-%30
Bugün 22 kisi bu ürünü görüntüledi

Balıkçı ve Oğlu

Puan:
1. Hamur
Kapak: Karton
42,00 ₺ 60,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

175 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

5 madde

Göster sayfa başı
 1. Yorumlayan : Gönderilme
  bir yandan hüzünlü bir yandan da umut verici
 2. Yorumlayan : Gönderilme
  her zamanki gibi bayıldığım Zülfü Livaneli kitabı oldu
 3. Yorumlayan : Gönderilme
  Zülfü Livaneli'nin kitapları, gündemi çok iyi yansıtıyor. Sıkılmadan okumadım.
 4. Yorumlayan : Gönderilme
  kampanya döneminde çok uygun fiyata aldım. kitap tertemiz hiçbir deformasyon yoktu. boğazım düğüm düğüm okudum duyguları çok iyi aktarmış
 5. Yorumlayan : Gönderilme
  Uzun zamandır beklediğim kitabı nihayet okuyabildim. Akıcı bir dile sahip. Çok şey katıyor. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

5 madde

Göster sayfa başı

Toplumsal konulara duyarlılığı ile tanınan edebiyatçı ve fikir adamı Zülfü Livaneli, bu kez Ege balıkçılarının ve hayal kurmaktan bile mahrum bırakılan göçmenlerin kaderine eğiliyor.

Usta edebiyatçı Livaneli, Balıkçı ve Oğlu ile son yılların en can yakıcı ve büyük dramı “göçmenliği” balıkçı Mustafa, Mesude ve Samir bebek üzerinden anlatıyor. O güne dek sıcak evlerinde televizyondan izledikleri haberlerden aşina oldukları ölü insan bedenleri ve yarı ölü bir bebek evliliklerinin tam ortasına düşerek bir bomba etkisi yaratıyor; aile ilişkilerini bambaşka bir çehreye büründürüyor.

Balıkçı ve Oğlu, Ege’nin tarihinden bugününe, balık çiftliklerine ve rant hırsıyla dağlara, kıyılara saldıran şirketlerin yarattığı ekolojik yıkıma dair çok şey söylüyor. Bunun ötesinde göçmenlerin bir bilinmeze doğru göze aldıkları yolculuğu, hayatta kalma çabalarını ya da ölümü; kısacası “deryaya yakın, dünyadan uzak” yaşamlarını odağına alıyor. Livaneli’nin belki de en şiirsel romanı olan Balıkçı ve Oğlu; aile, aşk, ebeveynlik, evlat, kadın dayanışması, dostluk, göç, doğa üzerine çağdaş bir epope.

Zülfü Livaneli’nin, uzun bir aradan sonra yazdığı ve heyecanla beklenen yeni romanı Balıkçı ve Oğlu, ustalıkla seçilen tasvirlerle okurun zihninde capcanlı bir anlatı oluşturuyor.

 

Zülfü Livaneli, uzun bir aradan sonra çıkan kitabı Balıkçı ve Oğlu ile okurlarıyla buluştu. Balıkçı ve Oğlu kitabının konusu, hayal kurmaktan bile mahrum bırakılan göçmenler ve Ege balıkçılarıdır. Zülfü Livaneli Balıkçı ve Oğlu kitabında göçmenliği Mustafa, Mesude ve Samir bebek üzerinden anlatıyor. Yazar, yeni kitabında göçmenlik sorununa ışık tutuyor.

 • Son 30 gün içindeki en düşük fiyat : 27,00 ₺
 • Ürün Kodu: A.283482
 • Yazar:
 • Yayınevi: İnkılap Kitabevi
 • Barkod: 9789751042125
 • Cilt Durumu: Ciltsiz
 • Kağıt Türü: 1. Hamur
 • Kapak Türü: Karton
 • Yayın Dili: Türkçe
 • Sayfa Sayısı: 140
 • Basım Tarihi: Haziran 2021
 • Kaçıncı Baskı: 1.Baskı
 • Son Basım Tarihi: Haziran 2021

Balıkçı ve Oğlu Kitabı

Toplumsal konulara olan duyarlılığıyla ön plana çıkan edebiyatçı Zülfü Livaneli son çıkan kitabı Balıkçı ve Oğlu’nda aile, aşk, evlat, kadın dayanışması, göç, dostluk, ebeveynlik gibi konulara değinmiştir. Serenad kitabıyla büyük bir başarı yakalayan yazar, bu eseriyle uzun bir aranın ardından okurlarıyla buluşmuştur.

Zülfü Livaneli Balıkçı Oğlu kitabında kendi halinde yaşayan Mustafa ve ailesini konu alırken aynı zamanda küçük köy halkının yaşadıkları olaylarla memleket meselelerinin içine nasıl dâhil olduklarını anlatıyor. O güne kadar başkalarının yaşadıkları felaketlere sadece televizyonlardan haberdar olurken kendine uzak sandıkları drama yakinen şahit olacaklardır.

Balıkçı ve Oğlu kitabının konusu, Ege balıkçıları ve hayal kurmaktan dahi mahrum bırakılan göçmenlerdir. Yazar bu eserinde yaşanan olayları dramatize etmeden tıpkı bir ayna gibi aktararak memleketin kanayan yaralarına dokunmuştur.

Huzursuzluk romanın yazarı Livaneli, gençlik yıllarından beri bir deniz romanı yazmak istemektedir. Bunun en büyük nedeni olarak yazarın Ernest Hemingway’e olan hayranlığı kabul edilir.

Balıkçı ve Oğlu Kitabı Kısa Özeti

Balıkçı ve Oğlu romanı, Ege kıyılarında küçük bir yaşayan ve eli nasırlı bir balıkçının oğlu olarak dünyaya gelen Mustafa’yı ve ailesini konu alır.

Mustafa’nın oğlu Deniz, babasıyla balığa çıktıkları bir gün boğularak hayatını kaybeder ve zaten sessizliğiyle bilinen Mustafa iyice içine kapanır. Balık çiftliklerinin neden olduğu kirlilik, istilacı balık türleri, lokal ekosistemin çökmesi gibi nedenlerden dolayı Mustafa’nın geçimi iyice zorlaşır.

Mustafa, yine balığa çıktığı bir gün denizin üstünde gördüğü cesetler karşısına şok olur. Minicik bir bebeğin yaşadığını fark ederek hemen onu kurtarır. Mustafa’ya göre deniz, kendisinden aldığı can yerine ona bir can vermiştir. Denizdeki can pazarına benzer bir mücadele de köylerinde yaşanmaktadır. Maden arama uğruna dağların, ormanların yok edilişi karşısında köylüler ne yapacağını şaşırır. Kendilerine emanet edilen bu hazineye sahip çıkmanın yollarını ararlar.

Mustafa bir yandan bebeği sahiplenmenin yolunu ararken bir yandan da çevre felaketine çözüm aramaya çalışır. Denizin Mustafa’ya verdiği Samir bebek, köye şans getirerek ilham olacaktır.


Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi