https://tamadres.com/media/magefan_blog/arkeoloji-kitaplari.jpg

Arkeoloji Severlere 25 Kitap Önerisi

Merve Kekeve
Ekleme Tarihi: Ağustos 09, 2022

Arkeoloji ilginizi çekiyor ve öğrenmek için nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman bu liste tam size göre.

Bu yazımızda arkeoloji severler için en iyi arkeoloji kitaplarını derledik. Bu kitaplarla geçmişe uzun bir yolculuk yapabilir ve merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. 

Tarih – Herodotos

Herodotos, dokuz kitaptan oluşan Tarih’i ile Batı tarih yazımının atası ve ilk büyük yazarı olarak kabul edilmektedir. Yazar, İÖ 550’den İÖ 430’a kadar Antik Yunanlıların, Perslerin, Ön Asya’nın ve Mısır’ın ilk tarihçisi olmakla kalmamış aynı zamanda anlatım gücü üslubuyla günümüze dek ilgiyle okunmuştur. Herodotos’un Tarih eserinde geçimsiz ve küçük Yunan kentlerinin Pers İmparatorluğu’na ait güçleri geri püskürtmek için nasıl birlik olduğu anlatılıyor. Ayrıca Herodotos’un betimlemeleriyle pek çok konu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz.


Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş – Oğuz Tekin

Eski Yunan ve Roma dünyası başta siyaset olmak üzere hukuk, sanat, düşünce, mimarlık, askerlik ve tarih yazıcılığı alanlarında günümüz Batı uygarlığını etkilemiştir. 3500 yıllık bir dönemin tarihini ele alan Eski Yunan ve Roma Tarihine Giriş kitabı, arkeoloji meraklılarının ilgisini çekecektir. Polis denen kent – devletlerin kurulmasını, doğa filozoflarını, sınıf mücadelelerini, demokrasinin ortaya çıkışını, imparatorluğun ikiye bölünmesini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat

Azra Erhat’ın geniş bilgi ve kültür birikimiyle kaleme aldığı Mitoloji Sözlüğü, usta yazarlığını bir kez daha ortaya koyuyor. Özellikle de Roma ve Yunan mitoloji meraklılarının ilgisini çekecek kitap, başta Anadolu efsaneleri olmak üzere Latin ve Yunan mitolojisini açık bir dille okurlara sunmaktadır. Mitoloji Sözlüğü, Batı kültürünün tümüne ve özüne açılmış bir penceredir.
Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens – Yuval Noah Harari

Başlangıçtan günümüze insanların tarihsel yolculuğunu konu alan Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, insanın dünyadaki yerini ve taş devriminden günümüze dek nasıl evrimleştiğini anlatmakla kalmıyor aynı zamanda da insan hakları, millet, tanrı, para gibi soyut kavramların nasıl geliştiğini de ele alıyor. 30’dan fazla dile çevrilen kitap, en iyi arkeoloji kitapları arasında yer alıyor.
Tanrılar, Mezarlar ve Bilginler – C. W. Ceram

Arkeoloji severlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri de, Tanrılar, Mezarlar ve Bilginler’dir. Günümüz teknolojisinin getirdiği yeni bilgilerle genişletilerek hazırlanan kitap Antik Yunan, Mısır ve Mezopotamya arkeolojisine ağırlık vermiştir. Aynı zamanda ünlü arkeologların hayat hikâyelerini anlatarak önemli buluşları nasıl yaptıklarına da yer veriyor.
50 Soruda Arkeoloji – Mehmet Özdoğan

Ülkemizin önde gelen arkeologları arasında yer alan Mehmet Özdoğan’ın 50 Soruda Arkeoloji kitabında arkeolojinin ne olduğundan nasıl bilim dalı haline geldiğine, arkeoloji tarihinden politik amaçlarla nasıl kullanıldığı gibi pek çok soruya cevap bulabilirsiniz. Yazar 2,5 milyon yıl öncesinden günümüze dek uzanan zaman diliminde insanlığı dünya üzerinde bıraktığı tüm kültürel izlerle ilgilenen arkeolojiye dair doyurucu bir kapsam sunuyor.Arkeolojinin Kısa Tarihi – Brian Fagan 
Arkeolojinin Kısa Tarihi kitabı, dünya çapında arkeolojiye giriş derslerinde okutulmaktadır. Arkeoloji tarihini eğlenceli ama bir o kadar da kapsamlı bir şekilde ele alan kitap, konu hakkında hiç bilgi sahibi olmayanların bile kolaylıkla anlayacağı bir dilde kaleme alınmıştır. 

Geçmişi Bir Araya Getirmek – Gordon Childe
V. Gordon Childe, 1946’dan 1956’ya kadar arkeolojik sınıflandırma ilkeleri, güncel terminoloji ve metodolojiyle ilgili verdiği dersleri Geçmişi Bir Araya Getirmek kitabıyla bir araya getirmiştir. Childe bu kitabında arkeolojik düşünme ilkelerinin ortaya koyduğu yorumları ve kavramları araştırır, arkeolojik kayıt tutmanın yöntemlerini inceler ve arkeolojinin verileri tarihsel bir bütünlük içinde değerlendirmesi gerektiğini savunur.Üç Taş Bir Duvar – Eric H. Cline

Otuzdan fazla kazıya katılmış arkeolog Eric H. Cline, Üç Taş Bir Duvar kitabıyla okurlarını Pompeii’den Petra’ya, Troia’dan terrakotta savaşçılarına, Mikene’den Megiddo ve Masada’ya götürüyor. Bu kitapta arkeolojiye dair birçok büyüleyici hikâye anlatılıyor. Cline; Troia’yı kazan Schliemann ve keşifleriyle insan kökenine dair anlayışımızı geliştiren Mary Leakey başta olmak üzere bu kazıların arkasındaki insanları tanımanızı sağlıyor.Su Altında Arkeoloji – George Bass

George Bass’ın Gelidonya Burnu’ndaki dünyanın en eski batığında yaptığı kazı, bilimsel nitelikte dünyada yapılan ilk arkeolojik sualtı kazısıdır. Yazarın Türkiye macerası, aynı zamanda bir bilim dalının da birinci ağızdan anlatılan gelişim öyküsüdür. George Bass, akademik kariyerinde başardığı her şeyin Türkiye’nin ona kucak açması ve burada çalışmasına izin vermesi sayesinde olduğunu dile getirmiştir.Unutulmuş Krallık – Kolektif

Unutulmuş Krallık kitabı, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezinde açılan Unutulmuş Krallık: Antik Alalah’ta Arkeoloji ve Fotoğraf sergisi kapsamında hazırlanmıştır. Kitap, Aççana Höyük antik Alalah kentinde hem 1930 - 1940 yıllarında hem de günümüzde yapılan kazılarda çekilmiş fotoğraflardan bir derleme sunmaktadır. 
Antropolojide Tarih ve Teori – Alan Barnard 
Alan Barnard Antropolojide Tarih ve Teori kitabında antropolojide teorilerin soykütüğünü çıkarıyor. Bunun için düşünce okullarını inceleyerek büyük tartışmaların tarihsel bağlamının izini sürüyor. Kitap; antropolojinin öncülerini, işlevselciliği ve yapısal işlevselciliği, süreçsel ve Marksist perspektifleri, bütün biçimleriyle evrimciliği, yayılımcılığı ve kültür alanı teorilerini anlatıyor.
Antikçağ Gizem Kültleri – Walter Burkert

Antikçağ Gizem Kültleri, yazarın Harvard Üniversitesinin daveti üzerine verdiği 4 seminerin gözden geçirilmiş metnidir. Kitap; Magna Mater, Demeter – Eleusis, Dionysos – Bacchus gibi antik çağın önemli ve en yaygın beş kültürüne odaklanarak antik gizem kültlerinin ortak özelliklerini ortaya koymayı amaçlıyor. 
Taş Aletler – John. J. Shea

Taş Aletler kitabı, en erken zamanlardan 6500 yıl öncesine kadar Doğu Akdeniz Levantı’nda kazı ve yüzey araştırmalarında elde edilmiş yontmataş bulgularını incelemeyi amaçlar. Kitapta yontmataş aletler, çizimleriyle birlikte ele alınarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yontmataş bulgularını incelemenin yanı sıra onları çeşitli arkeolojik bakış açılarıyla da ele alır.
Aryanlar – Gordon Childe

Irk olgusunu sadece antropoloji ya da filoloji açısından ele almak ve kültürel gruplar arasında araçlar, silahlar, etnik ya da dilsel gruplardan yola çıkarak belli bağlar tanımlamak bazen yanıltıcı olabilir. Bu yanılgıya düşmemek için arkeolojik bulguları tarihsel bütünlüğü ve gelişim içinde yorumlayan Childe, arkeolojiye Marksist bakış açısını getirmiştir. ‘’Işık doğudan gelir’’ söylemiyle Batı ve Avrupa uygarlıklarının köklerinin Yakındoğu’dan Batı’ya göç ettiğini savını ortaya koymuştur.Arkeoloji  - Colin Renfrew – Paul Bahn

Arkeoloji kitabı, uluslararası uzmanlar tarafından hazırlanmış maddelerle arkeoloji literatüründe önemli kavramları ele almakta ve bu kavramların arkeolojik düşünce ile arkeolojik yöntem üzerindeki etkilerini incelemektedir. En iyi arkeoloji kitapları arasında yer alan Arkeoloji; öğrenciler, akademisyenler ve arkeolojiye ilgi duyan kişiler için önemli bir başvuru kaynağıdır.
Dolanıklık – Ian Hodder

Ian Hodder, Dolanıklık kitabında arkeoloji ve madde bilimini şeylerin ve insanların bilimsel arkeolojisinde bir araya getirmenin yollarını araştırıyor. İnsanlar ile şeylerin birbirine nasıl dolandığını, bağımlı olduklarını, dahil olduklarını ortaya koyan kitap, Çatalhöyük kazılarından da güncel örneklere yer veriyor.
Arkeoloji Sözlüğü (Ciltli) – Tamay Tekcam

Arkeolojik terimlerin araştırılması ve verilerin toplanmasıyla başlayan bu serüven, aslında bu verilerin bir kitapta toplanmasını amaçlamamıştı. Zaman içinde arkeolojinin farklı konularında yayımlanan kitaplardan da yararlanılarak elde edilen birikim kitabın temellerini attı. Arkeoloji Sözlüğü kitabında terimler, çizimler, fotoğraflar, tanrılar çizelgesi, krallar, imparatorlar yer alıyor.
Geçmişi Okumak – Scott Hutson – Ian Hodder

Ian Hodder ve Scott Hutson Geçmişi Okumak kitabında arkeolojinin günümüz dünyasındaki yorumlayıcı potansiyeline değiniyor. Aynı zamanda feminist arkeoloji, kültür tarihçi yaklaşım, söylem ve gösterge teorileri üzerine de yeni bilgiler barındıran kitap, arkeolojiye ilgi duyan herkesin okuması gereken arkeoloji kitapları arasında yer alıyor.
Türkiye’de Şehirler ve İçkaleler – Kolektif

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından 2009 yılında düzenlenen sempozyumun bir ürünü olan bu eserde konunun önde gelen uzmanları Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında demir çağından 14. yüzyıla kadar inşa edilmiş içkaleleri inceliyor. Şehirlerin koruyuculuğu, temsilciliğini ve tanıklığını üstlenen içkaleler; mimarlık, arkeoloji, sanat tarihi ve tarihin kesişiminde kendi hikâyelerini anlatıyor. Anadolu Uygarlıkları (Ciltli) – Ekrem Akurgal

Tarih boyunca pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu; başta Frigler, Hititler olmak üzere tam olarak ortaya çıkarılmamış onlarca medeniyeti ve kavimleriyle dünya tarihinde birçok ilke şahitlik etmiştir. Anadolu Uygarlıkları kitabında Anadolu’nun yetiştirdiği bir aydının gözünden Anadolu’nun kadim uygarlıklarını tanıyacaksınız.
Assos: Taşın Hayat Verdiği Kent – Nurettin Aslan – Beate Böhlendorf Arslan

Zeytinlik ve ormanlarla kaplı Assos ve çevresi otantik köy kültürü, antik kalıntıları, otelleri, mavi bayraklı denizi ve lokantalarıyla antik kültürü tanımak, eğlenmek, dinlenmek ve macera yaşamak isteyen kişilerin beklentilerini karşılamaktadır. Bu kitapta da Assos ve çevresindeki gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri bulabilirsiniz.
Samoa’da Ergen Olmak – Margaret Mead

Margaret Mead’in pek çok farklı disiplinden yararlanıp Samoa’daki saha çalışmalarına dayanarak hazırladığı kitap, kültürün bireyleri nasıl şekillendirdiğini ele alıyor. Fikir ve düşünceleriyle kendisinden sonraki kuşaklara öncülük eden Mead; ergenliğin stresli bir dönem olması gerekmediğini, cinsiyetler arasındaki farklılıkların değişmez olmadığını, ergen kızların yaşamlarının saygıya değer olduğunu ortaya koyuyor.Sırları Taşlarında Saklı Şehir: Adıyaman (Ciltli) – A. Sırrı Özbek – M. Fatih Yıldız

Bu kitapta bazen düşlerin gerçeğe bazen gerçeklerin düşe ve bazen de düşle gerçeğin birbirine karıştığı en görkemli açık hava müzelerinden Adıyaman’ın belleğinde saklı hikâyeler anlatılıyor. Adıyaman’ın taşlara kazınmış, toprağa gömülmüş, sular altında kalmış hikâyeleri ve daha önce hiç görmediğiniz fotoğraflarıyla tarihe tanıklık edebilirsiniz.
Tanrı’nın Kanatları – Gülçin Pehlivan

Gülçin Pehlivan Tanrı’nın Kanatları kitabında Kapadokya bölgesinde yaşamış Hristiyanların duvarlara çizdiği melek tasvirlerini anlatıyor. Melek ikonografisi, ilk kez bu kitapla gün yüzüne çıkıyor. Bu kitapta Kapadokya’nın kayalarına oyulmuş tarihi kiliselerdeki ikonografik örnekler üslup özellikleriyle beraber bu sanatın izleri ilk kez detaylı olarak ele alınmıştır.


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

Etiketler: