Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin

"Osmanlı dönemi, tarihimiz gibi mutfağımızın da en önemli ve muhteşem zaman dilimlerinden birini yansıtır. Ne var ki, kültürün önemli dallarından kabul edilen murfakla ilgili kayna...
-25%

Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin

ISBN:9789753298964
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 58,50 ₺ Regular Price 78,00 ₺
  ( 24 Saat İçinde Kargoda )
Sadece 1 adet kaldı
%25 İndirim
Açıklama

"Osmanlı dönemi, tarihimiz gibi mutfağımızın da en önemli ve muhteşem zaman dilimlerinden birini yansıtır. Ne var ki, kültürün önemli dallarından kabul edilen murfakla ilgili kaynak yetersizliğimiz Osmanlı dönemi için de söz konusudur. Burada eski yazının bilinmemesinden dolayı yazma eserlerden yararlanamamanın da rolü olduğu söylenebilir.

Çok şükür günümüzde genç akademisyenler bu konuya eğilerek ciddi ve sağlam çalışmalar ortaya koymaktalar. Osman Güldemir'in iğneyle kuyu kazarcasına hazırladığı, iki bölümden meydana gelen Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin, akademik ve uygulama yönü mükemmel bir eser olup Osmanlı dönemi mutfağına ilgi duyanlar için de önemli bir kaynak niteliğindedir.

Günümüzde değil gençlerin Osmanlı dönemine aşina kişi ve uzmanların dahi zor hatırlayacağı Beyin Pilavı'ndan Soğan Üstü Çılbır'a, Yalancı Keşkek'ten Lorlu Baklava'ya, Yufkalı Kadayıf'tan Ayva Murabbası'na ve Yalancı İlik'e kadar yayılan yelpazedeki yemekler bu kitap sayesinde uygulamanız için sizlere sunulmuştur.

Oğlak Yayınevi'nin titiz ve özenli bir baskıyla bizlere kazandırdığı bu eser, yemeğe ve Osmanlı yazmalarına ilgi duyan herkesin kitaplığında bulunması gereken seçkin bir çalışmadır."

- Nevin Halıcı

Birinci Kitap;

Kitabü't-Tabbahin'den seçilmiş 24 yemek ve içeceğin özgün metinleriyle birlikte sadeleştirilmiş tarifleri ve besin değerleri
Sözlükçe
Ölçüler, birimler ve değişim tabloları
İkinci Kitap;

Kitabü't-Tabbahin'in sınıflandırılması
Günümüz alfabesiyle Kitabü't-Tabbahin (transkripsiyon)
Kitabü't-Tabbahin, tıpkı basım

Yazar Osman Güldemir
Yayınevi Oğlak Yayıncılık
Barkod 9789753298964
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 589
Basım Tarihi Kasım 2015
Son Basım Tarihi Kasım 2015
Ebat 17 X 21,5
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi