https://tamadres.com/media/magefan_blog/istanbul-daki-edebiyat-muzeleri.jpg

İstanbul’da Yaşayan Edebiyat Âşıklarının Mutlaka Ziyaret Etmesi Gereken 8 Müze

tamadres.com
Ekleme Tarihi: Mayıs 18, 2022

Kültür, sanat, edebiyat meraklıları için İstanbul; eşi benzeri bulunmayan bir şehirdir. Hele bir de edebiyat aşığıysanız İstanbul’u keşfettikçe yazar ya da şair olasınız gelir. 

Müze Haftası dolayısıyla İstanbul’da bulunan edebiyat müzelerini derledik. 


İşte her kitapseverin ziyaret etmesi gereken müzelerden bazıları;


Sait Faik Abasıyanık MüzesiSait Faik Abasıyanık Müzesinde yazarın hayatına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, eserlerine konu olmuş pek çok hatıranın izlerini taşıyan eşyaları görebilirsiniz. İlk olarak 22 Ağustos 1959 yılında ziyarete açılan müze,
Sait Faik Abasıyanık’ın vasiyeti sayesinde ücretsiz ziyaret edilebilmektedir. 1964 yılından itibaren Darüşşafaka Cemiyetinin sorumluluğunda yoluna devam eden müze, açıldığı günden beri İstanbul’un ve ülkemizin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olmuştur. Sait Faik Abasıyanık Müzesi, okurlarını yazarın ruhsal ve yazınsal dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. 


Sait Faik Abasıyanık Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Çarşamba – Perşembe – Cuma – Cumartesi – Pazar günleri saat 10.30 – 17.00 arası ziyarete açıktır. 


Sait Faik Abasıyanık Müzesi Nerede? 


Çayır Sokak No: 15 / Burgazada


Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze KütüphanesiAhmet Hamdi Tanpınar’ın adının verildiği kütüphanede dokuz bin kitabın yanı sıra onlarca farklı yazarın daktilo, kalem, kitap gibi eşyaları da bulunmaktadır. Ayrıca kütüphanede bulunan piyanoyu da kullanabilirsiniz. 2011 yılında açılan müzede zaman zaman sanat etkinlikleri, sohbetleri ve buluşmaları da yapılmaktadır. Müze içerisinde bulunan kütüphanede çalışmalarınızı Gülhane manzarası eşliğinde yapabilirsiniz. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi giriş ücreti, bulunmamaktadır. 


Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Pazartesiden Cumartesi gününe kadar saat 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi Nerede? 


Gülhane Parkı, Alay Köşkü


Aşiyan MüzesiTevfik Fikret, Bebek’te bulunan evini bizzat kendisi tasarlamış ve Farsçada yuva anlamına gelen aşiyan ismini vermiştir.
Tevfik Fikret’in hayatının önemli bir bölümüne tanıklık etmek için boğazın kenarında yer alan ve muhteşem huzura sahip Aşiyan Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Müzede Tevfik Fikret ile diğer Tanzimat sanatçılarının da çeşitli eşyaları sergilenmektedir. Aşiyan Müzesi giriş ücreti, bulunmamaktadır.


Aşiyan Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri 


Pazartesi günü hariç her gün 09.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Aşiyan Müzesi Nerede?


Bebek / Aşiyan Yokuşu üzerinde


Orhan Kemal MüzesiOrhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’nün girişimiyle açılan Orhan Kemal Müzesi, sevenlerinin akınına uğruyor.
Orhan Kemal’e ait pek çok eşyayı, ilk kitap baskılarını ve çalışmalarını yakından görme şansı yakalayacağınız Orhan Kemal Müzesi, yazara olan sevginizi artıracaktır. Ayrıca Ara Güler tarafından çekilmiş yetmişe yakın fotoğrafı da görebilirsiniz. Müzedeki en ilginç eşyalardan biri de, Orhan Kemal’in vefat ettiği gün yüzünden alınan maskedir. 

Orhan Kemal Müzesi giriş ücretleri: Tam 15 TL, öğrenci 7 TL’dir.


İlginizi Çekebilir:


Işık Öğütçü’nün Anlatımıyla Orhan Kemal ve Daktilosu

Işık Öğütçü’nün Anlatımıyla Orhan Kemal ve Mon Amour Şarkısı Hayranlığı 

Işık’çığım Üzülmesin, Çıkınca Bisikletini Mutlaka Alacağım 

Battaniyenin Üzerindeki Gofret

En Büyük Kurtarıcımız Babamdı

Orhan Kemal, Nazım Hikmet’ten Bakmasını Öğrendi 


Orhan Kemal Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Pazar hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Orhan Kemal Müzesi Nerede?


Akarsu Cd. No: 30 Cihangir


Kemal Tahir’in EviKemal Tahir’in son on yılını geçirdiği ev, eşi Semiha Tahir tarafından kurulan vakıf aracılığıyla müzeye dönüştürülmüştür. Bu müzede
Kemal Tahir’in binlerce kitabı, fotoğrafı, başarıları sergilenmektedir. Ayrıca Nazım Hikmet’in daktilosu da bu müzede sergilenmektedir. Girişi ücretsizdir.


Kemal Tahir’in Evi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Hafta içi her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Kemal Tahir’in Evi Nerede?


Suadiye Mahallesi, Alan Sokak, Kadıköy


Masumiyet MüzesiOrhan Pamuk’un aynı adı taşıyan romanından yola çıkılarak yine yazarın öncülüğünde oluşturulan Masumiyet Müzesi, Masumiyet Müzesi kitabındaki kahramanların giydiği, kullandığı objelerden oluşuyor.  Müzeyi gezmek için romanı okumanıza ya da romanı okumak için müzeyi gezmenize gerek yok. Fakat romanı okuyanlar müzenin anlamını daha iyi kavrayacak ve romanda fark etmedikleri pek çok detayı görecektir. 

Mimari yapısıyla da oldukça dikkat çeken Masumiyet Müzesi giriş ücreti 40 TL’dir. Öğrenciler için 25 TL’dir. Masumiyet Müzesi kitabına sahipseniz müzeye bir defa ücretsiz girme hakkınız bulunuyor. Kitabın 574. sayfasında giriş bileti ve müzenin bulunduğu yerin haritası yer alıyor. Masumiyet Müzesi kitabını satın almak için tıklayınız.  


Masumiyet Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Masumiyet Müzesi Pazartesi günü hariç haftanın her günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 


Masumiyet Müzesi Nerede?


Çukurcuma Cd. Dalgıç Çıkmazı No: 2 Beyoğlu


Divan Edebiyatı MüzesiGalata Mevlevihanesi olarak da bilinen Divan Edebiyatı Müzesi Nedim’i, Şeyh Galip’i, Fuzuli’yi ve tasavvufi âlemi sevenleri ağırlıyor. Müze; derviş hücreleri, semahane, kütüphane, şeyh dairesi gibi çok nitelikli bölümlere sahiptir. Divan edebiyatı meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor. Divan Edebiyatı Müzesi ya da Galata Mevlevihanesi Müzesi giriş ücreti 25 TL’dir. 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşlar ücretsiz olarak müzeyi gezebilir. 


Divan Edebiyatı Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Pazartesi günleri hariç 09.00 – 17.00 (yaz) ve 09.00 – 16.00 (kış) saatleri arasında ziyarete açıktır.


Galata Mevlevihanesi Nerede?


Beyoğlu Tünel’den Karaköy’e doğru inerken görebilirsiniz.


Yahya Kemal Müzesiİstanbul Fetih Cemiyetine bağlı olarak ziyarete açılan Yahya Kemal Müzesi, aynı zamanda Yahya Kemal Enstitüsünü de içermektedir. Nihad Sami Banarlı’nın teklifiyle kurulan enstitü,
Yahya Kemal hakkında çalışmalar yapmaktadır ve aynı zamanda yazarın yazılarına, yazım araçlarına, kıyafetlerine ve özel eşyalarına kadar oldukça geniş bir koleksiyona sahip müzeyi de ziyarete açmıştır. Yahya Kemal Müzesi giriş ücreti, bulunmamaktadır.


Yahya Kemal Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri


Hafta içi her gün 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Yahya Kemal Müzesi Nerede?


Yeniçeriler Cad. No: 43 Beyazıt


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

2022 Yılında En Çok Okunan Kitaplar Ekleme Tarihi: Haziran 30, 2022
En Uzun Günde Okunacak Kitaplar Ekleme Tarihi: Haziran 17, 2022
Peyami Safa’nın En Çok Okunan 5 Kitabı Ekleme Tarihi: Haziran 14, 2022

Etiketler: