https://tamadres.com/media/magefan_blog/felsefe-kitap-onerileri.jpg

Dilozof'tan Felsefe Severlere Kitap Önerileri

Pelin Dilara Çolak
Ekleme Tarihi: Kasım 21, 2022

Yaklaşık dört senedir dijital platformlarda felsefi içerikler ürettiğim için yüzbinlerce insan ile iletişim kurma şansım oldu. Ve kuşkusuz bana en çok sorulan sorulardan bir tanesi "Felsefeye meraklıyım ama nereden başlayacağımı bilmiyorum, hangi kitabı okumalıyım?" sorusudur.


Bu sebeple bu yazıda felsefe ile ilgilenmeye yeni başlayanlar için öncelikle hafif önerileri bir araya getiriyorum. Fakat burada bırakmayacak, ben bunları zaten okudum derinleşmek için hangi önemli kaynakları okumalıyım diye soranlara yönelik bir de ağır topları derledim. 


Aşağıdaki listeler gözünüzü korkutmasın, kolay olacağını söyleyemem ama çok kafa açıcı olacağı kesin! :)


  1. "Hiçbir fikrim yok, sadece genel kültür edinmek istiyorum." diyenler için hafif başlangıçlar…

Nigel Warburton

‘’ Felsefe nedir? ‘’ sorusunun cevabını bu kitapta bulabilirsiniz. Felsefeye giriş kitabı olarak önerilmekte ve önerilmeye de devam edecektir.

Felsefeye giriş yapmak isteyenler ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir başlangıç kitabı. 

Eleştirel düşünmeyi öğrenmek isteyenlerin edinmesi gereken felsefe kitaplarından biri.

Warburton, bu eserinde büyük düşünürlerin klasikleşmiş eserleri işliyor. 

Batı felsefesinin büyük düşünürlerini kronolojik sırayla tanıyacağınız mükemmel bir giriş kitabı. Felsefenin sanıldığı kadar zor ve karışık olmadığını kanıtlıyor.


Bertrand Russell: Batı Felsefesi Tarihi

Batı felsefesini bağlamı içinde kapsayıcılıkla ve keskinlikle işleyen bir eser.
Umberto Eco: Felsefe Tarihi

Antik Yunan’dan Aydınlanma Çağı’na felsefe tarihi… Felsefeye başlamak isteyenler için mükemmel bir seri.


Peter Adamson: Kesintisiz Felsefe Tarihi

Felsefe tarihi eğlenceli ve basitleştirilmiş bir şekilde ele alınıyor. 
Dilozof’un Kitap Alışverişi ve Okuma Listesi videosunu izlemek için
buraya tıklayabilirsiniz.   1. "Başlangıç önerileri ile sınırlı kalmak istemiyorum, bu alanda derinleşmek ve önemli tartışmaları bilmek istiyorum" diyenler için ünlü 20 filozoftan 20 kitabı derledim. Listeye dair ufak fikir ayrılıkları olabilir. Fakat genel olarak önemi konusunda herkesin üzerinde uzlaşacağı başyapıtlara yer verdim.


Platon - Devlet (MÖ 381) 

Platon, Devlet eserinde iyilik, eşitlik, doğruluk gibi erdemleri sorguluyor ve bunlardan yola çıkarak idealindeki devlet anlayışını ortaya koyuyor. Aristoteles - Metafizik (MÖ 350) 

Varlık, ilkeler, nedenler gibi felsefenin temel meseleleri araştıran Metafizik, filozofların ve araştırmacıların başvurduğu ilk eserlerdendir.Augustinus - İtiraflar (354-430) 

Augustinus’un kendi dilinden özyaşam hikayesi sayılan bu eser, baştan sona okunup anlaşılmadıkça Batı felsefesinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Augustinus üzerine her çalışma ve okuma yarım kalacaktır.

Rene Descartes - İlk Felsefe Üzerine Meditasyonlar (1641) 

Descartes ‘’ Düşünüyorum, öyleyse varım. ‘’ önermesiyle felsefe - bilim tarihine yeni bir soluk getirdi. Bu eser de felsefe tarihinin seyrini değiştiren ölümsüz bir felsefe klasiği.Thomas Hobbes - Leviathan (1651) 

Hobbes, bu eserinde doğa yasalarından yola çıkarak ideal devletin oluşturulma yollarını gösteriyor ve hem dinsel hem de toplumsal - eğitimsel gerekçelerle çağın üniversite sistemine eleştiriler yöneltiyor.Baruch Spinoza - Ethica (1677) 

Ethica; Tanrı, insan, doğa, irade, zihin, özgürlük gibi kavramları sıra dışı bir yolla ele alıyor. Ayrıca felsefe tarihinin en özgün yapıtlarından biri olarak kabul edilir. John Locke - İnsan Anlığı Üzerine (1689) 

John Locke, İnsan Anlığı Üzerine eserinde matematiksel, doğa bilimsel, dini ve ahlaki bilgileri nasıl öğrendiğimize dair kapsamlı bir analiz yapıyor. Gottfried Leibniz - Monadoloji (1720) 

Bu kitap, Leibniz’in Descartes’ın cevher kavramından yola çıkarak geliştirdiği monad teorisinin yanı sıra konuya dair yazdığı yazılar ve mektupları da içeriyor.David Hume- İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma (1748) 

İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma, Hume’un ilk eserinde ele aldığı konuların açık bir özetini yaptığı ve nedensellik ilkesine dair şüphelerden mucizelere kadar en ünlü argümanlarını formüle ettiği ustalık döneminin en yetkin eseridir.


Immanuel Kant - Prolegomena (1783) 

Kant, bu eserini gerçekte anlama güçlükleri kapsadığını düşündüğü Eleştiri’nin bir özeti olarak tasarlamıştı. G.W.F. Hegel- Tinin Görüngübilimi (1807)

 Tüm Hegel metinlerinin en iyisi… Bu eseri anlayan Hegel’i ve felsefesini anlamıştır.
Arthur Schopenhauer - İsteme ve Tasarım Olarak Dünya (1819) 

Schopenhauer, felsefe tarihinin başyapıtı olarak kabul edilen bu eseriyle kültür dünyasını şekillendiren pek çok kişiyi etkilemiştir. Ayrıca Kant felsefesinin tamamının en kapsamlı eleştirisini de içeriyor.Friedrich Nietzsche: Ahlakın Soykütüğü Üzerine (1887) 

Nietzsche, bu kitapta suç, ceza, ahlak, vicdan gibi kavramlar üzerinde duruyor. Felsefe alanında derinleşmek isteyenlerin irdelemesi gereken bir eser.Soren Kierkegaard: Korku ve Titreme (1843) 

Soren Kierkegaard bu eserinde İbrahim Peygamber’in oğlunu kurban etme girişimi üzerinden imanı inceliyor. Aynı zamanda kitapta Kierkegaard felsefesinin meşhur etik, estetik ve dini - varoluş aşamaları - da açıklanıyor. 


Henri Bergson: Yaratıcı Tekamül (1907) 

Yaratıcı Tekamül, Bergson’un kavram dünyası ve felsefi sistemi açısından en önemli çalışmalarından biridir. Martin Heidegger: Varlık Ve Zaman (1927) 

Varlık’ın ne olduğu sorusunu ele alan eser, Aristoteles’in Metafizik’i ile birlikte felsefe tarihinde Varlık üzerine yapılmış en özgün ve kapsamlı çalışmalardan biridir. Jean Paul Sartre: Varlık ve Hiçlik (1943) 

Sartre’ın başyapıtı olarak kabul edilen Varlık ve Hiçlik, felsefe tarihi açısından son büyük ontoloji derlemesini temsil eder. Bundan dolayı önemi ve güncelliğini korumaya devam etmektedir. Maurice Merleau Ponty: Algının Fenomenolojisi (1945) 

Algının Fenomenolojisi, hem öznelerarasılığın kuruluşunu ve algısal bilinci hem de entellektüel bilinç ve algısal bilinç arasındaki ilişkiyi soruyor. Bu kitap, Merleau Ponty düşüncesine başlamak için oldukça uygundur. 


Ludwig Wittgenstein: Felsefi Soruşturmalar (1953) 

Felsefi Soruşturmalar, felsefe tarihinde Wittgenstein’in ikinci felsefesi olarak da bilinen görüşlerini ortaya koyduğu eserdir. Tractatus’taki görüşlerini eleştirel bir bakışla ele alan filozofun bu eserde ortaya koyduğu düşüncelerin etkisi yalnızca felsefeyle sınırlı kalmamış, düşünce dünyasının bütün alanlarına yayılmıştır.

Michel Foucault: Hapishanenin Doğuşu (1975) 

Modern çağda Batı ceza sistemlerinde meydana gelen değişikliklerin arkasındaki sosyal ve teorik mekanizmaların Fransa’dan gelen tarihi belgelere dayalı analizidir. * Dilozof’un önerdiği tüm bu kitaplara ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. *Neden Artık Stoacı Değilim? Seneca’nın Tanrısal Öngörü Yanılgısı videosu ilginizi çekebilir.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş