https://tamadres.com/media/magefan_blog/chatgpt-nedir.jpg

ChatGPT’ye Sorduk: Hangi Kitapları Okumalıyız?

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Şubat 01, 2023

ChatGPT, son günlerde oldukça popüler. Biz de dünyayı kasıp kavuran bu yapay zekâya okunması gereken kitapları sorduk. 


Öncesinde ChatGPT nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi soruları cevaplayalım.


ChatGPT Nedir? Özellikleri Nelerdir?


OpenAI tarafından geliştirilen ve 30 Kasım 2022’de kullanıma sunulan yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT, farklı alanlardaki konuları sistemine işleyerek yanıtlarını kullanıcının taleplerine göre uyarlıyor ve ilgi çekici diyalogların yapılmasını sağlıyor.


Türkçe dâhil olmak üzere pek çok farklı dilde çalışan sistem, kullanıcılarda sanki bir insanla konuşuyormuş hissi uyandırıyor. 


ChatGPT; kullanıcıların yazdıkları format ve üslubu anlama üzerine odaklanarak doğal cevaplar veriyor. Kullanıcıların taleplerine ve konuşma gidişatına göre cevaplarını uyarlıyor ve konuşmanın bağlamına uygun tutarlı cevaplar üreterek interaktif sohbet deneyimi sunuyor. Ayrıca ChatGPT, sohbetleri farklı kullanıcıların ya da kuruluşların ihtiyaçlarına uyacak şekilde de özelleştiriyor. 


İşte ChatGPT’ye göre mutlaka okunması gereken Türk ve dünya edebiyatı kitapları;


Okunması Gereken Dünya Edebiyatı Kitapları

Bu sorunun cevabı kişinin zevklerine ve ilgi alanlarına göre değişebilir. Ancak genel olarak önerilebilecek bazı klasik ve popüler kitaplar şunlar olabilir:


"1984" - George Orwell: Bir distopik roman olan bu kitap, gelecekteki bir dünyada insanların tüm hareketlerinin ve düşüncelerinin devlet tarafından izlendiği bir dünyayı anlatır.


"Bülbülü Öldürmek" - Harper Lee: Bu kitap, 1930'lu yıllarda Güney Amerika'da geçen bir hikâyeyi anlatır. Birçok tema içerir, ancak özellikle ırkçılık ve adalet konularını ele alır.


"Muhteşem Gatsby" - F. Scott Fitzgerald: Bu kitap, 1920'lerin ABD'sinde zengin bir adam olan Jay Gatsby'nin aşk hikâyesini ve arkasındaki gizli hayatını anlatır.


"Çavdar Tarlasında Çocuklar" - J.D. Salinger: Bu kitap, genç bir erkek olan Holden Caulfield'ın gençliğinde yaşadığı deneyimleri ve düşünceleri anlatır.


"Harry Potter serisi" - J.K. Rowling: Bu seri, genç bir büyücü olan Harry Potter'ın okul hayatını ve karanlık bir güçle mücadelesini anlatır.


"Otostopçunun Galaksi Rehberi" - Douglas Adams: Bu kitap, uzayda geçen bir komedi hikâyesi anlatır. Birçok bilimkurgu teması içerir ve insanların gezegenler arasındaki yolculuğunu konu alır.


Okunması Gereken Türk Edebiyatı Kitapları


"Benim Adım Kırmızı" - Orhan Pamuk: Kitap, İstanbul'da yaşayan genç bir ressamın sanat, aşk ve kimlik arayışlarını anlatır.


"İnce Memed"- Yaşar Kemal: Kitap, Anadolu'nun köylerinde yaşayan işçi sınıfının zorlu hayatını ve sosyal adaletsizlikleri anlatır.


"Huzur" - Ahmet Hamdi Tanpınar: Kitap, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında İstanbul'da yaşayan bir adamın hayatını ve yozlaşan bir dünyada hayatta kalma mücadelesini anlatır.


"Kürk Mantolu Madonna"- Sabahattin Ali: Kitap, bir Türk gencinin Almanya'da bir Alman kadınla aşkını anlatır.


"Yer Demir Gök Bakır"- Yaşar Kemal: Kitap, Anadolu'nun köylerinde yaşayan halkın sosyal ve ekonomik sorunlarını anlatır.


"Tutunamayanlar" - Oğuz Atay: Kitap, bir adamın hayatının anlamsızlığını ve zaman içinde kaybettiği bağları aramasını anlatır.


"Devlet Ana"- Kemal Tahir: Kitap, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Türkiye'nin sosyal ve siyasi sorunlarını anlatır.


ChatGPT okunması gereken kitapları bu şekilde sıraladı. Aralarında okumadığınız kitaplar varsa şimdi satın almanın tam zamanı! Yüzlerce kampanya ve pek çok indirim tamadres’te sizi bekliyor. Ayrıca yeni üyelere özel %5 indirimi kaçırmayın!


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş