https://tamadres.com/media/magefan_blog/bayram-tatili-icin-okuma-onerileri.jpg

Bayram Tatili İçin Okuma Önerileri

tamadres.com
Ekleme Tarihi: Nisan 26, 2022

Ramazan Bayramı tatili yaklaşıyor. Kitap okumayı sevenlerin değerlendirmesi gereken güzel bir tatil var. Bu yazımızda bayram tatilinde okuyabileceğiniz güzel kitapları derledik. Henüz hangi kitapları okuyacağınıza karar vermediyseniz listemize göz atabilirsiniz.


Bayram Tatilinde Okuyabileceğiniz RomanlarYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı) Kitabı


Yazar Hemingway, fırtınalarla dolu hayatına yön veren karakterini bir nevi Yaşlı Adam ve Deniz romanıyla özetlemiştir. Yayımlandığı ilk günden günümüze tüm dünyada büyük bir ilgiyle okunan kitap, yazarının Nobel Ödülü kazanmasında da etkili olmuştur. İnsan direncinin ne kadar güçlü olduğunu anlatan Yaşlı Adam ve Deniz, beyaz perde uyarlamasıyla da büyük beğeni kazanmıştır. 

Yaşlı Adam ve Deniz kitabının konusu, yaşlı Kübalı bir balıkçının açık denizde dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesidir. Sade ve kuvvetli kelimelerle anlatılan bu romanı, bayramda okunacak kitaplar listesine ekleyebilirsiniz.


Okçu’nun Yolu Kitabı


Roman severlerin bayram tatilinde büyük bir keyifle okuyacağı kitaplardan biri de, Okçu’nun Yolu’dur. Paulo Coelho’nun Mete Gazoz’a ithaf ettiği Okçu’nun Yolu kitabı, hayatın her alanında uygulanabilecek öğretilerle doludur. Bu öğretiler yalnızca okçulukla ilgili değil, tüm hayat için geçerlidir. Okçu’nun Yolu kitabının konusu, bir okçunun gözünden hayattaki anlam arayışıdır. Yazar, bu kitabında hayatta karşılaşılabilecek olaylara karşı doğru ve yerinde öğütler vermiştir.


Akıcı ve sürükleyici bir dilde kaleme alınan Okçu’nun Yolu, bayram tatilinde keyifle okuyacağınız kitaplardan biridir. Bitirmeden elinizden düşüremeyeceksiniz dersek, yanlış olmaz. 


Sineklerin Tanrısı Kitabı


Conrad’ın kısa romanı Karanlığın Yüreği’ni andıran Sineklerin Tanrısı kitabı, ıssız ada yaşamını bambaşka bir pencereden ele almıştır. Karakter analizlere ve davranışlara odaklanan Sineklerin Tanrısı kitabının konusu hayatta kalma mücadelesi veren çocukların okurları derinden etkileyen hayat hikâyesidir. Issız ada yaşamını bambaşka bir perspektiften ele alan kitap, bir atom savaşı sırasında ıssız bir adaya düşen çocukların geldikleri dünyanın törelerinden uzaklaşarak insan yaratılışının temelindeki korkunç gerçeği ortaya çıkarmalarını anlatmaktadır. 


Nobel Ödüllü yazar William Golding’in Sineklerin Tanrısı kitabı, bayram tatilinde okuyacağınız en iyi romanlardan biridir.


Fareler ve İnsanlar Kitabı


Eserlerinden toplumsal ve insani meseleleri büyük bir duyarlılıkla işleyen John Steinbeck, Fareler ve İnsanlar’da iki mevsimlik tarım işçisinin maceralarını konu almıştır. Birbirlerine tamamen zıt karakterdeki bu iki işçinin para biriktirerek küçük bir toprak parçası almayı hayal etmesini anlatan roman yoksulluk, arkadaşlık, dayanışma gibi kavramları yalın bir üslupla ele almıştır. 


Yazar, sadece Amerikan edebiyatının değil; dünya edebiyatının en değerli eserleri arasında yer alan Fareler ve İnsanlar romanında insanın insanla, doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu edinmiştir. 


Polisiye Roman Sevenlerin Bayram Tatilinde Okuyabileceği KitaplarKoku Kitabı


Patrik Süskind’in tüm dünyada büyük yankı uyandıran Koku kitabının konusu, kokular konusunda dâhi olan Jean – Baptiste Grenouille’nin öyküsüdür. Hayatı boyunca sevgiden mahrum bırakılan Grenouille, koku alma yeteneğini keşfedince parfümcü olmaya karar verir fakat en güzel kokuların insana ait olduğunu keşfederek bu kokuları elde etmek için cinayetler işlemeye başlar. Sürükleyici bir dille ve muhteşem betimlemelerle kaleme alınan Koku kitabı, yayımlandığı günden günümüze okurlarını büyülemeye devam ediyor.


Kıyamet Park Kitabı


Alper Kamu’nun maceralarının tüm hızıyla devam ettiği Kıyamet Park kitabı, gedikli bir gazetecinin öldürülmesini konu alıyor. Alper Canıgüz’ün kaleminden çıkan bu muhteşem polisiye romanı okurken zaman zaman kahkahalara boğulurken zaman zaman da katilin kim olduğunu düşünmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Kıyamet Park kitabını okurken her sayfasın maktulun parfümünü duyacak, katilin gölgesini göreceksiniz. 


İstanbul Hatırası Kitabı


Polisiye roman denildiğinde akla gelen ilk romanlardan biri de, İstanbul Hatırası’dır. Ahmet Ümit, İstanbul Hatırası kitabında artık tehdit altında olan İstanbul’un muhteşem güzelliğini merkeze almış ve yüksek gerilimli polisiyeyle okurlarını hipnotize ederek aktardığı tarihi bilgiler sayesinde de İstanbulluluk bilincinin de canlanmasını sağlamıştır.


Yedi tepeli şehirde, son nefesini vermiş yedi kurban… Tüm bu kurbanların ise ortak özelliği, İstanbul’a ihanet etmiş olmalarıdır. İstanbul Hatırası kitabıyla bu bayram Başkomiser Nevzat’ın katilleri yakalama serüvenine dahil olabilirsiniz.


Gülün Adı Kitabı


Umberto Eco’nun kaleme aldığı Gülün Adı kitabı, ilk yayımlanışından günümüze kadar sayısız basılmış ve dünyanın pek çok diline çevrilmiştir. Tüm dünyada olağanüstü ilgi uyandıran bu kitabının yankıları günümüzde de devam etmektedir. Her bakımdan ve tam anlamıyla ortaçağ dünyasını yansıtan Gülün Adı, bir yandan Hristiyanlık düşüncesini tartışan tarihi bir romanken bir yandan da ustaca oluşturulmuş polisiye bir öyküdür. 


Fantastik Kurgu Sevenler İçin Bayram Tatili Okuma ÖnerileriTaht Oyunları Kitabı


Dünya çapında büyük yankı uyandıran fantastik edebiyat serisi Buz ve Ateş Şarkısı’nın birinci bölümüdür Taht Oyunları. Entrikayı, ihaneti, dehşeti, ölümü, zaferi acımasız bir dünyada gerçekçi tasvirlerle ele alan George R. R. Martin, yarattığı özgün evrenlerle fantastik edebiyatının okurlarının en sevdiği yazarlarından biridir. Taht Oyunları kitabı, daha şimdiden klasikler arasında yerini almış ve dizi uyarlamasıyla da izlenme rekorları kırmıştır. Taht Oyunları kitabı gizem, aşk, macera ve entrika dolu sayfalarıyla okurları büyülüyor.


Zaman Çarkı – Yeni Bahar Başlangıç Kitabı


Fantastik edebiyat türünün güçlü kalemlerinden Robert Jordan’ın Zaman Çarkı - Yeni Bahar Başlangıç kitabı, büyük başarı yakalayarak tüm dünyanın hayal gücünde yer edinmiştir. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş büyü sistemi, ayrıntılı dünyası ve gönüllere taht kuran karakterleriyle Zaman Çarkı - Yeni Bahar Başlangıç kitabı, hem devam hem de başlangıç kitabıdır. Bu kitap, serinin ilk kitabı olan Dünyanın Gözü’ndeki olayların neredeyse yıl öncesini anlatmaktadır. 


Siz de Yeni Bahar kitabı da dahil olmak üzere 15 kitaplık muhteşem Zaman Çarkı serisine başlamak için bu bayram tatilini değerlendirebilirsiniz. Serinin uzunluğu sizi korkutmasın, okumaya başladığınızda sayfaların nasıl bittiğini anlamayacaksınız.


Yüzüklerin Efendisi 1 Kitabı


Son yüzyılın en çok okunan kitaplarından biri olan Yüzüklerin Efendisi 1 kitabı, tüm edebi türler arasında tartışılmaz bir önderliğe sahiptir. J. R. R. Tolkien tarafından kaleme alınan kitap bilim kurgu, fantastik, edebiyat ya da ana akım ayrımı yapılmadan en iyi edebiyat eserlerinden biridir. Beyaz perde uyarlamasıyla izlenme rekorları kıran Yüzüklerin Efendisi kitabının konusu, dünyanın kaderini değiştirecek yüzükten kurtulmak için verilen mücadeledir. 


Fedakârlık, dostluk, hırs ve ihanet üzerine yazılan Yüzüklerin Efendisi kitabını bayram tatilinde okunacak kitaplar listesine ekleyebilirsiniz.


Ben Robot Kitabı


Isaac Asimov, bugün bildiğimiz yapay zekâ ve robotlar yokken robot yasalarını oluşturmaya başlamıştı bile. Tüm zamanların en ilham verici yazarlarından olan Asimov, Ben Robot kitabında robotlar hakkındaki dokuz öyküsünü bir araya getirmiştir. Robotlarla insanlara ortak bir gelecek çizen kitapta robotlar ilk kez toplumsal hayatın içinde konumlandırılmıştır. 


Yazar, bu robot öyküleriyle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar robot tarihinin izini sürmüştür. Siz de bu büyüleyici evrenle tanışmak için bayram tatilinizi değerlendirebilirsiniz. 


Bayram Tatilinde Kişisel Gelişim Okumak İsteyenlere Kitap ÖnerileriSağlığına Format At Kitabı


Kaleme aldığı her eseriyle çok satan kitaplar listesindeki yerini uzun süreler koruyan M. Barış Muslu, Sağlığına Format At kitabında okurlarına hastalık konusunda hiç bilinmeyen ve duyulmayan bilgileri anlatmıştır. Bu kitap, sağlık konusundaki paradigmaları değiştirecek ve bildiklerinizi geçersiz kılacaktır. Sağlığına Format At kitabını okuyanlar hastalık olarak adlandırılan şeyin aslında bambaşka bir şey olduğunun farkına varacak ve artık ondan korkmayacaktır. 


Yüksek tansiyondan diyabete, kilo sorunlarından alerjiye kadar tüm hastalıklardan beyindeki bir şalterin yukarı kalmasıyla başlamaktadır. Sağlığına Format At kitabının konusunu o şalteri geri indirilmesi oluşturuyor. 


Her Şey Seninle Başlar Kitabı


Ülkemizin ilk kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman, satış rekorları kıran Her Şey Seninle Başlar kitabında öğrenilmiş çaresizlik gibi öğrenilmiş başarının da mümkün olduğunu konu almıştır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere başarı yakalamış kişilerin öyküleriyle başarısızlığın ve ataletin tek yol olmadığının altı çizilmiştir. 


Siz de artık bahane üretmek yerine hareket geçmek istiyorsanız bu bayram tatilinde kendinize bir iyilik yaparak Her Şey Seninle Başlar kitabını okumaya başlayabilirsiniz. Hayatta tozu dumana mı katmak isterseniz yoksa tozu, dumanı yutmak mı? Seçim sizin!

Şimdi’nin Gücü Kitabı


Eckhart Tolle, yayımlanır yayımlanmaz çok satan kitaplar listesinde yer alan bilgelik dolu Şimdi’nin Gücü kitabında yaşamınızda ve bilincinizde mucizevi değişikler yaratacak evrensel bir öğreti sunmaktadır. Şimdi’nin Gücü kitabını okuyanlar yaşamlarında olağanüstü gelişimlerin olduğunu dile getirirken eleştirmenler ise böyle bir kitabın çok nadir kaleme alındığı konusunda hemfikirdir. Kitap tüm korkuların, ıstırapların, korkuların ve mutsuzluğun gerçek kaynağını çarpıcı bir şekilde ortaya koyarak onu şimdi ve burada nasıl aşacağınızı, mutluluğa ve huzura nasıl hemen şimdi kavuşabileceğinizi, bilincinizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp nasıl aydınlanabileceğinizi anlatıyor. 


Şimdi’nin Gücü kitabını okuduktan sonra yaşamın her anının bir mucize olduğunu fark ederek belki bayram tatilinizin daha huzurlu, keyifli, mutlu geçmesini sağlayabilirsiniz.


Muhteşem Bayram Sofrası Kurmak İsteyenler İçin Kitap ÖnerileriDüdüklü’nün Sihirleri Kitabı


Bu kitap, düdüklü ile hayatınızı nasıl kolaylaştıracağınıza ve nasıl lezzetli yemekler yapabileceğinize dair pek çok bilgi içeriyor. Refika Birgül’ün hazırladığı Düdüklü’nün Sihirleri kitabında şimdiye kadar hiçbir yerde görmediğiniz, duymadığınız pratik yöntemler ve tarifler var. Bayram sofranızı lezzetlendirecek tarifler için edinmeniz gereken kitaplardan. Türk mutfağının geleneksel yemekleri düdüklünün sihriyle artık daha lezzetli olacak.


Tatlının Kitabı


Tatlılar, çoğu kişinin vazgeçilmezidir. Lezzet ustası Ebru Omurcalı Tatlının Kitabı’nda tatlılardan şekerlemelere, dondurmalardan kompostolara kadar toplam yüz ellinin üzerinde tarife yer vermiştir. Bayram da geliyorken misafirlerinizin ağzını tatlandıracak, onları ferahlatacak tatlılar için Tatlının Kitabı’na göz atmalısınız. Bayram tatlı tarifleri için mutlaka Tatlının Kitabı’nı satın almalısınız.


Bayramınızın tıpkı bu kitaptaki tatlılar gibi tatlı geçmesi dileğiyle…


Tatil başlamadan hemen kitaplarınızı alarak tatil hazırlığınızı tamamlayın.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: