Bugün 12 kisi bu ürünü görüntüledi

Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin

1. Hamur
Kapak: Karton
480,00 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 600,00 ₺

2 İş Günü İçinde Kargoda

395 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Kategoriler

Puanınız

"Osmanlı dönemi, tarihimiz gibi mutfağımızın da en önemli ve muhteşem zaman dilimlerinden birini yansıtır. Ne var ki, kültürün önemli dallarından kabul edilen murfakla ilgili kaynak yetersizliğimiz Osmanlı dönemi için de söz konusudur. Burada eski yazının bilinmemesinden dolayı yazma eserlerden yararlanamamanın da rolü olduğu söylenebilir.

Çok şükür günümüzde genç akademisyenler bu konuya eğilerek ciddi ve sağlam çalışmalar ortaya koymaktalar. Osman Güldemir'in iğneyle kuyu kazarcasına hazırladığı, iki bölümden meydana gelen Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin, akademik ve uygulama yönü mükemmel bir eser olup Osmanlı dönemi mutfağına ilgi duyanlar için de önemli bir kaynak niteliğindedir.

Günümüzde değil gençlerin Osmanlı dönemine aşina kişi ve uzmanların dahi zor hatırlayacağı Beyin Pilavı'ndan Soğan Üstü Çılbır'a, Yalancı Keşkek'ten Lorlu Baklava'ya, Yufkalı Kadayıf'tan Ayva Murabbası'na ve Yalancı İlik'e kadar yayılan yelpazedeki yemekler bu kitap sayesinde uygulamanız için sizlere sunulmuştur.

Oğlak Yayınevi'nin titiz ve özenli bir baskıyla bizlere kazandırdığı bu eser, yemeğe ve Osmanlı yazmalarına ilgi duyan herkesin kitaplığında bulunması gereken seçkin bir çalışmadır."

- Nevin Halıcı

Birinci Kitap;

Kitabü't-Tabbahin'den seçilmiş 24 yemek ve içeceğin özgün metinleriyle birlikte sadeleştirilmiş tarifleri ve besin değerleri
Sözlükçe
Ölçüler, birimler ve değişim tabloları
İkinci Kitap;

Kitabü't-Tabbahin'in sınıflandırılması
Günümüz alfabesiyle Kitabü't-Tabbahin (transkripsiyon)
Kitabü't-Tabbahin, tıpkı basım

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 589
  • Basım Tarihi: Kasım 2015
  • Son Basım Tarihi: Kasım 2015
  • Ebat: 17 X 21,5

Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi