https://tamadres.com/media/magefan_blog/hizli-okuma-ve-anlama-teknikleri2.jpg

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Ağustos 05, 2022

Hızlı okumak, zihin ve göz arasındaki koordinasyonu sağlayarak zihinde birim zamanda geçen hatırlama oranının maksimize edilmesidir. Aynı zamanda bir dakika içinde okunan kelime sayısıyla standartların üzerine çıkmaktır. 

Tek başına hızlı okumak yeterli değildir, okuduklarınızı anlamamız gerekir. Bir roman okusanız bile yeni bir şeyler öğrenmek istersiniz. Okuduklarınızı anlamadıktan sonra hızlı okumanın pek de bir anlamı yoktur. Bu yazımızda hızlı okumanın ve hızlı okurken anlamanın tekniklerini sizlerle paylaşacağız. 

Sizlerle paylaşacağımız bu tekniklerden daha fazla istifade etmek için tekniklerin detaylıca anlatıldığı hızlı okuma kitaplarını satın alabilirsiniz. Kişisel gelişim kategorisinde yer alan hızlı okuma ve anlama teknikleri kitapları ile zamanınızı daha verimli kullanabilir ve birim zamanda daha fazla okuma yapabilirsiniz. 


Hızlı Okuma ve Anlama İçin Kitap Önerileri


Hızlı Okuma – Tony Buzan 

Bir kişi eğitimle göz rengini değiştiremez ama okuma hızını geliştirebilir. Hızlı Okuma kitabıyla gözünüzün ve beyninizin şaşırtıcı gücü keşfedecek ve okuma hızınızdaki ilerlemeyi kaydedebileceksiniz. Bu kitap, diğer kitaplardan interaktif bir tarzda hazırlanmış olmasıyla ayrılıyor. Kitapta yer alan bilgi ve uygulamalarla okuma hızınızı dakikada bin kelimeye kadar artırabilirsiniz.

Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma – Dilek Boyraz

Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma kitabı, öğrencilerin zihin temizliği tekniğiyle zihinlerini meşgul eden düşüncelerden uzaklaşarak kendilerini okudukları metne vermelerini öğretecektir. Böylece okurken paragraf sonuna geldiğinde ilk cümlenin unutulması, geri okuma yapılması, uykunun gelmesi gibi problemler ortadan kalkacaktır. 9 – 12 yaşındaki çocuklara hitap eden Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma kitabı, 21 gün boyunca yapılacak egzersizlerle çocukların gelişimine destek olacak şekilde hazırlanmıştır.
Profesyoneller İçin Hızlı Okuma – H. Bernard Wechsler – Arthur H. Bell

Profesyoneller İçin Hızlı Okuma kitabı yazarları, okuma hızını büyük ölçüde artıracak ve önemli bilgileri akılda tutmayı kolaylaştıracak teknikleri ve alıştırmaları öneriyor. Ayrıca yavan ve genellikle de zor okunan metinleri anlama yöntemleri hakkında ipuçları da sunuyor. 


Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri – Musa Yıldız – Nurettin Ceviz

Musa Yıldız ve Nurettin Ceviz’in hazırladığı bu kitapta hız ile anlama düzeyinin beraber artırılmasına yönelik konu anlatımları ve alıştırmalar yer alıyor. Çalışmalar ses dosyalarındaki alıştırmalarla desteklenerek etkin bir okuma becerisinin daha kısa zamanda ve daha zevkli bir ortamda kazanılması amaçlanmaktadır.


Hızlı Okuma Anlama Odaklı – Haluk Öztekin

Hızlı okuma sayesinde anlayarak okuma hızınızı 2 – 3 kat geliştirerek tüm okuma sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Böylece bir yandan hızlı okuma yöntemlerini öğrenebilir ve bir yandan da okuduklarınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Okuma ve anlama hızınızı geliştirmek gün boyu okumak zorunda kaldığınız gazete, dergi, ders kitabı, mail gibi içerikleri daha kısa sürede okuyup bitirmenizi sağlayacaktır.
Hızlı Okuma ve Anlama İçin Ne Yapılmalı?

Okumak ve anlamak birbirinden tamamen farklı kavramlardır. Herkes hızlı okuyabilir ancak herkes hızlı anlayamaz. Bu durumun zekâyla ilgisi yoktur, kendini geliştirmeyle ilgisi vardır. 

İşte anlayarak hızlı okuma yapmanın tekniklerini;


1. Metinleri Kendi Dilinizde Kurgulayın.

Burada bahsedilen nokta, diller arası çeviri değil. Bir metin okurken, yazarken ya da anlarken kendi kelimelerinizi kullanarak okumanız, yazmanız ya da anlamanızdır. Bir cümleyi kendi kelimelerinizle yeniden kurarak aklınızda daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz. Okuduklarınıza kendinizden bir şeyler katarsanız daha hızlı anlayabilirsiniz. 


2. Örneklendirin.

Anlayarak okuma tekniklerinden biri de, örneklendirmedir. Bir metni okurken bir yandan da okuduklarınızı hızlıca zihninizden geçirin. 


3. Etkin Okuma

Bir metni sesli okurken dikkatinizi güzel ve anlaşılır okumaya verebilirsiniz. Bundan dolayı da beyninizin yalnızca bir bölgesi çalışır ve beyin, enerjisini güzel okumaya ayırdığı için anlayarak okuma yapmak mümkün değildir. Etkin okuma için yalnızca sessiz okumanız şart değildir. Etkin okuma; metnin içine girerek, anlayarak okumaktır. Bir metin okurken hedefiniz sadece okumak olmamalı, anlayarak okumak olmalıdır.


4. Gözlerinizle Takip Edin.

Okuma yaparken sadece gözlerinizi kullanmanız beyninizi rahatlatacaktır. Sesli ya da dudaklarınızı kıpırdatarak okursanız beyin, enerjisinin bir kısmınızı buraya ayıracaktır. Okuduklarınızı tam olarak anlamak için beynin enerjisini anlama kısmına aktarmalısınız. 


5. Hızınızı Seviyenize Göre Ayarlayın.

Okuduklarınızdan bir şey anlamıyorsanız hızınızı düşürmelisiniz. Herkesin anlama düzeyi, zihin hızı farklıdır. Okuma hızının göz hızına yetişmesi için okuma ve anlama teknikleri kullanılabilir. Okuduklarınızı anlamakta zorlanıyorsanız okuma hızınızı metni anlayabileceğiniz seviyeye düşürmelisiniz.


6. Bol Bol Okuyun.

Okuduğunuzu anlamanın en kolay yolu da bol bol okumaktan geçer. Farklı türlerde okumalar yaparak daha çok kelime öğrenir böylece zihninizin pek çok kişi daha kısa sürede anlar.


7. Kelime Dağarcığınızı Geliştirin.

Okuma yaptığınız konu hakkında ne kadar fazla kelime bilirseniz o konuyu anlama hızınız da o derecede artar. Kelime dağarcığınızı geliştirmek için bol bol kitap okumalı, bilmediğiniz kelimelerinin anlamını öğrenmeli, sözlük okumalısınız.


8. Beyninizi Gereksiz Düşüncelerden Arındırın.

Okuma yaparken beyninizi günlük hayatın sorunlarından, akışından soyutlamalısınız. Aksi halde içinden çıkamadığınız düşünceler beyin hızının yani anlama hızının düşmesine sebep olur.


9. Tam Metni Okuyun.

Anlayarak kitap okuma yapmayı en çok zorlaştıran noktalardan biri de, üstünkörü okumaktır. Okumayı atladığınız cümleler, paragraflar metnin tamamını anlamanızı zorlaştıracaktır.


10. Uzun Süreli Okuma Çalışması Yapın.

Uzun süre okumak sizi zorluyorsa yapmanız gereken, uzun süre okumaktır. Zorluklarla mücadele ederek onların üstesinden gelebilirsiniz. 

Tüm bu teknikler hakkında detaylı bilgilere ve örneklere hızlı okuma ve anlama kitap önerileri aracılığıyla ulaşabilirsiniz.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Arkeoloji Severlere 25 Kitap Önerisi Ekleme Tarihi: Ağustos 09, 2022
Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Ekleme Tarihi: Ağustos 05, 2022
Harry Potter 42 Yaşında! Ekleme Tarihi: Temmuz 30, 2022
2020 Yılında En Çok Okunan 40 Kitap Ekleme Tarihi: Temmuz 27, 2022

Etiketler: