https://tamadres.com/media/magefan_blog/ramazanda-nasil-beslenmeliyiz.jpg

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Mart 19, 2024

Hayatın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayında da yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. On bir ayın sultanının gelmesiyle birlikte pek çok kişi, sahurda ve iftarda nasıl beslenilmesi gerektiğini merak ediyor. Bu noktada en önemli kaynaklardan biri, sağlık – tıp kitaplarıdır. Yaşam kalitenizi arttırmanın, enerjik olmanın, sağlıklı ve dengeli beslenmenin tüm püf noktalarını bulabileceğiniz bu kitaplarda ‘’ İftar ve sahurda ne yenir? ‘’ sorusunun cevabını da bulabilirsiniz. 


Bu yazımızda Ramazan’da sağlıklı ve dengeli beslenmenin ipuçlarını ele aldık. 
Ramazan’da Beslenme Nasıl Olmalı?


Ortalama 13 saat aç kaldığımız ve beslenme düzeninin oldukça değiştiği Ramazan ayında dengeli ve yeterli beslenmek oldukça önemli. Sabaha karşı yapılan sahur öğününden akşam yapılan iftara kadar hiçbir şey yiyip içmeden tutulur oruç. Bu iki öğün arasında da oruç tutanlara yemek yemek için kısıtlı zaman kalır. İftar ve sahur arasında kalan zamanda da vücudun ihtiyacı olan tüm enerjinin sağlanması için beslenmenin önemi artıyor.


Tabi, muhteşem iftar menüleri ve sahur tarifleri ile donatılmış Ramazan sofralarında sağlıklı kalmak, dengeli beslenmek, mevcut kiloyu korumak pek de mümkün değil.
Yemek kitapları ile hazırlanan iftar menüleri; yalnızca midelere değil, gözlere de bayram ettiriyor. 


Ramazan harici günlerde, herhangi bir öğünde eksik aldığımız besin değerini diğer öğünde ya da ara öğünde alma fırsatı oluyor fakat bu ayda öğün sayımız azaldığı için tamamlamak oldukça zor olabiliyor. Bundan dolayı sahurda ve iftarda sağlıklı besinlerin tüketilmesi göz ardı edilmemeli.


Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Önerileri


Uzun süreli aç kalma ve kan şekerinin düşmesi sonra iftarda aşırı besin tüketiminin engellenmesi için sahurda yavaş sindirilen ve yüksek besin değerine sahip gıdaların tüketilmesi gerekir. Özellikle sahur menülerini hazırlarken çok yağlı, tuzlu, aşırı tatlı gıdalardan kaçınmalısınız. Bunların yerine lif içeriği bakımından zengin sebzeler ve meyveler tüketebilirsiniz.


Oruç tutarken yapılan en büyük hatalardan biri, tek öğün beslenmektir. Mide rahatsızlığına ve tek öğünde fazla besin tüketimine neden olduğu için oldukça sakıncalıdır. Alınması gereken besin değerlerinin öğünlere yayılarak tüketilmesi, gerekli enerjinin sağlanmasında önemlidir. Diğer bir hata ise, hızlı hızlı yemekleri tüketmektir. Uzun saatler açlığın ardından hızlı yemek yemek, hazımsızlık gibi sorunlara yol açacaktır. 


Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek için dengeli ve yeterli beslenme, mutlaka fiziksel aktivitelerle desteklenmelidir. İftar yaptıktan bir saat sonra hafif yürüyüşler yaparak enerji alımı dengesini koruyabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.


İftarda Nasıl Beslenmeli?


Orucunuzu hurma, zeytin, kayısı gibi besinlerle açtıktan sonra yoğun öğün öncesinde çorba ile başlangıç yapabilirsiniz. Uzmanlara göre çorba ve ana yemek arası 15-20 dakikalık bir ara verilmesi gerekiyor. Sebze, bakliyat, et, tavuk, balık, yoğurt, salatadan oluşan iftar menüsü hazırlayabilirsiniz. Eğer ki ana yemekte et tüketecekseniz iftar yemeğini hazırlarken ekstra yağ kullanmak yerine kendi yağıyla pişirebilirsiniz. Ayrıca pişirme yöntemi olarak da kızartma yerine fırın ya da ızgara tercih edebilirsiniz.


İftar menülerinin de vazgeçilmezi, tatlıdır. Aşırı yağlı ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar iftar yemeğinin üzerine daha iyi gidecektir.
Fit Tatlılar kitabı, lezzetli ve sağlıklı tatlı tarifleriyle iftar sofralarınıza lezzet katacaktır. Ayrıca yemekten hemen sonra tatlı tüketilmemeli, 1-2 saat ara verilmeli. 


Sahurda Nasıl Beslenmeli?


Ramazan’da sağlıklı ve dengeli beslenmenin ilk adımı, sahur. Tokluk hissinin uzun süre sürmesi ve kan şekerinin erkenden düşerek halsizliğin oluşmaması için önemli ve atlanmaması gereken bir öğündür. Aslında kahvaltının yerini alan sahurda menü belirlerken hafif ve uzun süre tok tutan tarifleri tercih edebilirsiniz. 


Bu noktada sahur tariflerinin hızlı ve pratik olması da oldukça önemli.
Refika’dan Hızlı Tarifler kitabı, sahur tarifleri hazırlarken kurtarıcınız olabilir. 10 dakikada hazırlanabilen tariflerle mükemmel yemekler hazırlayabilirsiniz.


Protein bakımından zengin besinler, midenin boşalma hızını düşürerek acıkmayı geciktirir. Bundan dolayı da sahurda mutlaka protein bakımından zengin besinler tüketilmeli. Gün boyu tok kalmanızı kolaylaştıracak, yeterli sıvıyı içeren, uykuya yeniden geçerken problem yaratmayacak, lif bakımından yeterli, tuz oranı düşük yiyecekler tercih edilmelidir.


*Herkesin ihtiyacı olan besin değeri, tüketim alışkanlığı, beslenme düzeni farklıdır. Size en uygun beslenme rutinini oluşturmak için uzman doktorunuzdan destek alabilirsiniz.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: