eşlik edecektir. Özellikle otelden çıkmadan bol bol dinlendiğiniz bir tatilde Aeden’i okumak oldukça uygun. Dünyaya farklı bir gözle bakmanıza yardımcı olacak bu eseri okumaya başladığınız andan itibaren dünyaya verdiğiniz zararı sorgular hale geleceksiniz. Azra Kohen’in kendine has tarzıyla oluşturduğu Aeden, Numi ve Sonje’nin yeni bir hayata adım atmasını konu alıyor.


DönüşümOlduğu kişi yüzünden yakınları tarafından reddediliş öyküsünün anlatıldığı Dönüşüm’ü hâlâ okumadınız mı? Çıkacağınız bu tatil, Dönüşüm’ün Gregor Samsa’sı ile tanışmanız için belki de bir fırsattır. Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesinin konu alındığı bu eser, kısa ve su gibi akıcı bir dile sahip. Bu kitaba kendinizi öyle bir kaptıracaksınız ki zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.


IkigaiYorgunluğunuzu atmak için çıktığınız tatilde kendi ikigainizi bulmak istiyorsanız bu kitap tam size göre. Yol gösterici nitelikteki bu kitap, her sabah yataktan kalkma amacınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Japonlar, herkesin bir ikigaisi olduğu inancındadır. Türkçe olarak bu kelimeyi açıklamak gerekirse, hep meşgul olarak mutlu kalmaktır. Çıktığınız tatilde kendi iç dünyanıza yolculuk etmek için harika bir yapıt olan Ikigai, okurun ufkunu genişletiyor.


İmkânsızın Şarkısıİmkânsızın Şarkısı, adeta kısa süreli tatillerde okumak için yazılmış bir yapıt. Haruki Murakami’nin eserleriyle daha önce tanıştıysanız dili nasıl etkileyici kullandığını biliyorsunuz. Bir yolculuk esnasında duyduğu bir şarkı ile üniversite yıllarına dönen karakterin aşkına ve yaşadıklarına yakından tanık olacaksınız.


Kırlangıç ÇığlığıBaşkomiser Nevzat’ın yeniden bir romanın başkarakteri olduğu Ahmet Ümit romanı, Kırlangıç Çığlığı. Polisiye denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Ahmet Ümit, ülkemizin hatta dünyanın kanayan yarası pedofoli ve mülteci sorununa değinmiştir bu eserinde. Komiser Nevzat’ın hayat verdiği bu romanı okurken kitabın nasıl bittiğini anlamayacaksınız.


Sen Gittin Ya Ben Çok GüzelleştimBir ayrılık sonrası tatile çıkıp kendinize çekidüzen vermek istiyorsanız Sen Gittin Ya Ben Çok Güzelleştim, yaşamınızı yeniden şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Sosyal medyada oldukça fazla kadın takipçiye sahip olan Nilgün Bodur’un bu kitabı, sizi kendinize getirecektir.