Gündelik hayatın stresinden, yorgunluğundan, karmaşasından uzaklaşmak için pek çok kişi hobi edinir, etkinliklere katılır. Bu hobiler arasında şüphesiz ki en faydalı olan, insan hayatına en çok katkı sağlayan, kitap okumaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda, kitap okuyan toplumların ve kişilerin kültür seviyelerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. İnsan ruhunun ilacı olan kitapların bilimsel ve deneyimler sonucunda kanıtlanmış faydalarını sizler için derledik.Stresle Başa Çıkmanın En Etkili Yöntemidir.

Gün içerisinde uzun süre maruz kaldığınız stres, sağlığınızı olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre; düzenli kitap okumak, stresi azaltan en etkili yöntemlerden biri.

Okuyacağınız bir roman, bütün dertlerinizden, sıkıntılarınızdan biraz olsun uzaklaşmanıza yardımcı olarak sizi farklı dünyalara götürüyor. Yoğun strese maruz kaldığınız zamanlarda yarım saatinizi ayırarak okuduğunuz kitap, size çok iyi gelecektir.Hafızayı Güçlendirir.

Her kitapta bambaşka karakterler, hikâyeler, yerler ve hayatlarla karşılaşırsınız. Kitabı tam olarak anlayabilmeniz için bu gibi detayları sürekli hatırlamanız gerekir. İşte bu durum, zihninizi canlı tutarak hafızanızın güçlenmesini sağlar.

Kitap okuyan insanların Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalleri %50 azalıyor.Kelime Dağarcığını Geliştirir.

Çok kitap okuyan kişi; sürekli yeni cümle yapıları, yeni kelimeler, yeni terimlerle karşılaşır. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri günlük konuşma diline dahil ederek karşınızdaki kişiyi etkileyebilir ve dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz.

Ayrıca kelime dağarcığınızın gelişmesi, kültürlü ve kendine güvenen biri olmanıza yardımcı olur.Uyku Kalitesini Artırır.
Uyku problemi çeken kişilere uzmanlar, kitap okumayı önerir. Nedeni ise, zihnin boşalarak stresten arınmasıdır. Stresli düşüncelerden arınan zihin, uyumak için hazır hale gelir. Uyumadan önce birkaç sayfa kitap okuyarak uyku kalitenizin arttığına şahit olabilirsiniz.Yalnızlık Hissini Ortadan Kaldırır.

“Kitap en iyi arkadaştır” sözünü duymuşsunuzdur. Kitap okuyan kişiler, boş zamanlarını değerlendirmek için birine ihtiyaç duymazlar çünkü arkadaşları kitaptır. Durum böyle olunca yalnız kalma hissine kapılmazlar ve yalnızlıktan şikâyetçi olmazlar.Kitap Okumanın Konsantrasyonu Artırıcı Etkisi Vardır.

Kitap okumayı seven kişiler, yer fark etmeksizin, vakit bulduğu anda kitaba sarılır. Otobüste, metroda, vapurda, kafede, alışveriş merkezinde… Böyle ortamlarda kitap okurken kişi, kendini ortamdan soyutlar ve kendini kitabı verir. Böylece kitap okumak kişiye odaklanma ve konsantrasyon yeteneği kazandırır.İletişim Kurma Becerisini Güçlendirir.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmış kişilerin kendilerini daha iyi ifade ettiği kanıtlanmıştır. Düzenli kitap okumak, kişilerarası iletişimi güçlendirir ve sağlıklı bir iletişim ortamının oluşmasına yardımcı olur.Hayal Dünyasını Geliştirir.

Özellikle fantastik ve bilim kurgu kitapları, yaratıcılık yeteneğini ve hayal gücünü besler. Kitabı okumaya ilk başladığınızda zihninizde herhangi bir imge yokken bitirdiğinizde ise kitaba ait bir dünya oluşacaktır.Hızlı Düşünme Becerisini Geliştirir.

Çok kitap okuyan kişiler, her konu hakkında bilgiye ve yorum yapma kabiliyetine sahiptir. Bu yüzden herhangi bir durum anında hızlı düşünerek mantıklı kararlar verebilir.

Bilgi yarışmalarını kazanan kişilere dikkat ederseniz, kitap okuma alışkanlığı edinmiş kişiler olduğunu görebilirsiniz.Uzmanlaşmanızı Sağlar.

Uzmanlaşmak istediğiniz alana dair kitaplar okumak, o alanda bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Böylece alanınızda başarılı, saygıdeğer, bilgili olabilirsiniz.

Kitap okumak, daha sayısız fayda sağlamaktadır. Düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanarak siz de kitap okumanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

“Bol bol okuyun. Okumak gerçekten çok yardımcı olur.

Elinize geçen hemen hemen her şeyi okuyun.”

J.K. Rowling