Aşk Hastalık mıdır Değil midir?

Münazara, genelde cevabı olmayan iki kutuplu bir meselenin, iki gruba savunma konusu olarak verilmesi neticesinde yapılan bir sunumdur. Konular çoğunlukla,   “Yumurta mı tavuktan...
-30%

Aşk Hastalık mıdır Değil midir?

ISBN:9786051804071
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 10,61 ₺ Regular Price 15,16 ₺
3 İş Günü İçinde Kargoda
%30 İndirim
Açıklama

Münazara, genelde cevabı olmayan iki kutuplu bir meselenin, iki gruba savunma konusu olarak verilmesi neticesinde yapılan bir sunumdur. Konular çoğunlukla,
 
“Yumurta mı tavuktan çıkar, yoksa tavuk mu yumurtan?..”
 
şeklinde cevabı olmayan meselelerden seçilir. Bu anlamda en çok tartışılan hususlar:
 
“Teknoloji yararla mıdır, zararlı mıdır?”, “Sanat, sanat için midir, toplum için midir?”, “Doğa mı insana hâkimdir, insan mı doğaya hâkimdir?” gibi suni sorular olur. Bizim seçtiğimiz konu da benzer şekilde, apaçık cevabı olmayan bir sualdi.
 
Aşk, insanlığı bir adım öteye taşıyacak potansiyeli bünyesinde barındırdığı gibi, medeniyetin bir anda yok olmasına neden olacak duygusal ve düşünsel felâketleri de ihtiva eder.
 
Dolayısıyla onu topyekûn iyi ya da kötü olarak niteleyebileceğimiz argümanlara sahip değilizdir. Böyle olunca, tartışılan meselede deliller değil, tartışma biçimleri ön plâna çıkar.
 
“Kim, diğerinin delillerini daha makul yöntemlerle çürütebildi?”, “Hangi grup, diğerini töhmet altında bırakmadan, etik ilkelere ve mantık kurallarına ihanet etmeden karşı tarafı susturabildi?” gibi soruların cevabı olan grup, diğerine üstün gelir.
 
Sınıfta, herhangi bir not kaygısı olmayan iki grup ve bir o kadar da kaliteli seyirci topluluğu ile “Münazara işte böyle yapılır!” dedirtecek bir etkinliğe vücut verdik.
 
Bu çalışma, aşkın bir hastalık olup olmadığını tartışan iki öğrenci grubunun ortaya koydukları kaliteli bir sunumun deşifre edilmesiyle ortaya çıkmıştır.
 

Yazar Özer Şenödeyici
Yayınevi Gece Kitaplığı
Barkod 9786051804071
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 49
Basım Tarihi Haziran 2016
Kaçıncı Baskı 1.Baskı
Son Basım Tarihi Haziran 2016
Ebat 13,5 X 21
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi