Bugün 21 kisi bu ürünü görüntüledi

Amok Koşucusu

15,60 ₺ Yayıncı Liste Fiyatı : 24,00 ₺

24 Saat İçinde Kargoda

290 TL ve üzeri standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!


Puanınız

Amok Koşucusu doktor olarak yardıma ihtiyaç duyan bir insana el uzatmanın vicdani yükümlülüğüyle kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalan bir adamın hikâyesidir. Hollanda Doğu Hint Adaları’nda görev yapan bir doktor, dara düşüp kendisine başvuran çok zengin bir kadının “yardım” talebini geri çevirir. Zira kadının mağrur ve hesapçı tavrı karşısında büyük bir öfkeye kapılmış, gururuna yenik düşmüştür. Ancak söz konusu olan insan hayatıdır. Kısa süre içinde pişmanlığın pençesine düşer. Kadına yardım etmeyi saplantı haline getiren doktor, Malezya halkında rastlanan bir nevi öldürücü delilik olan hummanın, amokun etkisi altına girer.

  • Kapak Türü: Karton
  • Yayın Dili: Türkçe
  • Sayfa Sayısı: 64
  • Basım Tarihi: Şubat 2017
  • Kaçıncı Baskı: 2.baskı
  • Son Basım Tarihi: Şubat 2017

Amok Koşucusu

Stefan Zweig’in 1922 yılında çıkardığı Amok Koşucusu kitabının adı, Uzakdoğu’da cinnet halini tarif eden amok tabirinden gelir. Satranç ve daha pek çok önemli esere imza atan yazar Stefan Zweig’in Amok Koşucusu kitabı, ölüm ve intihar temalarına odaklanmıştır. Şiirsellik uzak basit bir kurguya oluşturulan eser, salt özetleme tekniğiyle kaleme alınmıştır.

Tolstoy’un Kreutzer Sonat eseriyle anlatım ve kurgu bakımında benzerlik taşıyan Amok Koşucusu da Stefan Zweig’in her eseri gibi akıp giden kurgusuyla bir çırpıda okunabiliyor.

Dünya edebiyatında çok önemli bir yere sahip Stefan Zweig, vicdan azabını, pişmanlığı, yabancılaşmayı ve intiharı yine derinlemesine işliyor bu eserinde. İnsan psikolojisine dair en sağlam ve isabetli gözlemleri yapan sayılı yazarlardan biri olan Zweig’in neden böyle bir unvanı hak ettiğini okurken daha iyi anlayacaksın. Amok Koşucusu, yazarın çabuk okunan, fakat zor sindirilen başucu eserlerinden.

Amok Koşucusu Kitabının Konusu | Kısa Özeti

Hollanda sömürgesi olan Endonezya’da görev yapan bir hekim, Avrupa’ya yolculuk yaptığı sırada gemide karşılaştığı bir yolcuya başında geçenleri anlatmasıyla Amok Koşucusu kitabı başlar. Alman asıllı anlatıcı, kimse tarafından görünmek istemediği için herkes yattıktan sonra güverteye çıkan hekimle tanışır ve onun hayat sırlarını öğrenmeye başlar.

Hekim, çalıştığı hastanenin kasasına el uzattığı için yedi yıl önce Endonezya’ya sürgün edilmiştir. Kendisinden başka hiçbir beyazın yaşadığı Endonezya’nın bir ücrasında alkole bağlanır ve depresif ruh haline bürünür. Bir gün, Hollandalı varlıklı bir tüccarın güzel ama kibirli kızı kürtaj için muayenehaneye gelir. Kürtaj gizli olmasını istediği için genç kadın, yüklü miktarda para vermeye hazırdır. Bu teklifi için doktordan hiçbir şekilde ricada bulunmadan küstahça yapar.

Hekim, uzun yıllar Avrupalı bir kadınla karşılaşmamıştır ve paraya yerine kendisini vermesini ister. Kadın, reddeder. Saplantılı bir aşkla kadına bağlanan hekim, onu aklında çıkaramaz ve pişman olup özür dilemek ve ona yardımcı olmak için peşinden koşar. Kadın bunları da reddederek farklı çözüm yolları ararken hayatını kaybeder.


Yazarın Diğer Kitapları
Okurlarımız Bunları da Beğendi