https://tamadres.com/media/magefan_blog/en-cok-okunan-kitaplar.jpg

2020 Yılında En Çok Okunan 40 Kitap

Berk Cankurt
Ekleme Tarihi: Temmuz 27, 2022

Pandemi, ekonomik krizler, depremler, doğal afetler ve gittikçe artan kuraklık riski ile 2020 pek çoğumuzun bir an önce geride bırakmak istediği bir yıl oldu. Sosyal hayatımızı sıfırlayıp iş dışında kalan vaktimizin neredeyse tamamını evlerimize kapanarak geçirdiğimiz bu yılda, kitap okuma tercihlerimizde ise geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir değişiklik olmadı. Kitapseverlerin ilk tercihi yine Türk ve dünya klasikleri olurken; felsefe, psikoloji ve siyaset türünde yazılmış eserler de büyük ilgi gördü.

İşte, 2020’nin en çok okunan kitapları:

 

 

Camdaki Kız - Gülseren Budayıcıoğlu

2020 yılının en çok okunan kitapları arasında ülkemizin ilk psikiyatri merkezi Madalyon’un kurucusu psikiyatrist doktor Gülseren Budayıcıoğlu’nun son romanı Camdaki Kız öne çıkıyor. Romanda, lüks içinde hayat sürse de aslında küçük yaşlardan bu yana sevgi yüzü görmemiş Nalan ile fakir bir çocukluk geçiren Hayri’nin aşk hikâyesi akıcı bir dil ve derinlikli gözlemlerle okurun beğenisine sunuluyor. Aynı türde yazılan romanlardan farklı olarak Camdaki Kız gücünü, yazarının kırk yılı aşkın mesleki deneyimi ve hikâye anlatmadaki başarısından alıyor.İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali

Ruhundaki çelişki ve çalkantılara, varoluş sancılarına ilk görüşte âşık olduğu Macide ile katlanır Ömer. Macide’nin sağlam iradeli ve dik duruşlu yapısının aksine o, tembelliği ve iradesizliğiyle yüzleşemeyen bir karaktere sahiptir. İçimizdeki Şeytan, Ömer ve Macide’nin aşk hikâyesi üzerinden, okurları arzulara ve iç çatışmalarına dair ciddi sorgulamalarla baş başa bırakıyor. Sabahattin Ali’nin bu ikinci romanı, insan doğasına dair derinlikli gözlemleri ve yoğun psikolojik tahlilleriyle edebiyatımızın köşe taşlarından biri olmayı özelliği taşıyor.

“İçimizde şeytan yok... İçimizde acz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...”

 


Olağanüstü Bir Gece - Stefan Zweig

Olağanüstü Bir Gece, kendisine ve duygularına yabancılaşmış bir adamın hayatını değiştiren bir gecenin konu edildiği etkileyici bir roman. 20. yüzyılın başlarında Viyana’da geçen hikâyede, katı burjuva ahlakına hapsolmuş Viyanalı asilzade Baron R.’nin hayatını değiştiren tecrübe, Zweig’in insan ruhunun derinliklerine inen müthiş psikolojik tahlilleri eşliğinde anlatılıyor. Farklı farklı insanların kendilerini ararken birbirlerini bulduğu Zweig romanlarından hoşlananların kaçırmayacakları harika bir anlatı.

 Körlük - Jose Saramago

“Tam anlamıyla insan gibi yaşayamıyorsak, en azından tam anlamıyla hayvan gibi yaşamamak için elimizden geleni yapalım.”

1998 Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Portekizli yazar Jose Saramago, Körlük adlı romanında, bir salgın sebebiyle görme yetisini kaybederek bembeyaz bir boşluğa gömülen insanların başından geçenleri anlatıyor. Kentin dışına taşarak tüm ülkeye yayılan körlük, insanın da vahşi ve hayvani yanını görmemize vesile oluyor. Saramago, okurları beklenmedik bir felaket karşısında toplumun nasıl çöktüğünün sarsıcı öyküsünü takip etmeye çağırıyor.

 


Simyacı - Paulo Coelho

Türkçeye çevrildiği 1996’dan beri okurlar tarafından çok sevilen Simyacı, Endülüslü bir çobanın gördüğü rüyanın etkisiyle çıktığı yolculuğu anlatıyor. Genç çobanın, hazinesini bulmak için İspanya’dan Mısır piramitlerine yaptığı uzun yolculuk, sonunda onun kendi iç yolculuğuna dönüşüyor. Coelho’nun tüm dünyada büyük yankı uyandıran romanı, Mevlânâ’nın Mesnevî’sinde geçen bir hikâyeden yola çıkarak yazılmış, mutluluk ve yazgı üzerine cevaplar arayan bir yaşam rehberi.

 Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigoriy Petrov

Bu kitapta, yüzyıllar boyunca İsveçlerin ve ardından Rusların himayesi altında kalmış, fakat elindeki kısıtlı imkânlara rağmen millet olma özelliğini korumayı ve tekrar hür olmayı başarabilmiş bir halkın, Fin halkının millî rönesansının destanı anlatılıyor. Kitabı kaleme alan Grigoriy Petrov, Rus bir din adamı ve döneminin önde gelen hatiplerinden. Kendi ülkesine ilham kaynağı olması için yazdığı bu eser ile Petrov, en az kendi ülkesi kadar yakından tanıdığı Finlandiya’nın başta dil ve kültür olmak üzere, toplumsal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirdiği devrimleri akıcı bir üslupla ele alıyor.

 Sarmal - Murat Ağırel

2020’ye bomba gibi düşen kitaplardan bir diğeri de, gazeteci yazar Murat Ağırel’in Sarmal adlı eseri. Kitapta Milli Türk Talebe Birliği’nden Komünizmle Mücadele Derneği’ne, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’ndan Türgev, Seta, Ensar ve Okçular Vakfı’na kadar birçok cemiyet, vakıf ve derneğin ülke siyasetine nasıl yön verdiği belgelerle izah ediliyor. Onlarca kitap, dergi, belge, köşe yazısı ve fotoğraf ile desteklediği bu önemli çalışması ile Ağırel, ahlaki yozlaşmışlığımızın, eğitimde ve teknolojide geri kalmışlığımızın nedenlerini de güzelce ortaya koymuş oluyor.

 Ben, Kirke - Madeline Miller

Goodreads okurları tarafından 2018’in en iyi fantastik romanı seçilen Ben Kirke, Yunan mitolojisine aşina okurların Odysseus destanından hatırlayacakları büyücü yarı tanrıça Kirke’ye farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Hem ailesi hem de diğer tanrılar tarafından dışlanan Kirke, bir insana duyduğu aşk ile artık mutluluğa kavuşacağını düşünürken aslında zorlu yolculuğunun yeni başladığının farkında değildir. Ne var ki bu yolculuğu, onun kendini bulmasına da vesile olacaktır. Ben Kirke, sürükleyici anlatımıyla Yunan mitolojisi hakkında hiçbir fikri olmayanların bile sıkılmadan okuyacağı enfes bir roman.

 Bir Ömür Nasıl Yaşanır? - İlber Ortaylı

Ülkemizin önde gelen aydınlarından tarih profesörü İlber Ortaylı ile yapılan söyleşilerden oluşan bu kitapta, değerli hocamızın özellikle gençler için söyleyeceği çok önemli şeyler var. Bir dili en iyi ne zaman ve nasıl öğrenmeniz gerektiğinden tutun da, mesleğinizi nasıl seçeceğinize, ilk defa gidilen bir şehri tanımanın yollarından, insan hayatının çeşitli dönüm noktalarının önemine kadar birçok farklı konuda asla kulak arkası edilmeyecek nasihatler bulunuyor bu kitapta. İlber Ortaylı, hayatta başarıya götüren en büyük iki faktörün ise cesaret ve çalışma olduğunun altını çiziyor.

 Gör Beni - Akilah Azra Kohen

Eserleriyle insan ruhunu tüm çıplaklığıyla ortaya koyan ve yaşam üzerine anlamlı sorgulamalar yapmamızı sağlayan Akilah Azra Kohen, Gör Beni adlı eserinde bir devletin kuruluş yıllarına götürüyor bizi. 1920’ler Türkiye’sinde kadının nasıl özgürleştiğine dair önemli gözlemlerde bulunurken, okuru başka birçok konuda bilgilendirme ihtiyacı hissediyor. Dinler tarihi hakkındaki detaylı araştırmalarını müthiş bir akıcılıkla kitaba aktarırken, çok değerli bir Sümeroloji uzmanımıza da saygı duruşunda bulunuyor.

 Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe - Paola Peretti

İtalyan yazar Paola Peretti’nin bu duygu yüklü romanında, dokuz yaşındaki Mafalda’nın geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda görme yetisini yavaş yavaş kaybetmesi anlatılıyor. Oldukça nadir görülen Stargardt hastalığına yakalanan küçük kızın cesareti, birçok okur için ilham kaynağı olacak cinsten. Kendisi de aynı hastalıktan mustarip yazar kitabında, başta genç okurları olmak üzere herkese korkularının üzerine yüreklilikle gitmeleri gerektiğini söylüyor.

 Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond

Tüfek, Mikrop ve Çelik. Tüm insanlık tarihini 600 sayfaya sığdırabilen kitabın adı işte bu. Pulitzer dahil birçok ödüle layık görülen coğrafya profesörü Jared Diamond bu eserinde, insanlığın farklı kıtalardaki gelişimini, insanlık tarihine dair en can alıcı sorularla ele alıyor. Bu kitapta, dinlerin nasıl doğduğuna, devletlerin nasıl kurulduğuna, mikroplara ve salgın hastalıklara, yazının icadına, teknolojinin gelişimine, tarım ve hayvancılığın önemine ilişkin ufkunuzu genişletecek cevaplar bulacaksınız.

 Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi - Yuval Noah Harari

Çağımızın çığır açan düşünürlerinden biri olan Yuval Noah Harari, Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens’te tarihin akışını değiştiren üç devrimi ele alıyor. Bilişsel Devrim, Tarım Devrimi ve Bilimsel Devrim olarak adlandırdığı bu üç devrimin insanları ve diğer canlıları nasıl etkilediğinin izini sürüyor. İnsanın geçmişten günümüze diğer canlılar ve doğa üzerinde yarattığı yıkım, erkek egemen toplum sorunsalı, güç-mutluluk ilişkisi, bilimin gelecekteki konumu gibi büyük sorunlara dair özgün bakış açıları sunuyor. İnsana ve insanlık tarihine dair çarpıcı fikirleriyle Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, mutlaka okunması gereken bir eser.

 1984 - George Orwell

Distopya edebiyatı türündeki en büyük eserler arasında gösterilen 1984’te bireyselliğin, özgür iradenin ve sorgulamanın yok edildiği totaliter bir dünya düzeni en ince ayrıntısına kadar resmedilir. Totaliter rejimlerin dünya çapında güç kazandığı karanlık yıllara şahitlik etmiş sosyalist düşünür Orwell, yaşadığı çağın izlerini ve ileride yaşanabilecek olası felaket senaryolarını eserine başarıyla aktarır. Tüm bunların yanında, totaliter yönetim biçimlerinin gizli kalmış korkularından birini, devrimci bir güç olan aşkı da konu eder kitabında.

 Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

George Orwell’ın 1984’üyle beraber 20. yüzyılın en büyük distopyalarından biri olan Cesur Yeni Dünya’da bu yeni dünyanın bireyleri, Londra’da bir kuluçka merkezinde üretilirler. Tüm bireyler, hipnoz yoluyla çalışmaya, eğlenmeye ve mutlu olmaya şartlandırılır. Bu dünyada kötü duygulara yer yoktur, her şey elde edilmiştir ve bu yüzden herhangi bir anlam aramaya da gerek kalmamıştır. Ruhsuz bir şekilde tüketmeye ve mutlu olmaya şartlanan günümüz bireyini de kapsamına alması bakımından Cesur Yeni Dünya çağlara meydan okuyan bir eser.

 Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

İtfaiyecilere artık bildiğimiz anlamda ihtiyaç kalmayan bir dünyada, kendilerine yeni bir görev verilir: barışı ve refahı korumak, istikrarı sağlamak. Böylece onları, düzen için bir tehdit olan kitapları yakarken görürüz. İşin hep severek yapan Guy Montag da işi gereği kitap yakar. Ta ki anlattıklarıyla ona bir anda her şeyi sorgulatan şu genç kızla tanışana dek… Amerikalı yazar Ray Bradbury’nin bu çarpıcı eseri, distopya edebiyatının kült örneklerinden biri.

 Bir İdam Mahkûmunun Son Günü ve Claude Gueux - Victor Hugo

Dünya edebiyatına yön vermiş büyük yazarlardan Victor Hugo, Bir İdam Mahkûmunun Son Günü’nde idama mahkûm edilmiş Claude Gueux’nün çarpıcı öyküsünü anlatıyor. Victor Hugo, Gueux’nün yaşadığı fiziksel ve psikolojik acıları olağanüstü bir hassasiyetle tasvir ederken, ölüm duygusunu tüm çıplaklığıyla hissettirmeyi başarıyor. 1829 yılında kaleme aldığı bu eseriyle Hugo, idam cezasının yanlışlığını daha o yıllardan yüksek sesle ifade ediyor günümüz okuruna.

 Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

Eserlerine insani ve toplumsal meseleleri büyük bir duyarlılıkla taşıyan Steinbeck, Fareler ve İnsanlar adlı bu ölümsüz romanında iki mevsimlik tarım işçisinin maceralarını alıyor odağına. Birbirine zıt karakterdeki bu iki işçinin para biriktirip küçük bir toprak satın alma hayalleri kurduğu romanda; yoksulluk, dostluk ve dayanışma yalın bir üslupla anlatılıyor. İnsanın insanla, toplumla ve hatta doğayla ilişkisini ortaya koyması bakımından ayrı bir öneme sahip bu roman, sadece Amerikan edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en önemli yapıtları arasında.

 Altıncı Koğuş - Anton Pavloviç Çehov

Büyük Rus öykücüsü Çehov bu eserinde Rus halkına sirayet etmiş duyarsızlığı ve kayıtsızlığı ağır bir dille eleştiriyor. Bir taşra kasabasındaki akıl hastanesinde yatan Ivan Dmitriç ile Doktor Andrey Yefimiç’in arasında geçen diyaloglar, dönemin adaletsizliklerine ve kötü ekonomik koşullarına ışık tutuyor. Çehov’u Çehov yapan gözlem yeteneği, olağanüstü tespitleri ve tabii ki o muhteşem alaycı diliyle Altıncı Koğuş, Rus edebiyatının okunmaya değer eserlerinin başında geliyor.

 Kırmızı Pazartesi - Gabriel Garcia Marquez

1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Marquez, Kırmızı Pazartesi adlı romanında çocukluğunun geçtiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayeti anlatıyor. Ancak bu roman, diğer cinayet romanlarından biraz farklı. Çünkü cinayetin işleneceğini herkes biliyor! Biz okurlar da buna daha ilk satırlardan şahit oluyoruz. Kırmızı Pazartesi, bu sıra dışı kurgusunun yanında toplumun cinayete karşı takındığı kayıtsız tavrı gözler önüne sermesi bakımından da çok önemli bir yere sahip.

 Otomatik Portakal - Anthony Burgess

Amerikalı yazar Anthony Burgess bu romanında özgür irade, suç, şiddet ve birey-toplum çatışması gibi konuları kendine özgü yaklaşımı ile ele alıyor. Otomatik Portakal, toplum içerisinde özgürce var olamayan bireyin, ilkel güdülerine teslim olmasını ve şiddete meyletmesini oldukça çarpıcı bir şekilde resmediyor. Böyle bir felsefi arka planda, amaçsız bir eğlence aracı olarak şiddeti ve Beethoven’ı belki de ancak Burgess kadar ironik yazabilen bir yazar birleştirebilirdi. 1971 yılında Stanley Kubrick tarafından sinemaya aktarılan roman, yarattığı benzersiz atmosferiyle okuru kıskıvrak yakalıyor.

 Momo - Michael Ende

Michael Ende’nin Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülen bu ölümsüz eserinde, Momo adındaki küçük bir kızın, zaman hırsızlarına karşı verdiği mücadele anlatılır. Kentin harabelerinde bir barınakta yaşayan Momo, iyi bir dinleyicidir ve sahip olduğu tek şey ise zamandır. Günün birinde kente gelen “duman adamlar” insanların zamanlarını çalmak için planlar yaparlar. Onları durdurabilecek tek kişi ise Momo’dur. Momo, zamana bakış açımız üzerine düşündürücü bir öykü. Momo, 2022 yılında en çok okunan kitaplar arasında da yer alıyor.

 Bin Muhteşem Güneş - Khaled Hosseini

Afgan halkının yaşadığı zulüm ve acıları tüm gerçekliğiyle kaleme alan Khaled Hosseini, bu kez de bir başka kapanmayan yarayı, kızların küçük yaşta zorla evlendirilmelerini konu alıyor. İşte bu şartlarda adeta bir varoluş mücadelesi veren Meryem ile daha iyi şartlarda büyümüş ve eğitim almış Leyla’nın hayatlarının kesişmesi ve mücadeleye birlikte devam etmeleri sürükleyici bir dille anlatılıyor. Tüm dünyada büyük ses getiren Uçurtma Avcısı’nın yazarı Khaled Hosseini sayesinde belki hiç tanışamayacağımız insanların anlamlı öyküleriyle tanışmış oluyoruz yine.

 İçimdeki Müzik - Sharon M. Draper

İngiltere’nin saygın ödüllerinden Coretta Scott King Edebiyat Ödülü’ne tam beş defa layık görülen Kanadalı eğitimci ve yazar Sharon M. Draper, İçimdeki Müzik’te konuşamayan ve yürüyemeyen 11 yaşındaki Melody’nin çarpıcı hikâyesini anlatır. Geçirdiği beyin felci nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkûm olan kız aslında okuldaki en zeki öğrencidir fakat kimse bunun farkında değildir. Acaba Melody, gerçek potansiyelini arkadaşlarına ve öğretmenlerine kanıtlayabilecek midir? İçimdeki Müzik, özellikle genç okurlara tavsiye edilmesi gereken, ilham verici ve umut aşılayan bir roman.

 Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın edebiyatımız için önemli bir dönüm noktası olan bu romanında geçmiş ve gelecek, Doğu ve Batı, gelenek ve modernizm gibi karşıtlıklar sorgulanıyor. 20. yüzyılın birinci yarısında radikal dönüşümlere sahne olan bir dönemde geçen eserin merkezinde, söz konusu ikilikler arasında bocalayan, uyumsuz bir karakter olan Hayri İrdal ve zaman kavramı üzerine aklındaki çılgın projeleri hayata geçirmeye çalışan iş insanı ve girişimci Halit Ayarcı var. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, yazarın olağanüstü tahlil gücü ve olayları ele alış biçimiyle asla eskimeyecek klasiklerimizden.

 Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

Yarı Portekizli yarı Kızılderili fakir bir ailede dünyaya gelen Jose Mauro de Vasconcelos, Şeker Portakalı adlı kült eserinde okurları beş yaşındaki Zezé’nin maceralarının ilk bölümüne götürüyor. Zeki, hayal gücü oldukça gelişmiş ve biraz da yaramaz bir çocuk olan Zezé’nin dokunaklı hayat hikâyesi, okurları daha ilk sayfadan itibaren içine çekiyor. Yazarın kendi hayatından izler taşıyan Şeker Portakalı, yazarlığa başlayıncaya kadar birçok farklı işte çalışmış Vasconcelos’un olağanüstü gözlem yeteneğini ortaya koyan benzersiz bir yapıt.

 Felsefenin Kısa Tarihi - Nigel Warburton

Felsefe ve felsefe tarihi üzerine yazdığı popüler kitaplarıyla birçok okurun beğenisini kazanan Nigel Warburton, Felsefenin Kısa Tarihi’nde Batı felsefesi filozoflarını yine oldukça akıcı ve anlaşılır bir dille tanıtma amacı taşıyor. Sokrates’ten Descartes’a, Aristoteles’ten Marx’a, Machiavelli’den Wittgenstein’a Batı felsefe tarihine damga vurmuş bütün düşünürlerin kısa hayat hikâyelerini ve düşüncelerinin ana hatlarını kronolojik bir sırayla ele alan kitap, eleştirel düşünmenin her bireyin sahip olması gereken başlıca niteliklerden biri olduğunun altını çiziyor.

 Seninle Başlamadı - Mark Wolynn

Psikolog, yazar ve eğitmen Mark Wolynn dünya çapında ses getiren bu önemli eserinde, travmaların kuşaktan kuşağa aktarılabilir olduğu teorisini ele alıyor. Yıllarca psikolojik rahatsızlıkları bulunan insanlarla çalışmış olan Wolynn, çözümün yalnızca bireyin kendi geçmişinde değil, ailesinin genetik mirasında saklı olabileceğini iddia ediyor. Seninle Başlamadı, bilimsel veriler ışığında sorunla yüzleşmemizi sağlayan ve ilgili sorun üzerine çözüm önerileri de sunan önemli bir çalışma.

 Yabancı - Albert Camus

“Anam ölmüş bugün. Belki de dün, bilmiyorum.”

Camus’nün Yabancı adlı romanı işte bu cümlelerle başlıyor. Eserlerinde insanın varoluşuna oldukça çarpıcı ve yalın bir üslupla değinen Fransız yazar, bu romanında ise toplumun istediği ahlak normlarına uymayı reddeden Mersault karakteri üzerinden insanın topluma yabancılaşmasını absürt bir dille ele alıyor. Ölümle sonlanan yaşamın anlamsızlığına karşı duygularını tamamen rafa kaldırmış ve her şeyi boş vermiş genç Mersault’un öyküsünü, içine hapsolduğumuz tekil yaşamlarımızı düşünerek okumak gerek belki de.

 


Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Harper Lee’nin yayımlandığı tarihten itibaren hak ettiği ilgiyi gören bu ölümsüz romanında, 1930’lu yıllarda Amerika’nın güneyindeki küçük kasabada bir siyahın haksız yere suçlanmasıyla başlayan olaylar bir çocuğun gözünden anlatılıyor. İngiliz ve Amerikan kütüphanecileri tarafından en çok önerilen kitaplar arasında yer alan Bülbülü Öldürmek, ırkçılık ve eşitsizlik gibi ne yazık ki hâlâ güncelliğini koruyan sorunları etkileyici bir anlatımla ele alıyor. Kitap, işlediği ağır konulara rağmen, her defasında okurlarına sağlam bir umut aşılıyor.

 Ruhun Derin Yaraları - Kemal Sayar

Psikiyatrist ve yazar Kemal Sayar, Ruhun Derin Yaraları’nda, içinden geçmekte olduğumuz bu zor dönemlerde bizi biz yapan esas değerlerin neler olduğunu sorgulamamıza vesile oluyor. Yalnızlığımızın, kırılmışlığımızın, sevgisizliğimizin güvensizliğimizin ve değersizliğimizin sebeplerine inerek, ruhumuzdaki yaralara naif bir biçimde dokunuyor. Yazarın “İnsanlık Hali” programındaki konuşmalarından yola çıkarak oluşturduğu metni, aynı zamanda onun akıcı anlatımına da iyi bir örnek oluşturuyor.

 Çizgili Pijamalı Çocuk - John Boyne

Babasının Alman ordusunda aldığı terfiden sonra Bruno ve ailesi Auschwitz’e taşınırlar. Bruno buradaki evlerinden toplama kampını ve içindeki hapishane kıyafetleri giymiş esirleri görür ve bir gün bu “çizgili pijamalı” insanları daha yakından tanımaya karar verir. Çitin öbür tarafında yaşayan Shmuel ile kurduğu dostluk, ikisinin de hayatını değiştirecektir. Yayımlandıktan sonra New York Times’ın çok satanlar listesinde ilk sırada yer alan bu sarsıcı öykü, çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap ediyor.

 
Serenad - Zülfü Livaneli

Serenad, çağımızın en önemli aydınlarından Zülfü Livaneli’nin tarih ile kurguyu başarıyla harmanladığı romanlarından biri. İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler sorumlusu olarak çalışmakta olan Maya Duran’a, Alman profesör Maximilian Wagner’i İstanbul’da ağırlama görevi verilir. Profesör ile birlikte İstanbul’da gezintiye çıkan Maya, diğer yandan yaşlı profesörün sıra dışı geçmişini de yavaş yavaş keşfedecek, Struma faciasından Mavi Alay’a kadar birçok olaya dair ilginç bilgiler edinecektir. İç içe geçmiş hikâyeleri akıcı ve anlaşılır bir dille anlatan Livaneli, bu romanında da okurları aydınlatırken edebiyat hazzından mahrum bırakmıyor.

 


Son Cüret - Yılmaz Özdil

Gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil’in millî mücadeleyi anlatan kitabı Son Cüret, yılın son çeyreğinde basılmasına karşın 2020’nin en çok okunan kitapları arasına girmeyi başardı. Kitapta istiklal harbi madalyasına sahip Ermeni kahramanlarımızdan yine millî mücadelemize destek olan farklı milletlerden insanlara, Man Adası’nda kilise bahçesinde yatan şehitlerimizden dünyanın dört bir yanındaki kamplarda esir tutulan Türklere ve çok daha fazlasına yer veriliyor.

 Dedemin Bakkalı - Şermin Yaşar, Mert Tugen (resimleyen)

Sosyal medyada annelik deneyimleri hakkında yaptığı paylaşımlarla birçok insanın ufkunu genişleten yazar Şermin Yaşar, küçük-büyük herkesin keyifle okuyacağı bir başka öykü ile karşımızda. Dedemin Bakkalı küçüklere yenilikçi düşünmeye, insan ilişkilerine ve büyüklerin dünyasına dair değerli sırlar verirken, büyüklere de kendilerini çocukların gözünden görme olanağı sağlıyor. Eserde Şermin Yaşar’ın eğlenceli üslubuna ödüllü illüstratör Mert Tugen’in çizimleri eşlik ediyor.

 Kanatlarımda İstanbul - Saffet Emre Tonguç

Yaptığı çalışmalarla şimdiye kadar otuz farklı ödül alan, dünyaca ünlü isimler de dahil olmak üzere birçok insana İstanbul’u sevdirmiş profesyonel rehber, yazar ve tarihçi Saffet Emre Tonguç bu eserinde okurlarını İstanbul’da büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Kanatlarımda İstanbul’da, bir yandan medeniyetlere ev sahipliği yapmış benzersiz şehir İstanbul’un seksen farklı noktasına dair hayli ilginç ve doyurucu bilgiler verilirken, diğer yandan drone ile çekilmiş fotoğraflarla muhteşem bir seyir zenginliği sunuluyor.

 Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking

Einstein’dan bu yana en parlak fizikçi olarak kabul edilen Stephen Hawking’in Zamanın Kısa Tarihi adlı eseri dünya genelinde satış rekorları kırmıştır. Bu başarısını ise belki de büyük ölçüde anlatımının sadeliğine borçludur. Zamanın Kısa Tarihi evrenin genişlemesi, kara delikler, evrenin başı ve sonu ve zamanda yolculuk gibi kozmolojik konuları derinlemesine inceliyor. Bunu yaparken de, konuya vakıf olan veya olmayan her türden okurun ilgisini çekebilecek sade ve anlaşılır bir dil kullanıyor.

 Kadın Mücadelesi: Özgürlük, Eşitlik ve Kız Kardeşliğin 150 Yılı - Marta Breen, Jenny Jordahl (resimleyen)

2018 yılında Norveç Kültür Bakanlığı Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ödülü'ne layık görülen Kadın Mücadelesi, dünya genelinde hakları için mücadele veren kadınların tarihini anlatıyor. 19. yüzyılın sonlarından günümüze 150 yıllık bir dönemi ele alan yazar eserinde, kadınların en temel hakları için nasıl çetin bir savaş verdiğini anlatırken, bir yandan da çok okunmasına rağmen aynı zamanda bağnazca bir cinsiyetçiliğe teslim olan kimi büyük yazar ve düşünürlerden örnekler veriyor. Marta Breen’in akıcı anlatımına Jenny Jordahl’ın harika çizimleri eşlik ediyor.

 Meyra - Bir Bosna Hikâyesi - Sinan Akyüz

İki Kişilik Yalnızlık, Piruze, İncir Kuşları gibi romanlarıyla dikkat çeken gazeteci ve yazar Sinan Akyüz bu defa okurlarını 20. yüzyılın en büyük trajedilerinden birine, Bosnalı Müslümanların yaşadığı zulüm ve soykırıma götürüyor. Yazar, daha önceki romanlarında olduğu gibi, Meyra’da da hem dönemin gerçekliğini, hem de gerçeklere dayanan kişisel hikâyeleri son derece akıcı bir üslupla gözler önüne seriyor.

 
Beyaz Gemi - Cengiz Aytmatov

“Onun iki masalı vardı. Biri kendisinindi ve başka kimse bilmezdi. Ötekini ise dedesi anlatmıştı ona. Sonra ikisi de yok olup gitti. Şimdi biz bunlardan söz edeceğiz.”

Türk dünyasının gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından olan Cengiz Aytmatov, Beyaz Gemi’de anne babası tarafından terk edilen küçük bir çocuğun masalsı ancak bir o kadar da gerçek hikâyesini anlatır. Eserin büyüklüğü, çağının gerçeklerine mitler, masallar ve semboller aracılığıyla temas etmesinde yatar. Beyaz Gemi, geleneğinden ve köklerinden kopartılmış insanların yaşadığı trajediye ustalıkla parmak basan, son derece etkileyici bir eserdir.

 


Bu Blog’u Sosyal Medya’dan Paylaş

Üye Ol

En Son Yazılar

Arkeoloji Severlere 25 Kitap Önerisi Ekleme Tarihi: Ağustos 09, 2022
Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Ekleme Tarihi: Ağustos 05, 2022
Harry Potter 42 Yaşında! Ekleme Tarihi: Temmuz 30, 2022
2020 Yılında En Çok Okunan 40 Kitap Ekleme Tarihi: Temmuz 27, 2022

Etiketler: