https://tamadres.com/media/magefan_blog/kemal-sayar-cok-okunan-kitaplari.jpg

Kemal Sayar'ın Çok Okunan Kitapları

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Şubat 08, 2024

Ülkemizin en değerli psikiyatristlerinden ve yazarlarından biridir Kemal Sayar. Kaleme aldığı eserlerle ve yazdığı şiirlerle çok satan kitaplar listesinden inmeyen Sayar, psikoloji ve edebiyat alanındaki katkıları ile ülkemizi başarılı bir şekilde temsil ediyor. 


Biz de tamadres olarak insanın kendi içine dönmesinin öneminin arttığı bu dönemde Kemal Sayar’ın en çok okunan kitaplarını bir araya getirdik. Ancak kitaplara geçmeden önce Kemal Sayar’ın hayatı ve kariyeri hakkında kısa bilgiler verelim.

Kemal Sayar Kimdir?


26 Mayıs 1966 yılında Ordu’da dünyaya gelen Kemal Sayar, psikiyatri alanının dışında edebiyata da oldukça meraklıdır.
Merhamet kitabı başta olmak üzere kaleme aldığı tüm kitaplarla okurlarının büyük beğenisini kazanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlığını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalında tamamlamıştır. Günümüzde de Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürüyor. 


Kemal Sayar son kitabı
Kendi Işığına Yürü ile de kısa sürede çok satan kitaplar listesindeki yerini aldı. Kemal Sayar kitaplarını okumak, özünüzü yapacağınız en büyük iyiliklerin başında geliyor. 


Kemal Sayar’ın En İyi Kitapları


Kemal Sayar Yavaşla Kitabı


Baskı üstüne baskı yaparak binlerce okura ulaşan Kemal Sayar’ın Yavaşla kitabı, genişletilmiş yeni basımıyla sizi yeni farkındalıklara davet ediyor. 


Çok akıllı telefonların, hızlı internetin ve daha hızlı otomobillerin çağında yaşayan bizlere üzerinde ‘’ Yavaşla! ‘’ yazan bir tabela gösteriyor sanki Kemal Sayar. Yavaşla kitabı ile de okurlarını anda kalmanın, hatırlamanın, yavaşlığın keşfi ve keyfini sürmenin erdemleri üzerine düşündürüyor. Çok satan bu kitap, herkesin zamansızlıkla yakındığı bu çağda hız yapmanın aslında zaman kazandırmadığını aksine o hızla benliğinizden, sevdiklerinizden ve hayatı duyumsayarak yaşamaktan uzaklaştığınızı konu alıyor.


Yavaşla, Kemal Sayar’ın modern hayatın baş döndürücü hızından uzaklaşmak ve sevdiklerinin gözlerinin içine bakmak isteyenler için kaleme aldığı bir kılavuz kitaptır.


Kemal Sayar Bir Kalbi Kırılmaktan Koruyabilsem Kitabı


Kemal Sayar’ın Bir Kalbi Kırılmaktan Koruyabilsem kitabı, yaralı ruhlara şifa verecek bir güzel sözler atlası…


Yaralı ve incinmiş kalplere yol haritası çıkaran Bir Kalbi Kırılmaktan Koruyabilsem; okurlarını kendi iç dünyalarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor, okurlarıyla adeta hasbihal ediyor. Bu kitabı okurken bir anda kendinizi terapi seansında bulabilir ve sevilen şairlerin sohbetinize konuk olduğunu hissedebilirsiniz. Bu kitapta Kemal Sayar’ın sözleri ve düşünceleri olduğu gibi ünlü yazar ve şairlerden alıntılar da yer alıyor.


Kemal Sayar’ın yaralı ruhlara ve kırık kalplere şifa verecek çok satan kitabı, sizi birtakım iç hesaplaşmalara sürükleyecek. Bir Kalbi Kırılmaktan Koruyabilsem kitabında yazar, okurlarını insan ruhunun derinliklerinde yer alan yitik inceliklerin keşfedilmesine davet ediyor. 


Kemal Sayar Hayat Teselli Bulmaktır Kitabı


Psikiyatrist ve yazar Kemal Sayar, kaleme aldığı pek çok eserle okurlarıyla buluştu ve onlara derman oldu. Hayat Teselli Bulmaktır Kemal Sayar’ın kitaplarında yayımlanan ve çok sevilen yazılarından güncel ve özel bir seçkidir, adeta bir demet teselli.


Bugüne kadar yayımlanan yazılarının en çok sevilenleri bir araya getirilerek oluşturuldu Hayat Teselli Bulmaktır ve Kemal Sayar’ın çok satan kitapları arasına giren bu kitap, birbirimize hoşça bakabileceğimiz bir dünyanın, insanın insanda dirileceği bir hayat anlayışının mümkün olduğunu fısıldıyor. 


Kullandığı kelimeler aracılığıyla okurlarıyla her zaman güçlü bir bağ kurmayı başaran Kemal Sayar, Hayat Teselli Bulmaktır eseriyle yine okurlarına samimi bir şekilde ulaşmayı başarıyor.


Kemal Sayar Hatıraların Evi Kitabı


Kemal Sayar’ın en iyi kitapları arasında yer alan Hatıraların Evi – Günümüzde Aile, ebeveynlerin yeterince iyi olamama kaygısını bir nebze hafifletmeye çalışıyor. Evden yuvaya giden yolu aydınlatan bu kitap, sorulara ve cevaplara ışık tutan bir kılavuz. 


Aynı zamanda çocukların aile içerisinde nasıl şekillendiğini ve çocuk yaşamında ailenin en temel taş olduğunu vurgulayan Hatıraların Evi, mutlaka okunması gereken Kemal Sayar kitapları arasında yer alıyor. Evlilik, çocuk eğitimi, aile ve daha pek çok konuya bakış açınızı değiştirecek bir eser.


Ev, dünyaya kök saldığımız yerdir. Sorgusuz sualsiz kendimiz olabildiğimiz yer... Aile ise “kalpsiz bir dünyada son sığınak”tır; şefkatin son kalesi. İnsan kimliği hatıralarla oluşur. Aile bu bakımdan hatıraların evidir. Bir evi “yuva” yapan da budur.


Ancak şimdilerde herkesin aklı karışık… Bir “ahlaki panikler çağı”nda yaşıyoruz: Eyvah, aile elimizden kayıp gidiyor mu? Çocuklarımız hiç de bizim çocukluğumuzu hatırlatmıyor, yoksa onlara kötü bir şey mi oldu? Anne ve babalarda sürekli “Bir şeyler yanlış mı gidiyor?” hissi, hatta “yeterince iyi olamama” kaygısı…


Kemal Sayar Terapi Kitabı


Kemal Sayar’ın Terapi kitabı; psikoterapi kuramlarının arka planlarına, gelişimlerine ve taşıdıkları ideolojik izlere ışık tutan çok değerli bir eleştiri ve daha insancıl, daha toplum ve kültür odaklı bir terapinin inşası gayretinde kıymetli bir adım…


İnsanı çevreleyen sosyal ve kültürel bağlam anlaşılmazsa insanın da yeterince anlaşılmayacağını savunan Prof. Dr. Kemal Sayar, insanın ‘’ kendisini tavaf eden hacı ‘’ olduğu bir zamanda mesleki birikimini bir ayna misali psikoterapi kuramlarının üzerine tutuyor. 


Terapi: Kültürel Bir Eleştiri kitabında da bir şifa yönteminin kültürel çözümlemesini yapıyor. 


Modern terapiler, bireyselleşme ve özgürlüğe vurgu yaparken, insanı toplumsal ve kültürel bağlamından uzaklaştırıyor mu? Terapi, kimileyin çözümünü hedeflediği sorunları, kendi eliyle üretebilir mi? Kemal Sayar Terapi kitabında hem bu soruların cevabını arıyor hem de modern çağ eleştirisi sunuyor.


Kemal Sayar Sözleri


*Çocuklarımıza, bir kalbi kırılmaktan koruyabilirlerse boşuna yaşamış olmayacaklarını öğretmeliyiz. – Bir Kalbi Kırılmaktan Koruyabilsem


*Zira sevgidir ki görünmez olanı görünür kılar. – Bir Kalbi Kırılmaktan Koruyabilsem


*Korku ve kaygılar yüzünden 'şimdi' elimizden kaçıp gidiyor. Oysa hayat 'şimdi'de çiçek açar. – Bir Kalbi Kırılmaktan Koruyabilsem*Yavaşlayın! Bu hayattan sadece bir defa geçeceksiniz. – Yavaşla


*İnsan bir başkasını en çok yaralarından tanır. Kendi yaralarından. – Yavaşla


*Dünyaya kalbiyle sokulanlar çabuk yaralanır; kalp hassastır, hile bilmez. – Yavaşla*Yalnızca sevdiklerimizle paylaştığımız zamanlar, yaşamın sayfalarca düzyazısının arasına karışmış şiirdir. – Hatıraların Evi


*Çocukları çileden çıkaran, kuralların varlığı değil; onların tutarsız bir şekilde uygulanması, muğlaklığı ve keyfiliğidir.- Hatıraların Evi


*Sevgi ihtiyacı hiç bitmez. İnsan, ömrünün sonuna kadar sevgiyi arar, sevgiye yönelir, sevgiyi bulduğu her yerde baş tacı eder. Sevgidir insanı onaran. – Hatıraların Evi*Hızla değişen bir dünyada, ailenin toplumsal değişimlerin etkisini emmesini ve üyelerini korumasını beklemek, aileye büyük bir yük yüklemek demektir. Üstelik esneklik yönündeki bu talep herhangi bir gelenek, kural veya rehberlik sistemi olmadan gerçekleşsin isteniyor. – Terapi


*Asıl gerçek, çok daha derin ve sinsidir; insan olmanın ne demek olduğu artık sorgulanmamaktadır. – Terapi


*İnsan, sevgi ve şefkati sadece evinde bulabilirdi. – Terapi*Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. – Hayat Teselli Bulmaktır


*İnsan kendisinin gurbetine çıktığında işte orası en koyu yalnızlıktır. – Hayat Teselli Bulmaktır


*İnsanın evi, anlaşıldığı yerdir. – Hayat Teselli Bulmaktır 


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: