https://tamadres.com/media/magefan_blog/harry-potter-srisi.jpg

Harry Potter 42 Yaşında!

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Temmuz 30, 2022

Tam olarak 25 yıl önce ‘’ Harry Potter ve Felsefe Taşı ‘’ kitabıyla hayatımıza giren Harry Potter’ın bugün doğum günü, 42 yaşına giriyor. 

Pek çok dile çevrilerek tüm dünyada satış rekorları kıran Harry Potter serisi, büyük küçük her yaştan okurun beğenisini kazandı. Tabi, bu Harry Potter sevgisi yalnızca edebiyatla sınırlı kalmadı, sinemaya da taştı. Harry Potter film serisi de en az kitabı kadar büyük bir başarı yakaladı ve gişe rekorları kırdı. Aradan geçen 25 yıla rağmen Harry Potter popülerliğini hiç kaybetmedi, aksine her geçen gün daha fazla kitleye ulaşıyor. 

11 .yaş gününde bir baykuşun getirdiği esrarengiz mektupla büyücü olduğunu öğrenen ve özlemini duyduğu eve ve aileye davet edildiği Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu sayesinde sahip olan Harry Potter, arkadaşlarıyla atıldığı maceralara okurları da sürükledi.

Potterhead’lerin seveceği tüm ürünler tamadres’te. 

Harry Potter tüm kitapları, kupaları, kitap ayraçları, defterleri, ajandaları Harry Potter kategorisinde!  Harry Potter’ın sihirli dünyasını kaçırılmayacak indirimlerle keşfedebilirsiniz.

Harry Potter Kitapları Sırası

J. K. Rowling’e dünya çapında ün kazandıran Harry Potter serisi, yayımlandığı günden beri özellikle de fantastik türde kitap okumayı seven okurların gönlünde taht kuruyor. Okurların en çok merak ettiği konulardan biri de; Harry Potter serisi hangi sırayla okunmalı?

1) Harry Potter ve Felsefe Taşı
2) Harry Potter ve Sırlar Odası
3) Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
4) Harry Potter ve Ateş Kadehi
5) Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
6) Harry Potter ve Melez Prens
7) Harry Potter ve Ölüm Yadigârları


Haydi, şimdi Harry Potter hakkında az bilinen ilginç bilgilere göz atalım.

Harry Potter Kitabı ve Filmleri Hakkında İlginç Bilgiler

* 31 Temmuz aynı zamanda Harry Potter karakterinin yaratıcısı J. K. Rowling’in de doğum günüdür. Bu vesileyle her ikisinin de doğum gününü kutluyor, iyi ki doğdunuz diyoruz. 

* Yazar J. K. Rowling’in Harry Potter kitabı yaratma fikri ilk olarak Londra’ya bir tren yolculuğu yaparken aklına geldi. Kitabın birçok farklı versiyonunu kaleme alan yazar, kitabı yıllar içerisinde tamamladı. Harry Potter kitabına dair kurduğu hayaller yüzünden işinden kovulan yazar, aldığı tazminatla geçimini sağlarken kitaba daha fazla odaklanma fırsatı buldu. 


* Yönetmen Steven Spielberg, Felsefe Taşı filmi için başrol olarak Altıncı His filminden bildiğimiz Haley Joel Osment’ı istemişti fakat J. K. Rowling ile aralarındaki anlaşmazlık sonucu filmi yönetmekten vazgeçerek görevini Chris Columbus’a devretmişti. Harry Potter rolü için 300’den fazla eleme yapıldı ve rolü Daniel Radcliffe kaptı.


* J. K. Rowling ilk hikâyesi Tavşan’ı henüz 6 yaşındayken kardeşi için yazdı. Yazar her ne kadar Harry Potter serisi sayesinde sahip olduğu şöhreti yakaladıysa da Robert Galbraith takma adıyla polisiye romanlar da yayımladı. Yazarın yeni çıkan kitabı
Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları da küçük okurlar tarafından ilgiyle okunuyor.

* Gelmiş geçmiş en ünlü büyücü okulunun müdürü Albus Dumbledore’u tanımayan yoktur. Dumbledore eski İngilizcede bal arısı anlamına geliyor. Yazar, verdiği bir röportajında Dumbledore’un kendi kendine mırıldandığını düşündüğü için bu ismi seçtiğini dile getirdi.


* Harry Potter tüm kitapları 70’ten fazla dile çevrilerek milyonlarca okura ulaştı.


* Korku hikâyeleriyle nam salan Stephen King, Imelda Stauntons’un Dolores Umbrigde’ine bayıldığını ve tarihin en iyi kötü adamlarından birisi olarak Hannibal Lecter ile yarışacağını dile getirdi. 


* Rowling, yaşadığı depresyondan etkilenerek büyücülük dünyasının en karanlık varlıkları olan Ruh Emiciler’i yarattı.


* J. K. Rowling, Hermione ve Ron arasındaki ilişkiden sonrasında pişmanlık duyduğunu açıklasa da buradaki ilgi çekici durum okurlar tarafından merak konusu oldu. Film ekibinin Ron’un Patronus’unu Jack Russell Terrier’i, Hermione’ninkini ise bir su samuru yapması bu ilişkiyi bambaşka bir boyuta taşıdı. Jack Russell türünün en belirgin özelliği, su samurlarına düşkün olması ve onların peşinden gitmesidir.


* Bir soru cevap etkinliği sırasında bir öğrenci, kitaptaki karakterlerin ve evlerin adlarını nereden bulduğunu sormuştu. Rowling de evlerin adlarını uçak yolculuğu sırasında koltukların arasındaki çantalardan aldığını dile getirmişti. Yeni kelimeler üretmeyi de seven yazar, yaratıcı isimleri defterine not etmekte ve karakter yaratırken de bu defterden en uygun ismi seçmekteydi. Evlerin isimleri farklı dillere çevrilirken değiştirilmiştir. Mesela; Gryffindor İtalyancaya Grifindoro, Çekçeye Nevelvir ve Hintçeye de Garuddwaar olarak çevrilmiştir.


* J. K. Rowling Harry Potter serisinde ortaya çıkan ve ABD’de birçok üniversitede takımlar kurularak oynanan Quidditch oyununu erkek arkadaşıyla ettiği kavga sonucunda yaratmıştır.


* Hogwart Büyücülük Okulunun mottosu ‘’ Draco dormiens nunquam titillandus ‘’ , ‘’ Uyuyan Ejderhayı Asla Gıdıklama ‘’ anlamına geliyor.

 


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Arkeoloji Severlere 25 Kitap Önerisi Ekleme Tarihi: Ağustos 09, 2022
Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Ekleme Tarihi: Ağustos 05, 2022
Harry Potter 42 Yaşında! Ekleme Tarihi: Temmuz 30, 2022
2020 Yılında En Çok Okunan 40 Kitap Ekleme Tarihi: Temmuz 27, 2022

Etiketler: