https://tamadres.com/media/magefan_blog/ilham-verici-kitaplar.jpg

Öğrencilerin Okuması Gereken İlham Verici Kitaplar

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Ocak 03, 2024

Kitap okumak, her öğrencinin hayatındaki en önemli parçalardan biridir ve doğru kitaplar, hayatın her alanında yol gösterici bir ışıktır. Bu yazımızda öğrenciler için ilham verici ve motivasyon yükseltici kitapları bir araya getirdik. 


Öğrencilerin okuması gereken kitaplar onlara yeni anlayışlar sunarak ve hayata karşı olumlu bakış açıları geliştirerek zihinlerini besler. Ayrıca aksiliklere rağmen hedeflerine ulaşma konusunda destek olabilecek hayat dersleri verir.


İşte, öğrencilerin dikkatini toplayacak, okurken keyif verecek, genel kültür ve kişisel gelişimlerine destek olacak okuma listesi;


Savaşçı – Doğan Cüceloğlu


Psikoloji alanında ülkemizin en saygın bilim insanlarından Doğan Cüceloğlu, Savaşçı kitabında insanın hayattaki zorluklara karşı kendini oluşturma mücadelesini konu alıyor. Doğan Cüceloğlu ve sınıf öğretmeni olan Arif Bey’in sohbet havasında geçen diyaloglarını akıcı bir dille ele alan eser, öğrencilerin hayat felsefelerini oluşturmaları noktasında ışık olacaktır. 


Öğrencilerin okuması gereken kitaplardan biri olan Savaşçı, kişilerin kendilerine olan güvenlerini artırmak için yapılabilecek bazı egzersizler de öneriyor. Okurların bir arayışa başlamalarına ve bu arayışın sonucuna ulaşmalarına yardımcı olan bu kitap, insanların hayatta başarılı olmak için savaşçı gibi düşünmeleri ve hareket etmeleri gerektiğini vurguluyor. Ortaokul ve lise öğrencileri, kaybettikleri motivasyonlarını bu kitap sayesinde yeniden kazanabilir.


Martı Jonathan Livingston – Richard Bach


Martı Jonathan Livingston kitabı, okurlarına kendilerini geliştirmek ve hedeflerine ulaşmak için gerekli olan cesareti ve dayanıklılığı hatırlatıyor. Böylece öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri ve motivasyonlarını artırmaları konusunda destek oluyor. 


Yazar Richard Bach, bu sıra dışı martı üzerinden toplumun dışladığı ve kendini gerçekleştirme fırsatı verdiği yaratıcı bireylerin dünyasına götürüyor okurlarını. Kolaycılığı, tembelliği ve çıkarcılığı özgün bir şekilde eleştiren bu kitap, insan yaşamına dair pek çok mesaj da içeriyor. Diğer martılar gibi olmak istemeyen, cesareti ve hayatı sorgulamasıyla sıra dışı bir olan olan Jonathan Livingston’ı konu alan eser, öğrencilerin okuması gereken kitaplardandır.  Rahatlama Kitabı – Matt Haig


Gece Yarısı Kütüphanesi, İnsanlar gibi çok satan kitapların yazarı Matt Haig, Rahatlama Kitabı’nda kendi deneyimlerinden öğrendiklerini Marcus Aurelius, Emily Dickinson, James Baldwin gibi fikirleriyle ilham vermiş isimlerden edindikleri ile harmanlayarak hayatın iniş ve çıkışları üzerine kısa fakat umut dolu metinler sunuyor. Zihnin zindanlar yaratabileceğini fakat yanında anahtarlarını da vereceğini gösteriyor okurlarına.


Ortaokul, lise ve üniversiteye giden öğrenciler için kitap önerileri arasında yer alan Rahatlama Kitabı, modern hayatın stresi ve kaygılarıyla başa çıkmak için farklı yöntemler sunuyor. Özellikle de sınava hazırlık dönemindeki öğrencilerin ruhen rahatlamasına yardımcı olacaktır. İnci – John Steinbeck 


Kaleme aldığı eserlerle Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazar John Steinbeck’in edebiyat dünyasındaki yeri tartışılamaz. Çok satan eseri İnci’de zenginliğin ve paranın getirmiş olduğu kötülükten ve felaketlerden bahseden yazar, Amerika kıtasının zalimlikle, zorbalıkla dolu tarihini sıradan bir ailenin yaşamında somutlaştırıyor. 12 yaş ve üzerindeki çocukların okuması gereken kitaplar arasında yer alan İnci kitabı, yalınlığı ve ahlaki meseleleri cesurca irdelemesiyle yazarın en özgün eserlerinden.


Yoksulluk içerisinde yaşayan Meksikalı Kino’nun bulduğu inci tanesi ve sonrasında yaşadığı olayları konu alan kitap, pek çok sinema filmine de ilham olmuştur. Bu inci Kino ve ailesinin hayatındaki her şeyi bir anda değiştirecektir. 


Savaş Atı – Michael Morpurgo


Kaleme aldığı çocuk kitapları ile tanınan yazar Michael Morpurgo, Savaş Atı kitabında hüzün ve umudun kol kola yürüdüğü destansı bir dostluk hikâyesini konu alıyor. I. Dünya Savaşı’nda yaşanan sıra dışı olayları Joey adındaki bir atın ağzından anlatan Morpurgo, okurlarını umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor. 


Beyaz perdeye uyarlanan ve pek çok ödüle de layık görülen Savaş Atı, okurların uzun süre etkisinden kurtulamayacağı usta işi bir romandır. Ortaokul ve lise öğrencilerinin okuması gereken kitaplar listesinde mutlaka yer alan Savaş Atı, hüzünlü hikâyesiyle okurların içini burkarken bir yandan da gülümsetmeyi başarabiliyor.Bir Bilim Adamının Romanı – Oğuz Atay


Oğuz Atay’ın en iyi romanlarından Bir Bilim Adamının Romanı, üniversite hocası Prof. Dr. Mustafa İnan’ın yaşam öyküsünü konu alıyor. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin okuması gereken kitaplardan olan Bir Bilim Adamının Romanı, yazarın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla okurlarına ilham veren türden. 


Oğuz Atay’ın hedefi, bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bir bilim adamı oluşunun zorlu macerasını sergilemek. Aynı zamanda yazarın toplumsal eleştiri kalıplarını da zorlayışını görebilirsiniz. 

Öğrenci Olmak – İrfan Erdoğan


İrfan Erdoğan, Öğrenci Olmak kitabında eğitim ve öğrenme sürecini çok boyutlu bir bakış açısıyla ele alıyor. İlkokuldan üniversiteye ve hatta öğrenmeye hevesli yetişkinlere kadar oldukça geniş bir yelpazede insanı hedefleyen bu eser, sadece okulda öğrenen öğrencilere değil, yaşam boyu öğrenmeye açık herkese hitap ediyor. 


Öğrenme sürecinde ne yapılması gerektiğine dair pratik bilgiler sunan Öğrenci Olmak, eğitim profesyonelleri için de faydalı olmayı amaçlıyor. Ebeveynler için çocuklarını nasıl daha etkili bir şekilde destekleyebilecekleri konusunda öneriler sunarken eğitimciler için de daha etkili ve verimli yöntemler geliştirme konusunda yol gösterici oluyor. Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigoriy Petrov


Beyaz Zambaklar Ülkesinde; yalnızca öğrencilerin değil, medeniyete tuttuğu ışıkla her millet ve her kültürden kişinin okuması gereken kitapların başında geliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün başucu kitaplarından olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde’de yüzyıllar boyunca İsveçlerin ve ardından Rusların himayesi altında kalmış ancak elindeki kısıtlı imkânlara rağmen millet olma özelliğini korumayı ve tekrar hür olmayı başarabilmiş Fin halkının milli rönesansının destanı anlatılıyor. 


Vatan bilincinin oluşması ve toplumsal gelişim için önemli bir kılavuz niteliği taşıyan eser, Finlandiya’nın dil, kültür, toplumsal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirdiği devrimleri akıcı bir dille anlatıyor. Türkiye’nin kurtuluş öyküsüne de ilham kaynağı olan kitap, Atatürk’ün talimatıyla okulların müfredatına da dahil edilmiştir. Mutlu Prens – Oscar Wilde


Oscar Wilde’ın 1888 yılında yayımladığı Mutlu Prens’teki masalları oğulları için yazdığı düşünülse de yediden yetmişe çocuk ruhlu insanlar, şaşırma ve sevinme gibi çocuksu yetilerini koruyanlar için yazmıştır. 


Oscar Wilde, Mutlu Prens kitabında yer alan masallarda bencilliği ve duyarsızlığı gözler önüne serip eleştirir. Masallardaki ana kahramanlar bazen yaptığı hatalardan pişmanlık duyarak özgecil davranışlar sergiler, kimi zaman da gözlerini kör eden kibirden bir türlü kurtulamazlar. Mutlu Prens, Oscar Wilde’ın her ne kadar çıraklık dönemi ürünü olsa da masal ve alegori alanındaki ustalığını gözler önüne seriyor.Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu – Eleanor Coerr


Pek çok dile çevrilerek milyonlarca okura ulaşan Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu, gerçek hayatı konu alıyor. Eleanor Coerr’ın Sadako Sasaki’nin günlüklerinden yola çıkarak kaleme aldığı kitapta Hiroşima’ya atılan atom bombası sonrası ülkede yaşananlar ve dünyadaki yankıları etkileyici bir şekilde anlatılmıştır. 


Bilinen en eski çocuk romanlarından Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu, bin turna kuşu yaparsa iyileşeceğine inanan Sadako’nun umudunun romanıdır. Sadako’nun gerçek yaşamından yola çıkarak bu küçük kızın hayata sarılışının öyküsünü anlatan kitap, büyük küçük her yaştan okurun, umutlarını kaybetmiş, çocukluğunu öldürmüşlerin okuması gereken bir roman.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Kemal Sayar'ın Çok Okunan Kitapları Ekleme Tarihi: Şubat 08, 2024
Burçlara Göre Kitap Önerileri Ekleme Tarihi: Ocak 29, 2024
Gizemli Labirentler'e Adım Atın! Ekleme Tarihi: Ocak 19, 2024

Etiketler: