https://tamadres.com/media/magefan_blog/Fikir_isi_Cemil_Meri_.jpg

Fikir İşçisi Cemil Meriç ve Okunması Gereken Kitapları

tamadres.com
Ekleme Tarihi: Aralık 12, 2021Kendisini ‘’ hayatını irfana adamış, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi ‘’ olarak tanımlayan Cemil Meriç’in doğumunun 105. yılı… 12 Aralık 1916 yılında dünyaya gelen
Cemil Meriç, kaleme aldığı eserlerle sadece yaşadığı dönemi değil nesiller sonrasını da etkilemeyi başarmıştır.

Cemil Meriç Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini kazanan yazar Cemil Meriç, öğrenimini tamamlayamadan Hatay’a geri dönmüştür. Çeşitli işlerde geçici olarak görev alan Meriç, İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanarak öğrenimine devam etmiştir. 

Cemil Meriç’in görmeyle ilgili problemi, daha çocukluk yıllarında başlamış ve 4 yaşındayken 4 derece miyop teşhisi konulmuştur. 1954 yılında gözleri iyice zayıflayan ve başarısız geçen göz ameliyatı sonrasında görme yetisini tamamen kaybeden Cemil Meriç, kitaplardan hiç kopmamıştır. Modern çağın filozofu Cemil Meriç öğrencileri, ailesi ve sevenleri sayesinde çalışmalarını ölümüne kadar sürdürmüş ve 1974 yılında İstanbul Üniversitesinden emekli olmuştur.

‘’ İnsanlık büyük bir aile… Biz de bu ailede kendimize düşen şerefli yeri almak zorundayız. ‘’ diyen Cemil Meriç, bu büyük ailenin en şerefli yerini alarak 13 Haziran 1987 yılında aramızdan ayrılmıştır. Saygı ve rahmetle anıyoruz.

Dücane Cündioğlu’nun Anlatımıyla Cemil Meriç


Cemil Meriç'in eserleri ve edebi kişiliği hakkında daha fazla bilgi için Dücane Cündioğlu’nun Cemil Meriç ile ilgili kaleme aldığı kitapları okuyabilirsiniz. Dücane Cündioğlu’nun kaleme aldığı Bir Mabed İşçisi, Bir Mabed Bekçisi ve Bir Mabed Savaşçısı Cemil Meriç üzerine yazılmış en iyi araştırma ve inceleme türünde kitaplara örnektir.

Dücane Cündioğlu Bir Mabed Bekçisi kitabında Cemil Meriç’i mütercim, münekkid ve mütefekkir yönleriyle ayrı ayrı ele almıştır. Cemil Meriç monografisinin ilk kitabı Bir Mabed Bekçisi, okura Cemil Meriç hakkında derin analizler sunuyor.

Dücane Cündioğlu’nun Bir Mabed Savaşçısı kitabında ele aldığına göre; Cemil Meriç, ıstıraplarından zevk almayı başarsaydı belki hiç yazmazdı ve yazmayı bu kadar önemsemeyip sessizlik içinde hayatını noktalardı. Cemil Meriç, ıstıraplarını kelime ve kelam aracılığıyla verimli kılmayı tercih ederek ifade etmeyi kendine amaç edindi. Sözü kendine yar edindi; yazmak için acıktı, konuşmak için susadı ve düşünmek için yalnızlaştı. Yazarsa, konuşursa ve düşünürse sevileceğine inandı. Hayatı boyunca hep başkaları tarafından sevilmeyi bekledi, istedi. Aslında sevildi de. Ancak öncelikle kendisini sevmesi gerektiğini bilemedi. Cemil Meriç, pek çok hakikat sanatçısı gibi bilmeyi sevdi ancak sevmeyi bilemedi.

Usta yazar Dücane Cündioğlu’nun kaleme aldığı Cemil Meriç serisinin son kitabı Bir Mabed İşçisi, Cemil Meriç’in kendisini ve fikirlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir Mabed İşçisi kitabı Cemil Meriç’in marksizm ve İsa peygamber hakkındaki görüşleri, Ziya Gökalp hakkındaki eleştirisi, İbn Haldun merakı ve Osmanlı Devleti hakkındaki eleştirisi olarak dört bölüme ayrılmıştır. 

Cemil Meriç’in En İlgi Gören Kitapları

Bu Ülke


Bu Ülke, Cemil Meriç’in deneme türünde kaleme aldığı bir eserdir. Bu Ülke kitabı, Cemil Meriç’in hayat kesitlerinden ve deneyimlerinden oluşmaktadır. Yakın Türkiye tarihine ışık tutan bu eseri okurken yazarın tespitleriyle derin düşüncelere dalacaksınız. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde yazarın çocukluğu ve gençliğine dair bilgiler sunulurken ikinci bölümünde ise, Türkiye’nin sağ sol çatışmalarını, doğu ve batı karşıtlıklarını konu alınmıştır. Bu Ülke kitabıyla bir yandan Cemil Meriç’i daha yakından tanıma fırsatı yakalayacak ve bir yandan da Türkiye’yi anlama üzerinde fikir sahibi olacaksınız. 

MağaradakilerCemil Meriç’in Mağaradakiler kitabı, Türkiye ve Avrupa’daki aydın zümreleri konu alıyor. Kitabının ilk bölümünde entelektüellikle ilgili tartışmalar ve bazı kavramlar yer alırken ikinci bölümünde ise, Türk aydını ele alınmıştır. Cemil Meriç’in en çok satan kitaplarından biri olan Mağaradakiler, ufkunuzun genişlemesine yardımcı olacaktır.

Jurnal


Cemil Meriç, Jurnal kitabında kendini, yakınlarını, içinde bulunduğu dünyayı, düşünce tarihini ve tarihimizi kendi açısından değerlendiriyor. Jurnal eseri de acımasız, isyankar ve çoğu zaman da duygusal yanlara sahip fikir ve düşünce adamı Cemil Meriç’i en saf haliyle tanımanıza yardımcı olacak biyografik malzemeler içeriyor. 

En Sevilen Cemil Meriç Sözleri

‘’ Evet, kör bir kuyuya düşer gibi oluyorum zaman zaman. Dış dünyayla bağlarımı koparmamam lazım. Her şeye rağmen sevmek… Herkesi sevmek. ‘’ - Jurnal

‘’ Düşünmek, savaşmaktır. Bir nesil uğruna, bir millet uğruna, bir medeniyet uğruna savaşmak. ‘’ - Mağaradakiler

‘’ Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaplardaki insanları, sokaktakilerden daha çok sevdim. ‘’ - Bu Ülke


Cemil Meriç’in Edebi Kişiliği

Yaşadığı dönemde ‘’ yaşayan kütüphane ‘’ olarak nitelendirilen Cemil Meriç, Türk düşünce hayatının en önemli kişilerinden biridir. İlk yazısını 1928 yılında Yenigün gazetesinde yayımlayarak edebiyat dünyasına adım atmıştır. 

71 yıllık ömrüne pek çok yazı ve onlarca kitap sığdıran Cemil Meriç’in kitapları, günümüzde de en çok satan kitaplar listesinde yerini koruyor. 

Cemil Meriç’e göre dil, bir milletin özünü oluşturmaktadır. Bu yüzden de Cemil Meriç yazdığı kitaplarda dile büyük önem vererek kelimeleri titizlikle seçmiştir. Sosyoloji, felsefe, tarih ve edebiyat gibi pek çok alandaki bilgi birikiminden kaynaklı olarak düşünce yazıları kaleme almıştır.

Cemil Meriç’in denemelerinde ya da yazılarında Batı ve Doğu kültür hazinelerinin zengin ayrıntılarını bulabilirsiniz. Her düşünceye açık olan yazar, sürekli öğrenme eğilimi göstermiş ve öğrendiklerini de akıl süzgecinden geçirerek başkalarına öğretmeyi amaçlamıştır. 

Cemil Meriç’in etkilendiği isimler arasında Balzac, Victor Hugo ve J. J. Rousseau yer alır. Cemil Meriç Balzac’a olan tutkunluğunu ‘’ Balzac edebiyatta ilk aşkımdır. ‘’ sözüyle dile getirmiştir. Cemil Meriç’in ilk çeviri kitabı da, Balzac’ın Altın Gözlü Kız romanıdır.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: