https://tamadres.com/media/magefan_blog/3_aral_k_engelliler_g_n_kitaplar_.jpg

Engel Tanımayan Kitap Kahramanları | Çocuklara Farkındalık Kazandıracak Kitaplar

tamadres.com
Ekleme Tarihi: Aralık 02, 20213 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren her 3 Aralık’ta, dünya çapında çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar düzenlenmekte ve gönüllülük esasına dayanan kutlamalar yapılmaktadır. Engellilerin hayatlarında karşılaştıkları güçlükleri hatırlamak ve onları anlayarak onlara yardımcı olabilmek amacıyla gerçekleştirilen etkinliklerle farkındalık oluşturulmaktadır. 

Özellikle küçük yaşlardan itibaren aşılanan bu farkındalık, daha duyarlı ve yardımsever bir neslin yetişmesine önayak olur. Çocukların özel gereksinimli çocuklara bilerek ya da bilmeden zarar vermemeleri, ayrımcılık yapmamaları ve onları dışlamamaları için çocuğunuza farkındalık kazandırmanız gerekir. Bu farkındalığı kazandırmak için de kitaplardan yardım alabilirsiniz. Engelli kahramanların yer aldığı çocuk kitapları, empati kurabilmenin en etkili yollarından biridir. tamadres olarak 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’ne özel bir kitap listesi hazırladık. Bu kitaplarla çocuklarınıza farkındalık kazandırabilir ve her çocuğun birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu fark ettirebilirsiniz.

Ada’nın Günlüğü

İZEV tarafından hazırlanan ve down sendromlu Ada’nın dünyasını konu alan Ada’nın Günlüğü kitabının gelirleri, özel gereksinimli bireylere yönelik bağımsız yaşam programına kaynak oluşturacaktır. Pınar Kalecik tarafından kaleme alınan Ada’nın Günlüğü kitabında down sendromlu Ada’nın, uzun zamandır görmediği arkadaşlarıyla bir araya geldiği doğum günü partisinde neler yaşadığına tanık olacaksınız. Ada’nın tuttuğu günlüğün bir bölümünü okuyarak onun hayatına dahil olabilirsiniz.

Gökkuşağı Yazı 

Çağdaş çocuk edebiyatının sevilen yazarlarından Sevim Ak, Gökkuşağı Yazı kitabında otizmli kardeşini hayatının merkezine koyan bir çocuğunun hikayesini konu almıştır. Yazar Sevim Ak, bu kitabında işi başından aşkın ebeveynlerle çocukların naif dünyaları arasındaki büyük farkı vurgulamıştır. Etkileyici ve yalın bir anlatıma sahip olan kitap, her yaştaki okura değerli mesajlar verecek niteliktedir. 

İçimdeki Müzik 


Coratta Scott King Ödülü’ne layık görülen M. Draper tarafından kaleme alınmış İçimdeki Müzik, beyin felci olan 11 yaşındaki Melody’nin dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını konu alıyor. Herhangi bir uzvuna komut veremeyen Melody’nin beyni, mükemmel bir şekilde işlemektedir. Gerçek bir hikâyeden esinlenilerek kaleme alınan İçimdeki Müzik kitabı ilham verici, komik, incelikli ve komik bir eserdir.

Ses ve Öfke

Ses ve Öfke kitabı, Amerika’nın güneyinde yaşayan Compson ailesinin dağılışını farklı bilinçlerle konu alıyor. William Faulkner’ın kendine özgü dili ve kurgusuyla kaleme aldığı Ses ve Öfke kitabını okurken yazarın duyguları hissettirmekte ne kadar usta olduğunu fark edeceksiniz. Zihinsel engelli oğul Benjy’nin, kurnaz ve mantıklı erkek kardeş Jason’ın, onur ve suçluluk duygularıyla azap çeken ağabey Quentin’in anlatımlarıyla aile arasında yaşananlar gün yüzüne çıkıyor. 

Kısa Kulaklı Tavşancık

Julia Liu’nin yazdığı Kısa Kulaklı Tavşancık kitabı, kısa kulaklı bir tavşanın hissettiği eksiklik duygusunu anlatıyor. Büyük kulaklara sahip olmak için yaptıklarını ve bu yolda tavşanın başından geçenleri konu alan bu kitapla çocuklarınıza bireysel farklılıkları anlatabilir ve herkesin birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu kazandırabilirsiniz. 

Parmak Uçları

Doğuştan görme engelli Doğan… Geçirdiği bir kaza sonucunda gözlerini kaybeden Mert… Kendisiyle çok meşgul olduğu için dünyaya kör gözlerle bakan Işık… Farklı kültürlere ve bambaşka karakterlere sahip üç genç… Normal koşullarda yolları kolay kolay kesişmeyecek bu üç gencin hayatlarını, yaşadıkları ortak deneyimler ve kalplerini dolduran sevgi birleştirdi. Seran Demiral Parmak Uçları kitabıyla okurlarına engellilerin hayatı hakkında farkındalık kazandıracak ilginç deneyimler yaşatıyor.

Süper İyi Günler Ya da Christopher Boone’un Sıra Dışı Hayatı

Esrarengiz cinayetleri aydınlatmaya çalışan dünyanın en dikkatli dedektifi Christopher John Francis Boone, astronot olmak ister ama oturduğu sokağın diğer ucuna bile tek başına hiç gitmemiştir. Ayrıca dedektif Boone, tüm ülkelerin başkentlerini ve 7507’ye kadar olan tüm asal sayıları sayabiliyor. Sürükleyici bir şekilde kaleme alınmış bu eser, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından otizmin daha iyi anlaşılmasına kaynaklık edecektir.

Görmezlerin Kitap Okumasını Sağlayan Çocuk

Görmezlerin Kitap Okumasını Sağlayan Çocuk kitabında, kendisi gibi görme engelli kişilerin de okuyup yazabilmesinin yolunu bulan Louis Braille’nin hikâyesi anlatılıyor. Üç yaşında görme yetisini kaybeden Louis, on yaşına geldiğinde görme engellileri kitaplarla buluşturacak mucizevi alfabeyi bulmuştur.

Sol Ayağım

Doğuştan beyin felci kurbanı olan Christy Brown, Sol Ayağım kitabında kendi hayat hikâyesini anlatıyor. Yazmayı, resim yapmayı ve hatta daktilo kullanmayı öğrenmek için verdiği mücadeleyi ve bunları sol ayağını kullanarak nasıl yaptığını kaleme almıştır.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: