https://tamadres.com/media/magefan_blog/hareketli-cocuk-kitaplari.jpg

Hareketli Kitaplar Nedir? Hareketli Kitapların Faydaları

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Nisan 02, 2024

Çocuk edebiyatı, çocukların hayal gücünü besleyen ve onlara yeni dünyaların kapılarını aralayan bir hazinedir. Bu dünyada birçok farklı türde çocuk kitapları vardır ancak hiçbiri hareketli kitaplar kadar etkileyici, büyüleyici, eğlenceli ve eğitici değildir. 


Çocuk edebiyatı dünyasının en özel parçalarından olan hareketli çocuk kitapları, çocukların dünyasına bir kapı aralar ve onları macera dolu bir yolculuğa çıkarır. Bu eşsiz kitaplar yalnızca bir hikâye anlatmakla kalmaz aynı zamanda görsel şölen sunarak görsel deneyimi de artırır. 


Bugün, 2 Nisan Dünya Çocuk Kitapları Günü! Bu yazımızda Dünya Çocuk Kitapları Günü vesilesiyle hareketli çocuk kitaplarına ve onların saymakla bitmez faydalarına değineceğiz. Eğer siz de çocuklarınıza hangi
çocuk kitaplarını okutacağınız konusunda kararsızsanız bu yazı tam size göre! 


Her Çocuğun Kitaplığında Olması Gereken Kitaplar: Hareketli Kitaplar


Çocukların dikkatini çekmek ve okuma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olmak için mükemmel bir araç olan hareketli kitaplar,
2023 yılının en çok okunan çocuk kitapları arasında da yer alıyor. Minik okurlar için pek çok avantaj sağlayan bu kitaplar, görsel olarak etkileyici ve eğlenceli oldukları kadar öğretici ve eğiticidir. Renkli ve çarpıcı görsellerle desteklenerek okuma deneyimini oldukça dikkat çekici bir hale getirir.


Örneğin; bir hayvanın hareketli parçasını iterek ya da çekerek anatomisini keşfedebilir ve böylece öğrenme deneyimleri daha etkileyici ve öğrendikleri de daha kalıcı bir hale gelir. Aynı zamanda interaktif öğeler sayesinde minik okurlar kendilerini hikâyenin bir parçasıymış gibi hissederek daha derin bir bağ kurarlar.


Popup kitaplar olarak da bilinen hareketli kitaplar, sayfaları açıldığında 3 boyutlu sahnelerin ortaya çıkmasıyla okurlarını büyüler. Özellikle masallar popup kitaplarla canlandığında çocukların hayal güçleri sandığınızdan daha fazla tetiklenir. Çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında ve yaratıcılıklarını geliştirmesindeki önemi göz ardı edilemez. Aynı zamanda ebeveynler ve eğitimciler için harika bir araçtır çünkü çocukları kitaplarla tanıştırırken eğlenceli bir deneyim sunar. 


Minik okurlar, bilişsel gelişimleri için özenle hazırlanmış
Yu-hsuan Huang’ın Hadi Birlikte Okuyalım! serisi ile kendilerini heyecanlı masalların içerisinde bulacaklar. Bu kitaplar sayesinde minik okurlar edebiyat dünyasına dair farklı bir perspektif kazanır. Hareketli çocuk kitapları ile yapılan görsel yolculuklar, unutamayacakları anılar biriktirmelerine de yardımcı olacaktır. 


Hareketli Çocuk Kitaplarının Faydaları Nelerdir?


Hareketli kitapların faydaları oldukça fazladır. Bu tür çok okunan çocuk kitapları, ilk olarak çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları noktasında fazlasıyla destekleyicidir. Renkli ve ilgi çekici çizimlerle dolu olan kitaplar, çocuğun ilk andan itibaren ilgisini çeker ve onları kitabın içerisinde sürükler.
Çalışkan Ayı – Hareketli Kitaplar serisi, minik okurların bilişsel gelişimi için özenle hazırlanmış kitaplardan oluşur. Okuma alışkanlığı kazanılması, dil becerilerinin gelişimi, kitap sevgisi oluşmasında katkı sağlar. 


Aynı zamanda sayfalar arasında yer alan farklı şekillerde açılan ve hareket eden parçalar, minik okurların görsel algılarını ve dikkatlerini geliştirir. Bu gelişim, çocuğun sonraki öğrenme süreçlerinde ve diğer görsel odaklı etkinliklerde büyük avantaj sağlar. Hareketli çocuk kitaplarının sayfalarını çevirmek ya da parçaları hareket ettirmek çocukların ince motor becerilerini güçlendirerek el – göz koordinasyonlarını artırır.


Hayal gücünün beslenmesinde de hareketli kitapların önemi göz ardı edilemez. Sayfalar arasında bambaşka dünyalar keşfetme deneyimi sunan kitaplar, çocukların hayal güçlerini canlandırır. Buna bağlı olarak da yaratıcı düşünme becerileri gelişerek problem çözme yeteneklerini de kullanmaya teşvik eder.


Hareketli çocuk kitaplarının en büyük faydalarından biri çocukların eğitimine ve gelişimine katkıda bulunmasının yanı sıra okuma deneyimlerini daha eğlenceli ve etkileyici bir hale getirmesidir. Eğlenceli, interaktif ve öğretici bir deneyim sunan hareketli kitaplar, çocukların gelişimi noktasında önemli katkılarda bulunur. 


Çocukların Çok Yönlü Gelişimine Katkıda Bulunan Hareketli Kitaplar


Televizyon, telefon, tablet gibi hareketli bir dünyanın içine doğan çocuklar; durağan, hareketsiz, pasif nesneler karşısında oldukça sıkılıyorlar. Bu kitapların en büyük özelliği, hareketli parçaları. Bu hareketli parçalar, çocukların ilgisini büyük oranda çekerek onları kitaplara yönlendirir ve okuma alışkanlığı kazanmalarını teşvik eder. 


Minik kitap tutkunlarının en sevdiği kitap türlerinden olan hareketli kitaplar, hareketli parçaları sayesinde minik kitap kurtlarının parmak becerilerini, el – göz koordinasyonlarını geliştirerek sayfa çevirme, sürükleme, düğmelere basma gibi eylemlerle ince kaslarını da güçlendirecektir. Tüm çocuk kitaplarının ortak özelliği olan dil gelişimine katkı sağlaması, hareketli çocuk kitaplarında da karşımıza çıkıyor. Kelime dağarcığını artırarak çocuklara karakterlerin ve nesnelerin isimlerini öğrenme fırsatı sunar. 


Hareketli kitaplar okumak, çocukların dikkatlerini daha uzun süre korumaları noktasında da oldukça faydalı. Hareket eden parçaları bulmak, onlarla etkileşime geçmek çocukların daha uzun süre kitaba odaklanmasını ve sayfada daha uzun süre zaman geçirmesini sağlar. 


Hareket eden çocuk kitapları, çocukların okuma ve öğrenme süreçlerini daha eğlenceli ve heyecan verici bir hale getirir. Etkileşimli öğeler sayesinde çocukları kitabı daha fazla ilgi göstermeye ve tekrar tekrar okumaya teşvik eder.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: