https://tamadres.com/media/magefan_blog/ay_e_kulin_en_ok_okunan_kitaplar.jpg

Ayşe Kulin’in En Çok Okunan 5 Kitabı

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Ocak 11, 2022

Her kitabıyla çok satan kitaplar listesinde yerini alan, pek çok ödüle layık görülen, kitapları birçok dile çevrilen, çoğu kitabı dizi ve sinemaya uyarlanarak görsellik kazanan Türkiye’nin en üretken yazarlarından biri olan Ayşe Kulin’in en çok okunan 5 kitabını araştırdık. Ancak en çok okunan kitaplara geçmeden önce Ayşe Kulin hakkında kısa bilgiler verelim.

1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Ayşe Kulin, Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinden mezun olmuş ve ardından yayın kuruluşlarında muhabir, editör, sanat yönetmeni, senarist, sanat yapımcı olarak çalışmıştır. Farklı hikâyelerden oluşan Ayşe Kulin’in ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü, 1984 yılında yayımlanmıştır. Henüz yazarlık kariyerinin başındayken anlatım dilinin sadeliğiyle ve akıcılığıyla pek çok ödüle layık görülen yazar öyküden denemeye, biyografiden şiire, romandan araştırmaya kadar farklı türlerde esere imza atmıştır. Kendine has tarzı, sürükleyici kalemi ve hayatın her alanına dokunan eserleriyle Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasında yer alıyor.

İşte Ayşe Kulin’in en çok beğenilen ve en çok okunan kitapları;


Sevdalinka


Boşnakça bir kelime olan Sevdalinka tutkuyu, aşkı ve kelimelere dökülemeyen derin duyguları anlatmak için kullanılır. 1999 yılında ilk kez yayımlanan Sevdalinka, edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırdı. Hüzünlü bir hikâyeyi konu alan Sevdalinka kitabında Sırplar ve Hırvat tarafından Boşnak halkının soykırıma uğraması anlatılıyor. Ayrıca Sevdalinka kitabını okurken kendinizi bir aşk üçgeninin içinde de bulacaksınız.

Yugoslavya milliyetçilerinin halkı kışkırtmaları, iç savaşa neden olmuştur ve bu iç savaşta özellikle de Boşnaklar katledilmeye başlanmıştır. Bu iç savaşın ilk üç yılında yaşananları Sevdalinka romanında anlatan Ayşe Kulin, duygusal anlatımıyla okurlarında derin bir hüzne neden oluyor.


Nefes Nefese


Güncel ve tarihi gerçekleri kurguyla harmanlama konusundaki ustalığıyla bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese kitabında İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan bir öyküyü anlatmaktadır. Nefes Nefese, bir nevi Selva’nın gurbet cehenneminde geçen trajik yaşam mücadelesidir. Ayşe Kulin, Nefes Nefese kitabında tarihin en acımasız gerçeklerinden Nazizm’i ve dönemin Türk diplomasisinin korumaya özen gösterdiği ince dengeyi ele alırken bir yandan da Osmanlı vezirlerinden birinin kızıyla evlenen Yahudi gencin aşkını ve kaçışını konu alıyor.

Ayşe Kulin’in en sevilen romanları arasında yer alan eser, sürükleyici anlatımı ve kusursuz kurgusuyla yazara duyulan ilginin haklı nedenini bir kez daha açıkça ortaya koyuyor.


Adı: Aylin

Biyografik roman türünde kaleme alınan Adı: Aylin kitabı, Aylin Radomisli Cates’in fırtınalı hayatını konu alıyor. Gerçek ve kurgunun harmanlandığı Ayşe Kulin’in Adı: Aylin romanı, yazarın kendi deyimiyle ‘’ delifişek ‘’ bir yaşam süren Aylin Radomisli Cates’in başından geçen olaylar anlatılıyor.

Bir kadının neler yapabileceğini ve yapacaklarının sonu olmadığını gösteren Adı: Aylin kitabını özellikle de içindeki gücü keşfetmek isteyen kişilerin okuması önerilir. Adı: Aylin kitabı, bir kadının yaşadığı her şeye rağmen ne kadar güçlü olabileceğinin en güzel örneği.


Veda: Esir Şehirde Bir KonakVeda, Ayşe Kulin’in kendi ailesini üç nesil öncesinden başlayarak kurgu ve gerçeğin iç içe geçtiği şekilde kaleme aldığı serinin ilk kitabıdır.  Veda kitabı, 1920’li yılların başında işgal altındaki İstanbul’da geçiyor. Ayşe Kulin, Veda kitabında çökmekte olan bir devletin tarihini ve Osmanlı aydınlarının hüzünlendiren hikâyesini konu almıştır. Ahmet Reşat Bey’in konağı etrafından genişleyen bir olay örgüsüyle başlayan kitap, yazarın edebiyattaki ustalığını bir kez daha kanıtlamıştır.


Füreya

Türk edebiyatının en güzel biyografi örneklerinden biri olan Füreya kitabı, Türkiye’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayat hikâyesini konu alıyor. O dönemi tüm çıplaklığıyla ele alan Füreya, Ayşe Kulin’in en iyi kitaplarındandır. Füreya’nın zorlu, heyecanlı ve sevgi dolu hayat hikâyesi okuyan herkes, derinden etkilenecektir.

Ayşe Kulin, Füreya kitabında Füreya Koral’ın hayat hikâyesini anlatırken aynı zamanda Osmanlı aristokrat aile yapısını da gerçekçi bir şekilde yansıtıyor.


Bonus

Hazan

Ayşe Kulin, Hazan kitabıyla daha önce başladığı otobiyografik yolculuğunu sonlandırıyor. Hazan kitabını okuyarak Ayşe Kulin’in hastalığından aldığı ödüllere, ödüllerin hikâyelerinden şair Adonis ile tanışmasına, corona günlerinden günümüze, bugüne ulaşacaksınız.

Ayrıca Ayşe Kulin’in eserlerini nasıl kaleme aldığına, nelerden etkilendiğine, nasıl bir insan olduğuna dair değerli bilgileri de Hazan kitabının sayfaları arasında bulabilirsiniz.


Taksiii

Türk edebiyatının en üretken yazarlarından Ayşe Kulin yeni kitabı Taksiii ile 2021 yılının sonuna doğru raflardaki ve çok satan kitaplar listesindeki yerini almıştır. Taksiii kitabı Ayşe Kulin’in taksilerde ve taksicilerle yaşadığı bazen sizi güldürecek, bazen şaşırtacak ve bazen de hayrete düşürecek maceraları konu alıyor. Ayşe Kulin son kitabı Taksiii ile orta sınıf İstanbullunun çektiği taksi eziyetini duyurmayı amaçlamıştır.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Ekleme Tarihi: Ağustos 05, 2022
Harry Potter 42 Yaşında! Ekleme Tarihi: Temmuz 30, 2022
2020 Yılında En Çok Okunan 40 Kitap Ekleme Tarihi: Temmuz 27, 2022
2020'nin En Çok Okunan Çocuk Kitapları Ekleme Tarihi: Temmuz 25, 2022

Etiketler: