https://tamadres.com/media/magefan_blog/kitaplardan-uyarlanan-turk-dizileri.jpg

Kitaplardan Uyarlanarak Reytingleri Altüst Eden En Sevilen Türk Dizileri

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Şubat 29, 2024

Yayımlanan pek çok dizi ve filmin ilham kaynağı, edebiyattır. Edebiyatın bu denli zengin olması da, dizi sektörünün gelişmesine hayli katkıda bulunuyor.


Türk edebiyatında yer alan pek çok kitap da yalnızca okunmakla kalmamış, dizi uyarlamalarıyla da izleyicilerle buluşmuştur. Kimi bir kez, kimi ise defalarca… 


Bu yazımızda
romanlardan uyarlanan Türk dizilerine yer verdik. Haydi, geçmişten günümüze kitaplardan uyarlanarak ekranları dolduran dizilere göz atalım!


Kitaplardan Uyarlanan Türk Dizileri


Aşk-ı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil


Kitaplardan uyarlanan Türk dizileri denildiğinde pek çok kişinin aklına aynı dizi geliyor: Aşk-ı Memnu! Halit Ziya Uşaklıgil’in Aşk-ı Memnu kitabı, aynı adla 1975 ve 2008 yıllarında televizyon dizisine uyarlandı. Neredeyse tüm ülkeyi televizyona kilitleyen dizi, döneminin değişmekte olan toplum hayatına başarılı bir şekilde ışık tutuyor. Aşk-ı Memnu yazarı Halit Ziya Uşaklıgil’in de edebiyatı açısından doruk nokta olarak kabul ediliyor. Reyting rekorları kıran Aşk-ı Memnu film versiyonuyla da geçtiğimiz aylardan sevenleriyle yeniden buluştu.


Boğaziçi’ndeki tanınmış ailelerden birine mensup Firdevs Hanım’ın kızı Bihter’in, Adnan Bey ile evlenmesinin ardından birbirini takip eden entrikalar zincirini duymayan yoktur. Son bölümünün yayımlanmasının üzerinden tam 14 yıl geçse de her yıl Aşk-ı Memnu yeni ve yeniden eski bölümleriyle izleyicileri buluşuyor. 


Camdaki Kız – Gülseren Budayıcıoğlu


Son yıllarda reyting kıran kitap uyarlaması dizilerden biri de, Camdaki Kız. Ülkemizin ilk psikiyatri merkezini kuran Psikiyatrist Doktor Gülseren Budayıcıoğlu’nun hasta deneyimlerine dayanarak kaleme aldığı Camdaki Kız kitabı, diziden önce ve sonra çok satanlardaki yerini uzun bir süre korudu. Senaryosu ve oyuncularıyla Perşembe akşamlarının vazgeçilmez Türk dizisi Camdaki Kız son bölümü ile 2023 yılında izleyenleri ile vedalaştı.


En çok merak edilen konulardan biri de, Camdaki Kız kimin hikâyesini anlatıyor? Camdaki Kız kitabında lüks içinde bir yaşam sürse de aslında küçük yaşlardan itibaren sevgi yüzü görmemiş Nalan ile fakir bir çocukluk geçiren Hayri’nin aşk hikâyesi anlatılıyor. Derinlikli gözlemler ve akıcı bir dille okurların beğenisine sunulan kitap, gücünü yazarın kırk yılı aşkın mesleki deneyimi ve hikâye anlatmadaki başarısından alıyor. 


Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin


Romanlardan uyarlanan diziler listesinin olmazsa olmazı, 1986 ve 2013 yapımıyla Çalıkuşu dizisidir. Küçük yaşta ebeveynlerini kaybeden Feride, teyzesinin yanında yaşamaya başlar ve kuzeni Kamran’a âşık olmasıyla olaylar başlar. Türk edebiyatının en üretken yazarlarından Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabından uyarlanan dizide başrolleri 1986 yılında Aydan Şener, Kenan Kalav ve Sadri Alışık paylaşırken 2013 yılında yapımda ise Fahriye Evcen ve Burak Özçivit paylaşmıştır. 


Türk edebiyatının en sevilen klasiklerinden biri olan Çalıkuşu, Osmanlı’nın son yılları ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında geçer. Çalıkuşu romanı, modern ve eğitimli olmasının yanı sıra kendi kimliğini yitirmiş kararlı, zeki ve alaycı genç bir kadın olan Feride’nin anılarından oluşuyor. Yazıldığı dönemden beri çok okunan kitaplar listesinden düşmeyen romanı popüler kılan en büyük özelliklerden biri de, Reşat Nuri Güntekin’in bireyin aşka bakışını oldukça yalın ve naif bir şekilde aktarmış olmasıdır. 


Üç Kız Kardeş – İclal Aydın


Aile bağlarından yola çıkarak hayata dair her şeyi duygusal bir derinlikle anlatan
İclal Aydın’ın çok satan romanlarından Üç Kız Kardeş, 2022 yılında aynı adla televizyon dizisine uyarlandı. Üç Kız Kardeş dizi oyuncuları arasında ise İclal Aydın (54. bölümde ayrıldı.), Reha Özcan, Özgü Kaya, Almila Ada, Melisa Berberoğlu, Berker Güven başta olmak üzere pek çok değerli oyuncu yer alıyor. 


Yayımlandığı andan itibaren büyük ses getiren kitap, dizi uyarlamasıyla da her hafta milyonları televizyon ekranına kilitleyerek reyting rekorları kırdı. Çocukluk yıllarını Ayvalık’ta geçiren Türkan, Dönüş ve Derya isimli üç kız kardeşin hayatın acımasız gerçeklerine karşı verdikleri mücadeleler ekseninde ilerleyen roman; aile bağlarını, kardeşler arasındaki dayanışmayı ve eski aşkları konu alıyor. Her ne kadar izleyenin ve okuyanın içine işleyen hikâyesi olsa da yürekleri de yaşam sevinciyle dolduruyor. 


Hanımın Çiftliği – Orhan Kemal


Edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Orhan Kemal’in kaleme aldığı ve televizyon dizisine de uyarlanan kitap Hanımın Çiftliği, Çukurova’nın zorlu insan ilişkilerini ele alıyor. Değişen sosyal ilişkilerin insanların yaşamlarını ve bilinçlerini nasıl yönlendirip değiştirdiğini konu alan Hanımın Çiftliği dizisi ve kitabı, her şeye rağmen insanın insanlığa inanan, umut ve aydınlıktan vazgeçmeyen bir yazarın düşüncelerini dile getiriyor. 


Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği romanından aynı adla uyarlanan Hanımın Çiftliği dizisinin başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Özgü Namal, Caner Cindoruk ve Ebru Özkan yer alıyordu. 2009 yapımı dizide Adana’nın güçlü ve zengin toprak ağası Muzaffer Bey’in çırçır fabrikasında işçi olarak çalışan Güllü, aynı fabrikada makinecilik yapan Kemal’i sevmektedir.


Hanımın Çiftliği, değerli yazar Orhan Kemal’in ustalığının doruklara ulaştığı bir roman.


Fatih – Harbiye – Peyami SafaRomanlardan uyarlanan dizilerden bahsediyorken Türk edebiyatının en üretken yazarlarından Peyami Safa’nın diziye uyarlanan kitabı Fatih – Harbiye’den bahsetmemek olmaz. Çok satan ve reyting rekorları kıran Fatih – Harbiye, modernlik ve geleneksellik arasında sıkışan Neriman’ın hayat hikâyesini konu alıyor. 


Toplumumuzun yaşadığı çağdaşlaşma sancılarına eşyalar, şahıslar, kurumlar ve mekânlar üzerinden ayna tutan roman, 2013 yılında aynı adla televizyon dizisine uyarlandı. Neslihan Atagül, Kadir Doğulu ve Yunus Emre Yıldırımer’in başrollerini paylaştığı Fatih – Harbiye dizisi, yayımlandığı dönemde geniş izleyici kitlesine ulaştı. Bir yanda Neriman’ın Fatih’te birlikte büyüdüğü çocukluk aşkı Şinasi… Diğer yanda ise modern İstanbul’un varlıklı üst sınıfından yakışıklı Macit… Çok farklı kültür ve değerler arasında bocalayan ve duygusal gelgitler yaşayan Neriman…


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: