https://tamadres.com/media/magefan_blog/cocuk-egitimi-kitaplari.jpg

En İyi Çocuk Eğitimi Kitapları

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Şubat 26, 2024

Çocukların zihinsel gelişimi için en kritik nokta, pedagojik bir eğitimdir. Burada da devreye çocuk eğitimi kitapları giriyor. Bebeğinizi ve çocuğunuzu büyütürken en büyük yardımcınız olacak bu kitaplar, her ebeveynin okuması gereken kitaplar arasındadır.


Bu yazımızda en iyi çocuk eğitimi kitaplarını sizler için derledik. Bu kitaplar sayesinde çocuklarınızın tüm evrelerini bilinçli bir şekilde izleyebilir, onların gereksinimlerini yeterli ve zamanında karşılayabilirsiniz. 


Çocuklar Nasıl Başarır 2 – Mümin Sekman – Bahar Eriş


Bir yılda 30 baskı yapan Çocuk Nasıl Başarır kitabının yazarları Mümin Sekman ve Bahar Eriş, başladıkları kitabı yarım bırakmıyor ve ikinci kitapta da o büyük soruya yeni cevaplar arıyor. En iyi çocuk eğitimi kitapları arasında yer alan Çocuklar Nasıl Başarır’da yazarlar, çocukların başarısını en çok etkileyen faktörleri en yeni bilimsel bulgulara göre tek tek açıklıyor.


Bir takım oyunudur çocukların başarısı. Çocuğu sürece katan, çocuğun gerçekleriyle kendi beklentilerini uyumlandıran, karakterle uyumlu kariyer tasarımı yapanlar kazanıyor. Herkes çocuğunun geleceğini merak eder. Çocuğunuza sağlam bir karakter, hayallerini gerçekleştirme becerileri, zorluklarla mücadele gücü ve çevik bir kavrayış yeteneği kazandırabilecek misiniz? Hayata tutunabilecek mi? 


Eğer çocuğunuzu hayatın binbir halini karşılayacak başarı becerileri setiyle donatabilirseniz hayatı boyunca kendi ayakları üzerinde durabilir; kendi yolunda, kendi tarzında ve kendi kanatlarıyla hayallerine uçabilir.


Montessori Çılgınlığı – Trevor Eissler 


Herkes geleneksel okul sisteminin geliştirilmesi gerektiğini biliyordur. Devlet okulları ve özel okullar anlamında ciddi bir ihtiyaç söz konusu. Peki ama nasıl? Daha fazla ödevle mi? Daha fazla nitelikli öğretmenle mi? Daha uzun okul saatiyle mi? Her ebeveynin okuması gereken kitaplardan olan Montessori Çılgınlığı, kademeli olarak artan adımlar atan politikacıların ve yöneticilerin neden yanlış ilerlemeye devam ettiklerini anlatıyor. Tüm sistem en başından itibaren yeniden masaya yatırılmalı. 


Çocuk eğitimi kitaplarından Montessori Çılgınlığı, ailelerden bir Montessori okulunda yalnızca 30 dakikalık bir gözlem yapmalarını istiyor. Bu, ebeveynlerin eğitimin nasıl olması gerektiğine dair düşüncelerini tamamen değiştirecek. 


Eğer küçük bir çocuğunuz varsa bir ailenin küçük çocuklarıyla yaşadığı karar verme, keşfetme ve keyif alma yolculuğunu anlatan kitabı mutlaka okumalısınız!


Bebek Sahibinin Elkitabı – Bud Zukow – Nancy Sayles Kaneshiro


Dr. Zukow, Bebek Sahibinin Elkitabı’nda deneyimleriyle sizlere cesaretli çözümler ve tavsiyeler sunuyor. Bu şekilde birçok can alıcı konu, çözüme kavuşuyor.


Bebek Sahibinin Elkitabı, bebeğinizin doğduğu günden birinci yılın sonuna kadar zeki, akılcı ve zorlayıcı sorularınızı yanıtlıyor, gece ve gündüz uygulayabileceğiniz taktikler sunuyor. Herkesin merak ettiği 365 pediatrik soruyu, 40 yılı aşkın süredir bu konuda araştırmalar yapan Bud Zukow cevaplıyor. 


Her bir soruda, kendi doktorunuzu arayıp ondan kendiniz ve bebeğiniz için en doğru kararlar vermenizi sağlayacak cevapları alıyor gibi hissedeceksiniz.


‘’ Keşke bebekler yanlarında bir elkitabıyla doğsalardı. ‘’


Anne Beynim Aç – Bahar Eriş


Her Çocuk Üstün Yeteneklidir kitabı başta olmak üzere kaleme aldığı tüm kitaplarla büyük ses getiren Bahar Eriş, Anne Beynim Aç kitabını çocuğuyla sağlam ve derin düşünce bağları kurmak isteyenler için kaleme aldı. 


Çocuğunuzun zihniyle nasıl bağ kurarsınız? Gelişim odaklı aileler, çocukla nasıl ilişki kurar? Bağlı olan ama bağımlı olmayan çocuklar nasıl yetişir? Anne babalık stiliniz nasıl? Mutlu ve başarılı olmanın yolu nedir? Sorgulayan ve düşünen çocuklar yetiştiren ailelerin ortak özelliği nedir? Beyni besleyen etkinlikler nelerdir? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını okunması gereken çocuk eğitimi kitaplarından Anne Beynim Aç kitabında bulabilirsiniz.


Anne Beynim Aç kitabında Bahar Eriş; kendi kendine yetebilen, kabiliyetli ve karakterli, ailesine bağlı fakat bağımlı olmayan çocuklar yetiştirmeyi konu alıyor. Bir çocuğun karnını doyurmanın ötesine geçerek beyninin nasıl besleneceğini bilimsel verilerle ele alıyor.


Güvenli Bağlanma – Adem Güneş


Pedagog Adem Güneş, baskı üstüne baskı yapan kitabı Güvenli Bağlanma’da insan olmanın, kişilik gelişiminin, hayatın her döneminde sağlıklı ve doyum veren ilişkiler kurmanın esası olan bağlanma konusunu ele alıyor.


Birlikte uyumadan emzirmeye, aidiyet ilişkisinden ayrılmaya, tuvalet eğitiminden sütanneliğe, baba – bebek ilişkisinin sınırlarından farkında olmadan bebeğe hissettirilen duygusal ve psikolojik şiddete varıncaya kadar birçok konuyu bağlanma çerçevesinde değerlendiriyor.


Pek çok psikolojik sorunun temelinde bağlanamamak ya da bağlanmanın şiddetinin ayarlayamamak yatar. Bu duygusal kazanım ancak çocukluk yıllarında edinilir. Bağlanma; bebeğin kendisini tümüyle bebeğine bırakmış annesinin kucağında huzur bulmasıyla başlayan ve yetişkinlik yıllarında romantik bağlanmalara kadar devam eden hayatın ana çizgisidir. 


Dijital Dünyada E-beveyn Olmak – Salih Uyan


Eğitimci Salih Uyan, çocuk eğitimi kitaplarıyla dijital dünyada çocuklarının güvenliğini sağlamayı öğrenmek isteyen anne ve babalara sesleniyor. Bu dijital dünyanın kendi has özellikleri, bizi bu dünyayla bağlantılı hale getiren akıllı telefonlar, sosyal medya, oyunlar… Medya üzerinden üretilen sanal gerçeklik, siber zorbalık ve tüm bunların çocukların kişilik gelişime, sosyal uyumuna, dil gelişimine etkileri gibi konuları ele alıyor.


Bir eğitimci ve dijital dünya göçmeni olan Uyan, okurlarını dijital dünyanın yerlileri olan ve doğdukları andan itibaren kendilerini bu âlemde bulan çocuklara nasıl rehberlik edilebileceği üzerine birlikte kafa yormaya davet ediyor. Bazen esprili, bazen bizi bize gösteren ince detaylarla ve çözüm önerileri sunan bir bakışla…


Dünyanın En Mutlu Çocukları – Michele Hutchison – Rina Mae Acosta 


UNICEF tarafından yakın tarihte çocukların esenliği üzerine yapılan bir araştırmada Hollandalı çocukların genel mutlulukta birinci sırada oldukları sonucuna varılmıştır. Peki, dünyanın en mutlu çocuklarını yetiştirmenin sırrı nedir? Bu sorunun cevabını okunması gereken çocuk eğitimi kitapları arasında yer alan Dünyanın En Mutlu Çocukları kitabında bulabilirsiniz.


Hollandalılarla evli ve çocuklarını Hollanda’da büyütmekte olan Michele Hutchison ile Rina Mae Acosta, Hollandalıların halinden memnun, uyumlu, sağlıklı bebekler, çocuklar ve ergenler yetiştirmesine olanak sağlayan eşsiz ortamı incelemişler ve bu araştırmanın sonucunda da bu kitabı kaleme almışlar. 


Mutlu çocuklar yetiştirmek ve onların mutluluğunu garantilemek için Hollandalı ebeveynlerden neler öğrenebileceğini görmek istiyorsanız bu kitabı kaçırmayın!


Denemediğim Yol Kalmadı – Isabelle Filliozat


Isabelle Filliozat, Denemediğim Yol Kalmadı kitabında var gücünüzle ittiğiniz halde açamadığınız kapıları belki sadece çekerek kolayca açabileceğini gösteriyor. Kitapları pek çok dile çevrilen Fillozat, çocukluğun ilk yıllarında en çok rastlanan sorunları farklı yaklaşımlardan ele alıyor. Yazarın mesleki ve kişisel deneyimlerinden oluşan kitap, çocuklara ve yaşama bakış açınızı tamamen değiştirecektir.


Çocuğunuz yapma dediğiniz şeyleri gözünüzün içine baka baka yapıyor mu? Alışverişe çıktığını istedikleri konusunda ısrarcı oluyor mu? Yemeğini yemiyor mu? Yalan söylüyor mu? Hiç durmadan sorduğu sorularla sizi bunaltıyor mu? Çocuğunuzun bu tür davranışları, aslında hiç tahmin etmediğiniz sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunların nedenleri ve bunlara nasıl yaklaşılabileceği Anouk Dubois’in sevimli çizimleri eşliğinde herkesin anlayabileceği yalın bir dille anlatılıyor.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: