Anonim Şirketlerde Özel Denetim İsteme Hakkı

Çalışmada pay sahiplerini koruyan önemli bir hak olan özel denetim isteme hakkı ele alınmış ve özel denetim hakkı detaylı şekilde incelenerek varılan sonuçlar ortaya konulmuştur. e...
-20%

Anonim Şirketlerde Özel Denetim İsteme Hakkı

ISBN:9786053150817
Kağıt:1. Hamur
Kapak:Karton
Özel Fiyat 47,20 ₺ Regular Price 59,00 ₺
1 İş Günü İçinde Kargoda
%20 İndirim
Açıklama

Çalışmada pay sahiplerini koruyan önemli bir hak olan özel denetim isteme hakkı ele alınmış ve özel denetim hakkı detaylı şekilde incelenerek varılan sonuçlar ortaya konulmuştur. eTTK'da md. 348'de düzenlenen özel denetim isteme hakkı özel denetim kurumundan beklenen yararı sağlamadığı için 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu özel denetim kurumunda önemli değişiklikler yapmıştır.

Özel denetim kurumu pay sahiplerine bilgi sahibi olarak yönetimi denetlemesini, sorumluluk davası açmasını hatta şirketin haklı nedenle feshi gibi önemli haklar sağlar. Özel denetim isteme hakkı şirket sırlarının korunması ile bilgi alma ve inceleme hakkının elde edilmesi arasında denge sağlar. Böylece özel denetim şirket ile pay sahipleri arasındaki çıkar çatışmalarını dengeler.

Bu çalışmanın amacı anonim şirketlerde özel denetim isteme hakkı konusunun detaylı bir şekilde incelenerek, Türk Ticaret Kanunu'ndaki eksiklikleri ve uygulamada ortaya çıkabilecek sorunları tespit edilmesi ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin sunulmasıdır.

Konu Başlıkları
Genel Olarak
Özel Denetçinin Atanması
Özel Denetçinin Tayini ve Sonuçları

Yazar Nihan Değirmencioğlu Aydın
Yayınevi Legal Yayıncılık
Barkod 9786053150817
Cilt Durumu Ciltsiz
Kağıt Türü 1. Hamur
Kapak Türü Karton
Yayın Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 169
Basım Tarihi Kasım 2015
Son Basım Tarihi Kasım 2015
Ebat 16 X 23
Yorumlar

Okurlarımız Bunları da Beğendi